Bara 22 %

Jag har tidigare skrivit om en del av Mona Sahlins klassiska uttalanden här.

Nu har hon fällt ett till där hon låter som en försmått älskarinna

− Vi är arbetarrörelsen som ratades av dem som har ett jobb.

S-ledarens budskap i ett tal till LO:s representantskap sade S-ledaren att Socialdemokraternas ödesfråga är hur partiet ska vinna fler väljare bland dem som arbetar.

Sahlin betonade att bara 22 % av dem som jobbade röstade på S medan 32 % röstade på Moderaterna. − Det är den observation som smärtar mest sade Sahlin.

Sahlin undrade vad ”det hårt arbetande svenska folket hörde” från partiet i valrörelsen.

− Var det att fastighetsskatten ska höjas, förmögenhetsskatt införas, att fler ska få bidrag och att skatten ska höjas?

Socialdemokraternas ledare Mona Sahlin säger vidare att hon inte ångrar mycket i valrörelsen.

Detta säger hon efter partiets sämsta valresultat sedan 1914. Detta säger hon efter att själv konstaterat att bara var 5:e arbetare röstade på S.

Herrejävlar säger Pettersson, det är synd om socialdemokraterna, det före detta arbetarpartiet.

2 thoughts on “Bara 22 %

  1. Bara 22 % tycker Mona. Jag tycker det är mycket jag, så lite som hon pratade om just arbete och arbetarna i valrörelsen och hela den förra mandattiden. Det var bara när det fanns röster att jaga, som vid personbilskrisen i Västra Götaland, som hon ansträngde sig lite. Men då ville hon ju nationalisera större delen av den industrin. Som väl var gick det ju att åtminstone tillfälligt rädda produktionen av både Volvo personvagnar och SAAB utan statligt ingripande. Här var Mona ute och cyklade rejält.

KommenteraAvbryt svar