INRIKES. Statsminister Stefan Löfven (S) och Moderatledaren Anna Kinberg-Batra kommenterar nu DN:s artikelserie ”Efter flykten” i vilken man sökt svaret på de ekonomiska effekterna av invandring.
Löfven kommenterar bland annat en forskares slutsats om att flyktingmottagande är lätt att försvara moraliskt men att det samtidigt har ett pris och förändrar samhället, enligt DN.
– Jag hoppas inte att samhället ser likadant ut om tio år, jag hoppas verkligen att det har utvecklats, säger han.
M-ledaren menar att flyktingkrisen tvingat fram ett nödvändigt behov av reformer.
– Det ger i bästa fall möjlighet att genomföra reformer och för fram ett behov av det. Det har inte varit lika högt på agendan de senaste åren som det kanske hade behövt vara och det är helt oacceptabelt med en miljon i utanförskap, säger Kinberg-Batra till DN.
-Pettersson tycker inte alls det går att försvara flyktingmottagandet moraliskt av fler skäl och vi ska minnas Löfven ord ”Det är inte ödet som styr, utan det är vi som avgör” om tio år…
- För det första är långt ifrån alla som kommer hit flyktingar.Läs gärna HÄR och tänk på att Sverige har egna generösa regler som inte gäller i FN och EU.
- Det är inte moraliskt att ta tio miljarder från biståndet och lägga på ljugande unga män och Bert Karlsson asylimperium.
- De unga män, de utbildade läkarna, lärarna, ingenjörer med flera som tar sig hit behövs hemma eller i FN:s flyktingläger.
- Det är inte moraliskt att lägga en miljon om året på ett ”ensamkommande barn” när man tänker på vad dessa pengar skulle räcka till på annat håll.
- Sverige skulle lätt kunna försörja världens 60 miljoner flyktingar för de pengar vi lägger på asylmottagningen.
– Jag hoppas inte att samhället ser likadant ut om tio år, jag hoppas verkligen att det har utvecklats, säger han.”
Vad Löfven nog menar är att han hoppas att vårt samhälle har avvecklats om tio år.Det borde även folkförrädaren Löfven förstå oavsett hans förståndshandikapp och svenskfientliga rådgivare.Ruinfeldts massimport av människor (som vi inte vet alls vilka dem är ,men vi vet att väldigt många är grovt kriminella) från världens mest underutvecklade och dysfunktionella länder i världen ca 800 000 under DRuinfeldts 8 år,Löfven fortsätter att fullborda Ruinfeldts Sverigeförstörande destruktionspolitik med full kraft och intensitet,migverket är ju största myndigheten och det verk som styr Sverige mot avgrunden.Hur många hundratusentals bidragsmigranter ytterligare som landsförrädarna planerat ta hit bakom svenska folkets rygg vet bara dem själva,men troligtvis rör det sig om totalt ca 1.5 -2 miljoner inkl. anhöriginvandring ( 2006-2018).Att detta är fullständigt förödande och katastrofalt för Sveriges befolkning och ( inkl.assimilerade invandrare) land förstår ju tom ett barn i första klass.
Då majoriteten av bidragsmigranterna är muslimer,och vi vet av erfarenhet att muslimer skaffar många fler barn än vad vi i väst gör,varhelst muslimerna kommer i majoritet så inför de islamsk diktatur med sharialagar.Islam har aldrig varit och kan aldrig bli kompatibelt med någon annan religion eller statsskick.Se på Libanon,skräckexempel på hur det går när man är tolerant mot de intoleranta.Detta borde även Löfven förstå att Sverige kommer inom en mycket snar framtid bli som Libanon med den ansvarslösa massinvandringen från muslimska länder som han och sjukklövern bedriver.Folket måste förstå att hade förrädarpolitikerna velat landets och folkets bästa hade de stängt gränsen för länge länge sedan och överhuvudtaget aldrig tagit in så oerhört mycket bidragsmigranter från tredje världen.Sverige experimentlandet framför andra länder.
Det är ju en himla tur att imbecille Löven inte hållit sitt löfte han avgav i NY om att fixa fram toaletter till 60 miljoner kvinnor på flykt eller hur det nu var.
Dom enda riktiga flyktingar i ordets rätta bemärkelse som flytt till Sverige är från våra grannländer under krigstillstånd och naturkatastrofer. Det är missvisande och helt befängt att benämna syrier och somalier som kommer från Danmark till Sverige för ”flyktingar” Dom är resande på jakt efter landet med det lukrativaste bidragssystemet, vilket vi ju all vet vem det landet är.
Det är då fasen heller. Lofven är en marionett.
