Mjölkbonde: Ni skyller på mig och åker till Thailand

MILJÖN. Mjölkbonden Anette Gustawson i Norrtälje rasar över att SVT målat upp kor som den stora miljöboven. Hon menar att Thailandsresorna är ett betydligt större klimatproblem.

I en debattartikel i Aftonbladet skriver hon att SVT Rapport uppgett att ”kor släpper ut minst lika mycket som alla transporter”. Men metangas från djurhållning står för enbart fem procent av de totala utsläppen av växthusgaser i världen – och fossila bränslen för 75 procent, skriver Gustawson och hänvisar till uppgifter från FN.
”Varför görs korna till syndabockar samtidigt som medelklassen åker som skottspolar mellan Sverige och Thailand? Då pratar ingen om klimatpåverkan?”

”En resa till Thailand skapar ungefär 2,5 ton växthusgaser per person, enligt Kungliga Tekniska Högskolan, KTH. Ja, ni hörde rätt, per person”, hade jag sagt och fortsatt:
”Det är mer än vad en hel årsförbrukning mat till en svensk ger upphov till, enligt Naturvårdsverket. Tänk på det, när du åker till Bangkok i jul.”

-Pettersson håller med Anette Gustawson men menar att även om svenskarna slutar äta, och helt slutar resa så skulle det inte påverka jordens klimat ett dugg, vi är så få och dessutom utrotningshotade.

Varför diskuteras inte befolkningsökningen? Det är människor som står för utsläppen och människan fiser, 15-20 gånger per dygn och vi är över sju miljarder människor på vår jord. Det blir en hel del metangas det, tillsammans med illaluktande svavelväte och lite annat vi släpper ut.

Fisen är inte bara en stinkande asocial företeelse utan hotar faktiskt hela vår planet. Varför är den inte förbjuden?

Regeringen, EU och FN tar inte miljöproblemen på allvar, med enkla medel kan de göra mycket för att rädda närmiljön och vår planet. Exempelvis säljs några av de värsta miljöhoten, ärtsoppa och bruna bönor, fortfarande helt öppet trots att dess miljöförstörande verkan är väl känt sedan generationer tillbaka.

Tidigare på bloggen Anette fick skolan att klassa blågult som specialkost.

34 thoughts on “Mjölkbonde: Ni skyller på mig och åker till Thailand

  1. Korna görs till syndabockar för att det ligger i kulturmarxismens agenda!
    Dessa kulturmarxister har gett sig sjutton på att vi ska äta vegetariskt eller ev insekter(som de via sina medier har propagerat för flera ggr under det senaste året)!
    Det är behändigt att härska över media och där ha lydiga medarbetare som alltid i alla lägen propagerar för deras sak!

    Det vore intressant att se stadsbornas levebröd när transporterna av deras importmat strular eller upphör!
    Lägg där till att Sveriges bönder lagt ner sin verksamhet efter det förtryck från de kulturmarxistiska politikerna och dito media som omöjliggör livsmedelstillverkning!

    Låt stadsborna svälta! De kan ju odla lite veganmat i sina balkonglådor!

  2. Mjölkbonden Anette Gustawson producerar både rätt åsikter och svenska produkter av klass.

    Kan bara instämma i det hon säger.

    Det finns så många människor som köper lite kravmärkta tomater och tror de är ”miljövänner”. Sedan far hela familjen på långflygning till Asien en gång om året.

    Vilket gör att jag förstår varför även så många människor, kan ta ställning för den svenska och havererade migrationspolitiken.

    Dessa människor har lika ”noll-koll” där, på fakta och effekter på svensk statsbudget.

    Eller rättare sagt egoismen går före det gemensamma.

  3. Men vad ska de göra med alla vilda djur som också pruttar? Ska miljöpartisterna åka ut i skogen och dräpa dem?

    Förresten behöver man inte ha en bil, man kan göra som miljöpartisterna: åka taxi….

    Inte kan det vara smartare att köpa mat producerad utomlands, istället för svenskt. För resultatet ,om vissa får styra, blir ju att svenskt jordbruk kommer att lägga ner.
    Dessutom är det så att enbart ekologisk odling utarmar jordarna, något som sällan erkänns trots att det är konstaterat.

    Det förekommer så mycket korkade påståenden i denna debatt, och föga förvånande är det MP som står för de flesta.
    Det värsta är ju att blåögda ungdomar tror på alla lögner som sprids, och lockas in i MP- och FI-träsket.

    Det kommer bli ett tufft uppvaknande för dem….

