Trots neddraget bistånd köper de palestinska myndigheterna ett privatjetplan

MELLANÖSTERN. De Palestinska myndigheter står inför stora nedskärningar av sitt bistånd från USA, men har trots detta köpt av ett privatflygplan för nästan 400 miljoner.

Lyxplanet kommer att användas av president Mahmoud Abbas och kommer att levereras inom några veckor. Det kommer att baseras på Ammans flygplats i Jordanien, rapporterar det ledande nyhetsprogrammet Hadashot, som sänds på två israeliska TV-kanaler enligt norska Dagen.

Finansiering för flygplanet sägs komma från myndighetens budgets (20 miljoner dollar) samt den palestinska nationalfonden (30 miljoner dollar).

Veckor tidigare, när Trump tillkännagav att han skulle halvera biståndet till Palestina, sa palestinske chefsförhandlaren Saeb Erekat att nedskärningarna skulle leda till att palestinska barn skulle komma att svälta.

Det återstår således att se om pengar använts för att införskaffa ett privatplan till presidenten eller förnödenheter till en lidande befolkning.

-Pettersson har noterat att inte bara USA utan även Danmark, Norge, Schweiz med flera länder har dragit ned biståndet för att araberna använder det till terrorister, men svenskt bistånd rullar på…

Svenska biståndspengar används för att försörja muslimska terrorister och mördare

9 thoughts on “Trots neddraget bistånd köper de palestinska myndigheterna ett privatjetplan”

  1. En fråga till den Svenska regeringen Är det inte straffbart att stödja terrorister eller ? Kanske lagen inte gäller Regeringen………

  2. Vårt bistånd till främmande stater är nog de sämst använda pengarna av alla som rullar ur våra fickor. SIDA eller på franska AIDS är ett omhuldat men ack så ineffektivt verktyg. Hur kan jag skriva detta? Jag har varit anställd hos en konsult till SIDA och har fått en bra inblick.
    Allt för många drömmare utan särskilt mycket erfarenhet, vänstervridna som gör allt för de hjälpnödiga utan att ställa krav, det är SIDA.

  3. Wallström ökar väl de svenska bidragen till Palestina.
    Att de skulle klara sig av egen kraft är det ju ingen som tror. Arbete för dem är som ett rött skynke för tjuren.

  4. Sida betalade bistånd på 490 miljoner till Palestina år 2016. Palestina tillhör de 10 länder Sverige ger högsta bistånd till. Så bara Sveriges bistånd till Palestina räcker för dem och blir över till årligt köp av flygplan, några limousiner eller terrängfordon, hyra av hangarplatser, plus några lådor militära vapen och ammunition. Sverige bör självklart genast upphöra med bistånd till Palestina. Afghanistan får högst årligt bistånd med 877 miljoner år 2016, vilket borde stoppas om man inte har full kontroll över vart pengarna tar vägen. Sverige bör använda det mesta biståndet till att kompensera alla fattigpensionärer, stärka upp vårdapparaten, skolan, civilförsvar, polis och militärt försvar, så det motsvarar de ofattbart höga skatterna. Va fan får vi annars för de enorma skatterna? Bistånd till diverse lyxkonsumtion för tredje världens ledare?

    • Ja visst, om bistånden även gått till terrorverksamhet och annan kriminalitet, borde det resultera i tvärstopp av ytterligare biståndspengar. Jag förstår inte hur Sveriges regering kan ignorera det?

  5. Biståndet har väl sällan kommit folket tillgodo. Förr gick väl det mesta ned i Arafats fickor och sen skyllde man fattigdomen på Israel.

  6. Om hälften av alla dessa hundratals miljarder som sedan sjuttiotalet har skänkts till terror organisationer och kommunist diktatorer i Afrika,Asien och Latinamerika, Östeuropa och Mellanöstern, skulle ha placerats i pensionskassan. Hade alla våra pensionärer haft råd att njuta av sin ålderdom och leva gott de år de har kvar. Därtill haft råd att själva välja sjukvård, inte bli undan skuffade i den allmänna, numera nästan obefintliga vården av äldre.

    • Hade dessa pensionärer gett fann i och rösta på sossarna hade dom haft en bra pensionärer o dag.

  7. Det är Sverige som står för det, så klart att grabbarna bus i Palestina skall ha ett eget Number one att flyga med nu när det är en stat. Bara Hillevi, Margot och de andra tokarna får några medaljer/diplom att leka med så fixar de lite mer bidrag.

Kommentera