Dom två senaste statsministrarna har utan tvekan gjort sig
förtjänta av att kallas Landsförrädare, den förre utan tvekan,
han har inte bara som en diktatorstyp försökt att straffa befolkningen
för att den inte röstade som han tyckte, han har dessutom varit grovt
oförskämd och fällt nedsättande kommentarer om Svenska folkets
förstånd. och han har vidare spelat roulette med landets ekonomi
genom importen av hundratusentals ekonomiska flyktingar som
aldrig kommer att rosa arbetsmarknaden. Detta helt medvetet!
Den senare har fortsatt på samma destruktiva sätt , men saknar
förmåga att förstå sina handlingar, som Svenska folket dyrt har
fått betala för!
Vad kostar ett ensamkommande barn?
1 000 000 svenska skattekronor/år
Antag 20% skatt på inkomst.
För att erhålla 1 000 000 skattekronor behöver de skattebetalande tjäna 5 000 000 per år och barn. Och då går alla skattemedel till barnet. Säg att varje person tjänar 250 000 per år – då behövs 20 sådana personer per barn.
Utöver detta behövs välfärd samt rättsmaskineri osv för barnet och de arbetande. En vild gissning är att 10 personer som skrapar ihop 500 000 då kan betala polis, domare, socialen, försäkringskassa osv. Nej gissar i stället på att det går åt 1 500 000 (advokater är dyra och kränkta överklagar gärna öm de slipper betala) vilket kräver ytterligare 30 personer för att tillhandahålla välfärden för dessa totalt 50 personer och barnet. I detta borde kostnad för löner till politiker ligga och då skenar det lätt iväg.
50 personer jobbar heltid för att ett barn ska ha välfärd samt boende och kost samt fria resor, simhall och annan service. Dessa 50 jobbar inte direkt med barnet utan enbart för att dra in de skattemedel som går åt. Utöver detta behövs den kompetens som ska avlönas för skattemedel en – polis, domare, socionomer osv. Utbildade människor som avsätts till detta och alltså inte har tid att ta hand om övriga medborgare. Där blir kompetensen och tiden en bristvara som det kortsiktigt inte räcker att skjuta till mer resurser för att avhjälpa.
Säg 40 000 ensamkommande som var och en behöver skattade medel i en omfattning som kräver 50 heltidsarbetande skattebetalare med normaliseras. 40 000 x 50 = 2 000 000 svenska arbetande människor för att dra runt detta. Till detta kommer de som.avlönas med dessa skattemedel polis osv – 5/barn – vilket gör 200 000. Så 200 000 jobbar med dem. 2 000 000 jobbar ihop skattemedel för att betala för det. 2,25 miljoner människor av de arbetsföra i Sverige.
Sveriges samlade arbetskraft är idag ca 5 miljoner. Så ca hälften av Sveriges samlade arbetskraft är helt upptagna med att se till att ca 40 000 ljugande arga unga män från ojämlika kulturer får bo här gratis mm.
Är det konstigt att folk reagerar på olika sätt?
Är det konstigt att ansvariga politiker inte reagerar?
Detta är det dummaste som har hänt i ett modernt, upplyst samhälle. Och vi lever mitt ibland det. Nu.
Regeringen ser inte ens till att lagar kring det följs. Regeringen ser inte ens till att de åldersbedöms.
Sedan uppstår brist på sjuksköterskor och socionomer och poliser. Gissa varför? För stor efterfrågan med det ökande våldet bl a?
Normaliseras skall vara normalinkomst.
Det går bra för Sverige säger finansministern.
Om de 40 000 ljugande arga unga männen stannat hemma hade kunnat agera tillväxtmotor i sitt eget land. Så kunde det gått bra för land A, vilket inneburit att vi inte behövt ge dem bistånd. Då kunde finansministern sagt att det går bra för land A i stället.
Samtidigt hade vi kunnat ordna en inhemsk tillväxt motor baserad på omhändertagandet av våra äldre med det ekonomiska upplägg som nu förordas för de ljugande arga unga männen? Då hade finansministern kunnat säga det går bra för Sverige och land A. Det går bra nu kunde hon ha sagt.
Snacka går ju, men snacka så att det går är värre. …..
Viktor Orban kan förklara hur han vill att samhället ska utvecklas, han vet vilket samhälle han vill lämna över till barn och barnbarn. Stefan Löfven vill bara att samhället ska förändras, det får bli som det blir.
Svetsloppas hoppas att samhället utvecklas…. I bästa fall reformer hoppas Batra….Jag hoppas att vi slipper ställa dem inför krigsrätt !
Min bestämda uppfattning är att ALLA lands och folkförrädare SKALL ställas inför rätta. Straffet för de flesta kan inte bli något annat än det som presidentparet fick i Rumänien. Man skall inte ödsla skattepengar på att hålla ohyra vid liv.
”Hang ’Em High”
Bättre med arbetsläger, då kan de vara med och bidra till återuppbyggnaden avseende den skada de åsamkat mitt fosterland Sverige, medelst hårt kroppsarbete!
Varför då? Varför skall dessa landsförrädare inte dömas för sin brottslighet?