Nattlig räd mot rysskopplat fartyg vid Gotland

HYBRIDKRIG. Polis har slagit till mot ett stort fartyg vid Gotlands nordvästra kust under natten till lördagen.
Fartygets rederi har tidigare varit föremål för utredningar gällande ryska hybridattacker – och nationella insatsstyrkan deltog i räden, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. – Vi är ombord under natten och kontrollerar besättningen och deras resehandlingar, säger Carina Skagerlind, presstalesperson, Polisregion Stockholm.

Kustbevakningen, arkivbild

Fartyget är över 80 meter långt och ett så kallat torrlastfartyg tillhörande ett rederi som tidigare varit föremål för utredning gällande ryska hybrid- och spaningsoperationer.

Enligt uppgifter till TV4 Nyheterna ska den nationella insatsstyrkan deltagit vid insatsen. Vilket Polis inte vill bekräfta. – Jag kommenterar inte vilka resurser vi använder. Vi har använt de resurser vi behövt, säger Carina Skagerlind. – Vi kan inte kommentera detta då insatsen är ledd av Polisregion Stockholm, säger en presstalesperson på Polisens Nationella operativa avdelning.

”Agerar i ryska statens intresse”

Rederiet har representationslokaler i den ryska exklaven Kaliningrad, varifrån de enligt egen utsago rekryterar sin besättning.

Besättningen ombord det aktuella fartyget består av ryska medborgare, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. – Jag går inte in på nationalitet i nuläget faktiskt, säger Carina Skagerlind.

Fartyg från samma rederi har tidigare utretts i samband med drönarlarm i Europeiska länder. Sjöfartsdata kan bland annat koppla fartygens oförklarliga vistelse i direkt närhet till drönarlarm på flera platser.

Misstanken gäller bland annat att fartygen ska ha agerat som depå för den ryska underrättelsetjänstens drönare.

Fartyg från rederiet har bordats och genomsökts an andra länders myndigheter flertalet gånger i närtid.

Europeiska underrättelsekällor menar att fartygen ”högst troligt agerar i den ryska statens intresse”.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Nattlig räd mot rysskopplat fartyg vid Gotland”

Kommentera