Frankrike: Ett sjukt land på en sjuk kontinent

av Guy Millière

”Vem kunde inte se det komma? Just det … politikerna”, konstaterade ”The Great Gats” på X.

Den franska regeringen uppges ha blivit ”tagen på sängen” när studenter för omkring två veckor sedan började göra upplopp i protest mot förhållandena på sina skolor – överfulla klassrum, förfallna byggnader, skadedjur och råttor, brist på uppvärmning och luftkonditionering samt lärarbrist.

Den franska regeringen uppges ha blivit ”tagen på sängen” när studenter började göra upplopp för omkring två veckor sedan. Många européer ser hur islamiseringen vinner mark i deras länder och får stöd av marxister. Båda grupperna tror att den andra ska hjälpa dem till makten. De ser hur deras ledare inte gör någonting för att komma till rätta med en situation som blivit alltmer oroväckande. På bilden: Kommunanställda röjer upp kring Marcel Sembat-skolan i Rouen i Frankrike den 1 oktober 2026, efter att upploppsmakare satt eld på den. (Foto: Guillaume Saligot/AFP via Getty Images)

”Men”, skriver den amerikanske journalisten Michael Shellenberger, ”franska skolor har i dag mer pengar per elev än någonsin tidigare … Den franska regeringen lägger 4,5 procent av bruttonationalprodukten på utbildningsinstitutioner, medan Tyskland lägger 3,7 procent.”

Läs vidare

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Frankrike: Ett sjukt land på en sjuk kontinent”

    • Lisa! Håller med dig där. Palestina flaggor har inte med studenter att göra. För två år sedan var jag på en student avslutning. Stog med sambon och lite andra bekanta utanför skolan och väntade på utspringet. Vilket gick jätte bra. Kul. Folk var glada. Sen åkte vi ner till stan. De skulle ju åka flak. Allt gick bra. Vi stog på trottoaren och vänta. Naturligtvis så kom det person bilar mellan med folk som höll Palestina flaggor ut från bilarna. Jag blev skogstokig. Sambon såg på mig att jag blev förbannad. Så både sambon och hennes mor kom fram till mig. Ta det lugnt nu.

  1. Mycket otäckt detta. Som Henry skriver om Göran Greider att han Beundrade de Franska Demonstranterna. Såg det med. Psykfall for det upp i skallen då. På något sätt så är vänster idioter mindre begåvade än vanligt folk. Syrebrist är något de har.

    17
  2. Frankrike, en i raden av länder utan självbevarelsedrift i väst som håller på att ramla ner i samma träsk som håll på svälja hela halva Östeuropa. Fast på ett annat sätt. De forna kommunistländerna släpper inte in kreti och pleti förrän politbyrå…, f’låt EU-kommissionen tvingar dem.

    De Gaule lär ha sagt att det är positivt att det finns ”gula, mörka och svarta fransmän. Det som sällan eller framgår är att han tillade på villkor att de utgör en liten minoritet. Det verkat som om de styrande aldrig ha hört det eller glömt bort det.

    10
  3. Det är mycket som är sjukt 🙏Göran Greider Beundrar de Franska Demonstranterna. Det för en revolutionär tradition vidare! Detta går att läsa om på Fria tider. Det fullkomligt haglar idioti runt om i Europa ( Sverige) 🇸🇪🇸🇪🇸🇪

    27

Kommentera