    • Vattnet som en ko påstås dricka är all nederbörd på en åker-om kon skulle dricka så mycket skulle alla brunnar sina och kon drunkna. Såg en jämförelse-det är som att alla fiskar skulle drunkna i haven.
      Att äta musslor är en välgärning då de rensar havet tex. Trovärdigt blir det först när de äter rovor 6 mån om året. Löken på Gotland försvinner pga jordbrukspol. S. importerar välsprutad lök och förbjuder mindre giftig prod på Gotland. Samma med antibiotika och halalslaktat. Det är helt sjukt och de bönder som har råd lägger ner. Lösamheten är usel och dessutom ska man hängas ut med jämna mellanrum och bli attackerad av militanta veganer som stjäl djur i lagårdarna

      • Ja, löken är ju samma även på Öland. Andra länder fortsätter använda det enda medlet som är verksamt, och dessutom i större mängder.
        Sverige får lägga ner sin produktion trots bättre kvalitet.

        Samma sak gäller för bruna bönor (får man säga så i dagens PK-samhälle?).
        Där hotas svensk odling medan den fortsätter i resten av EU.

        Fakta: Sverige använder exempelvis bara 25 procent av den gödning som Holland använder och betydligt mindre och ofarligare växtskydd.
        När det gäller lök har Holland dubbelt så många växtskyddsmedel som Sverige, flera av dem är sedan länge förbjudna här.

        Miljöpartiet har härskat – igen!

  4. På tal om utsläpp. Bilbränder, bilbränder 3000 per år i Sverige. Motsvarar nyttan av bränderna skadan av utsläppen? Har Sverige tagit upp bilbrandsgaserna i klimatavtalet? Under vilken kvot faller dessa giftiga gaser?

    • En mycket intressant frågeställning! Borde tas upp i Ring P1. Eller skulle det vara så fatalt att eftersom orsakerna(=människorna) bakom bilbränderna är de oberörbara så är effekterna av bränderna ur just miljösynpunkt osynliggjord.

    • Har försökt få Miljöpartisterna att svara om alla anlagda
      bilbränder är bra för miljön, eftersom MP inte nämner
      dem i något sammanhang, men det är omöjligt att få
      någon från partiet att uttala sig, så antagligen påverkar
      detta inte miljön?

  5. Blir väl snart lag på att alla ska bli vegetarianer. Sen ska vi väl bara få gå eller cykla om dessa fanatiska dårar får som de vill. Dags för en folklig resning mot denna dumfanatism.

    • Ja men då är det väl ett ypperligt tillfälle att införa utsläppsskatt på mat som orsakar gaser som kål, och bruna bönor, samt andra gasalstrande matvaror.

  6. Och om nu idioterna lyckas förbjuda korna i Sverige, så blir
    ju frågan hur man har tänkt sig göra med Indiens Heliga kor?
    Sen alla andra djur som renar och all annan boskap som också
    fiser, har man mätt all den jävla dynga som haglar ur käften på
    alla politiker, vad den påverkar miljön? Börja istället att jobba
    med barnbegränsningar för dom individer på jorden som vare
    sig kan eller vill ta ansvar för dom mängder barn dom
    sätter till världen?

  7. På 1800-talet fanns ingen temperatur ökning trots hade vi många fler kossor än i dag, men det fanns inga bilar. Ur detta klan man dra vilken slutsats man vill, men jag är övertygad om att det inte är korna i Sverige som utgör ett klimathot.

  8. Även sanningar kan lukta illa 🙂 Undrar hur dinosaurierna kunde tänkas fisa i mängden metan?
    Kor är ju experter på att smälta växter, med sina 4 magar. Ingen vet ( tror jag ) om växterna skulle avge mer gas ifall de dör och förmultnar.
    Att en flygresa till Thailand orsakar så stor mängd växthusgaser per person, är ju ett anmärkningsvärt exempel på varifrån de stora utsläppen av växthusgaser finns.
    Det vore ett ödets ironi men låter osannolikt om människor och djur skulle fisa sig själv till utrotning.

    • Du har rätt, det är ett kretslopp och att lämna gräset och inte köra det genom ett djur ändrar inget. Kor betar där det inte går att odla till stor del, bara gräs. Jämför soja som är den skitigaste grödan efter bomull. Palmolja som man hugger stora arealer för att odla.

  9. Snart kommer MP+S beskatta fisar. Dom kommer att sätta en påse som mäter utsläppet i baken på oss. Stora fisar hårt skattepålägg.
    Den första varje månad kommer en fismätare från skatteverket och läser av fis påsen. Sen Blir den biobränsle för uppvärmning av alla Södermalms bor.

    Japp, det blir bra

    • Bilar kommer bli elbilar och då behövs inte oljan och då kan de flytta ut i tälten i öknen och bli kamelryttare igen för de har inte investerat i ny energi trots alla pengar och inte byggt upp något-jo en slalom backe i Dubai förstås och det var ju bra för miljön-och öarna utanför

  10. Desperationen växer i takt med att Assad lyckas återta landet från terroristerna samtidigt som man försöker flytta fokus från Mosul i Irak där det bombas totalt urskillningslöst av USAs allierade. Med tanke på att det knappt rapporteras någonting från Mosul så kan jag tänka mig att den humanitära situationen är katastrofal men det är väl antagligen också Putins fel.

