Invandringen. Det är Björn Ulvaeus som i DN Debatt skriver att Sverige ska visa värme och tolerans mot de nyanlända och ta emot dem med öppna armar precis som Amerika gjorde.
-Pettersson håller helt med ABBA-Björn. Vi borde göra som Amerika gjorde.
Först några dagar i karantän på fartyget för att se att inga nyanlända bar på smittsamma sjukdomar.
Därefter landstigningsavgift – 6,5 riksdaler för sex personer. Det motsvarar några tusenlappar per person i dagens penningvärde.
Det var allt. Ingen byråkrati, inget mer.
Sedan var det upp till nybyggarna att klara sig själva, ta anställning eller bli sin egen. Bygga hus, odla mat osv. Hårt arbete från dag ett, inte ett öre i bidrag och tjuvar och andra brottslingar blev inte så långlivade.
Vi borde ta emot invandrarna som de gjorde i Amerika, Björn har rätt…
Vi behöver inte ta emot en endaste som flyr. Läs vad jag skrivit här:
http://petterssonsblogg.se/2014/10/30/sverige-erkanner-palestian
Klart att Björn säger det. Han är ju en av de ledande i den satanistiskt antikristna rörelsen humanisterna. Det säger ju allt om hans muslimska antisvenska hållning.
Nej jag tycker att vi skall strunta i hur amerikanarna gör. Vi fortsätter att göra som vi vill, det blir nog bäst.
Vilka vi ?
För det första så har vi tagit emot fler invandrare än Amerika tog emot svenskar.
För det andra är USA till ytan lindrigt sagt större än Sverige.
För det tredje, levde inte USAs invandrare på bidrag.
För det… äsch, detta är fånigt.
Precis lika fånigt som Björns uttalande som tydligen inte har någon verklighetsförankring.
”Sverige borde ta emot invandrare som Amerika gjorde”… Kan nästan lova att det inte var en indian som sa det!
Om inte Amerika-svenskarna klarade att fixa fram föda så de klarade sig svalt även de ihjäl, ingen socialhjälp och även där svalt folk. Nu skänker vi bort vår välfärd och frågan är hur många som begriper vad som händer egentligen.
Ungefär runt 13% än så länge, med fortsatt ökning. 😉
Ulvaeus lever ju i sitt rika vita område och har ingen riktig aning om hur det ser ut,ut i landet – om man kan jämföra utvandringen från Sverige med bidragsinvandringen som sker idag till Sverige så är man inte informerad om verkligheten.Han vet förmodligen heller ingenting om brottsligheten i Sverige – att det tex nu finns 55 bostadsområden dit polisen inte har tillträde för att invandrarna har skaffat sig och fått egna lagar av politikerna.Han vet förmodligen heller inte att årsinkomsten för invandrare med bidrag är högre en för vanliga arbetarkvinnor.Det är nog mycket han inte vet ännu.
Jag har för mig att Björn Ulvaeus kommer från tämligen enkla förhållanden i Småland, men jag är inte alls säker. Men den intervjun jag har plankat det mesta ur i mitt inlägg om hans inställning till islam, verkar ju trovärdig och inte särskilt gammal heller.
http://petterssonsblogg.se/2014/05/21/gudloshet-skapar-kreativitet/
Hans far var avdelningschef och han växte upp i Västervik,född i Göteborg.
Ja som han säger:
”Titta på allt elände i Mellanöstern till exempel! Alla dessa länder har islam som gemensam nämnare, och alldeles för få vågar kritisera islam som ideologi, och vad den gör mot dessa länder”
Men han tycks inte förstå att Islam breder ut sig i Sverige i takt med ”flyktinginvandringen” som sker och har skett.
Björn Ulvaeus ska ägna sig åt musik, inte åt att tänka!
Nej som sagt där fanns inga bidrag eller migrationsverk och var man kriminell så åkte man nog ut bums. De som kom till Amerika var i regel ärliga arbetssamma människor utan krav på att få alla till buds stående bidrag och att slippa arbeta.
Björn Ulvaeus är inte av Einsteins säd och borde ägna sig åt musik istället för att tänka högt.
Undrar just! Var indianerna glada över att ”Amerikanerna” släppte in alla dessa invandrare?
Samma Björn som vill ha ett kontantfritt samhälle i tron att det ger mindre brottslighet? Den mannen måste ha knarkat sönder hjärnan under abbaåren.
Tröttsamt, när besuttna ex-artister tror sig besitta nån slags politisk-/samhällskunskaps-ådra. I paritet med fylle-Kjell Bergqvist, som gjorde ett liknande utspel, med svordomar och bedrövligt beteende i direktsänd SVT.
Denne ’godkindade* nallebjörnstyp är mantalsskriven på Strandvägen i Djursholm, Varför bjuder han inte in ett antal romer, somalier och ’syrier, att dela SIN värme, rikedom och hus – enligt devisen *öppna DITT hjärta*? Inte andras. Dessa ”stackare” är kraftigt underrepresenterade i lyx-reservatets Fjollträsk-förort.
Jag tror att Björn är en hel del ironisk när han skriver. Han vet ju mycket väl från Wilhelm Mobergs beskrivningar hur svårt det var i verkligheten de första åren.
Nix, det är allvarligt menat. Minns också kollegan Benny Andersson, pajasen som skänkte ett antal miljoner till Schyman och F!. Dom vill framstå som hedervärda och *goda’, en del i deras pågående kamp att stanna kvar i offentlighetens rampljus, när deras artistkarriärer är över. Ego-tripps-typer, inga äkta välgörare.
Då varierar han verkligen angående sitt tyckande.
http://petterssonsblogg.se/2014/05/21/gudloshet-skapar-kreativitet/
Fastän han kunde skriva bra låtar hade han förmodligen levt i tron att de nyanlända fick bidrag från dag ett. Rätt var att vissa som kunde och orkade fick staka ut land till en given areal därefter registrera, med avgift, för att bli ägare av marken. Inga etableringsbidrag där inte, men så blev det också amerikanare av de flesta.
Han är som sagt rik som ett troll och har åtminstone två jättehus i skärgården med staket och låsta grindar. Varför föregår han inte med ett utmärkt exempel och ger bort husen till de nyanlända? Hycklare.
Har vi tur så får vi reservat som i Amerika.
Har vi otur så blir vi utrotade som i Australien.
Han som är rik som ett troll borde visa gott exempel!
Björn försörjer så många utlänningar som han har råd med.
(För fattiga och sjuka svenskar finns det inget barmhärtigt).