Sudan är Afrika till ytan största land. Under lång tid fanns här stora förhoppningar om att araber och afrikaner, muslimer och kristna skulle kunna leva tillsammans i fred. Men det var en dröm som aldrig blev sann. I dag är Sudan ett delat land och den 9 juli är det meningen att södra Sudan ska bli självständigt.
Sudans inrikespolitik har sedan självständigheten från Storbritannien och Egypten 1956, styrts av militärregimer med islamistisk inriktning, vilka medvetet höll tillbaka utvecklingen i södra Sudan. Kristna skolor stängdes och koranen blev obligatorisk kunskap. Under dessa år har inbördeskrig rasat i Sudan, med undantag för åren 1972-1982. 1983 utbröt inbördeskriget på nytt på grund av att den sittande regeringen infört Sharialagar i söder. Parallellt med kriget genomfördes fram till 1989 tre statskupper.
Den norra delen av Sudan bebos och styrs av arabiska muslimer medan den södra delen i huvudsak bebos av kristna svarta. De svarta i söder har i hundratals år setts som andra klassens medborgare och används som slavar enligt SVT.
− Pettersson säger bara att Sudan är ännu ett bevis på att mångkulturen inte fungerar. Har någon hört talas om kristna länder med en muslimsk minoritet som stängt moskéer och gjort bibeln till obligatorisk kunskap?

Va? Fungerar inte mångkulturalitet? De är rasister allihop, eller gäller det bara vita?