  11. Ja varje levande varelse skulle ha en katalysator inbyggd i ändalykten ,kanske något för MP att fundera över.

  12. Kan man inte börja med fisförbud för alla muslimer och vänstermurvlar, då skulle dom bli så uppblåsta av gaser så dom förhoppningsvis seglade ut i rymden och så var världens alla problem lösta.

  13. Helt rätt av bonden! Propagandan beträffande köttet; det går ut på att man vill få oss att äta mera frukt och grönt, vilket till stor del beror på att folk inte vill ha den dåliga eller omogna frukten samt de hårt uppdrivna och besprutade grönsakerna i affärerna. Att det skulle vara dåligt för en som är fysiskt aktiv att äta kött och fett, tror jag till mycket stor del är ren propaganda!!!! Vi har ätit stora mängder, särskilt griskött här i tusentals år!!

  14. @alla utan h, När inte högre makter fixar det måste FN, alla världens regeringar och Löfven förstås, minska jorden befolkning. Tänk på alla nya tvåsiffriga miljonstäder som tillkommit i den nya världen. Fis och annat skit blir till berg och dessutom är dessa länder mottagare av de utvecklade ländernas skit. I den gamla världen importerar vi skit producerar ingen skit bortsett från fis. Alltså ut med skiten!

    Visa att Sverige inte bara är en humanitär stormakt. Vi håller rent och gör vår del för att minska jordens befolkning. Man behöver inte vara professor eller en fisförnäm politiker för att förstå.

    För övrigt är det ruter i alla mjölk- och näringsproducerande lantbrukare som gör så att vi finns till. Du har rätt Anette!

  15. Alla har naturligtvis rätt i den här frågan men Pettersson har mest rätt.

    Det minst lika stora hotet mot såväl jorden som mänskligheten
    (läs, den utvecklade delen av mänskligheten) är att U-folket (gäller förstås även muslimerna) föder barn som om de var kaniner eller råttor.

    Tyvärr är det nog lika svårt att påverka som att stoppa utbyggnaden av kolkraftverk i Kina, tillika nyförsäljningen av bilar i Kina.

    I västvärlden är det befintliga bilägare som byter/köper ny bil.
    I Kina byter varje individ från cykel till bil => nya bilägare hela tiden.

    Muslimerna föder så många barn de kan för att islam ska ta över världen.
    Jag är rädd!

    • Med elbilar följer att arbetsstyrkan kommer att minska betydligt. Vad ska de göra? Det utvecklas förarlösa bilar just nu, ska vara klart om 5 år. S. ska bygga tåg och räls förmiljarder, hur mycket kostar det och om man räknar med tillverkning mm och att bryta mark för spåren hur mycket miljöförstöring är det? Jämfört med tåg Norrköping Stockholm blir det väl bättre för miljön och plånboken att köra dem med bil

    • Antalet människor på klotet är den största miljöförstöringen av alla. Eftersom vi förväntas äta grönsaker, bönor, linser och kål för att klara folkmängden kommer också mängden människogaser att vara ett stort miljöproblem.

  16. Sverige behöver tydligen mer idéburen och värderingsgrundad politik som ska leda till ett förbud mot fisen. Det är kategoriskt inte PK att fisa !!

  17. ”Varför diskuteras inte befolkningsökningen?”

    Jag har länge känt mig rätt ensam om den åsikten och är ytterst tacksam för sällskapet. Fast jag brukar säga befolkningsexplosionen då ökningstakten till och med slår politikerlönernas.

    • @Argus m.fl. Läste kommentarer efter min inlaga. Det blev gilla till alla och konstaterar att samsyn råder. Alla är hedersprofessorer i sunt förnuft. Pettersson mest!

    • Du är inte ensam. Jag har haft den åsikten sedan 1960-talet, tyckte redan då att antalet människor på klotet var för många.
      Men av någon anledning är vi tystade eller åtminstone nappar ingen på problemet utan riktar in sig på andra saker som kor, bensin, sopor, klädtillverkning, vattenförbrukning osv.
      Men om vi var färre på klotet skulle det där inte bli några problem.
      Men antalet människor vill ingen i etablissemanget ifrågasätta men det är ju där miljöarbetet måste börja.

  18. Bravo o Heja Anette, för att inte tala om Suvarna som åker mellan Karlavägen och Lidingövägen, där det åtminstone finns 3 TRE olika busslinjer att välja på med några minuters intervall. De spyr ut mycket skit i luften. Men när maten är slut, bönderna i Sverige är helt slutkörda för att få ekonomin att gå ihop och våra grannar i Europa har fullt sjå att mata sina egna invällare då kommer PK maffians kör att ljuda över ödsliga gatar. Odla något där ni pizza -nationalekonomer..

    • Jag skrev för många år sedan att vi kan stå med en hötjuga efter vägkanten då de kommer susande till sommarstugan i sina suvar men då vill jag ha betalt för att vara ett trevligt inslag och leva upp till deras drömvärld. Som samerna på Skansen förr med ett par renar och en kåta

Kommentera