Tankarna går till Chamberlain i München 1938

UKRAINAKRIGET. Ryssland har länge försökt skilja förhandlingarna om kriget i Ukraina från den diplomatiska och ekonomiska relationen till USA, och tycks nu vara på väg att lyckas med det, skriver New York Times internationella korrespondent Valerie Hopkins efter veckans förhandlingar i Oslo och Sankt Petersburg.

Donald Trump som Neville Chamberlain

Hopkins pekar bland annat på Donald Trumps dieselavtal med Vladimir Putin.

”Dieselavtalet stärkte Moskvas argument att de västländer som infört sanktioner mot Ryssland skulle drabbas av att gå miste om billig rysk energi och andra ekonomiska förbindelser”, skriver Hopkins.

Trumps närmanden kan vara förklaringen till att Putin är positiv till trepartssamtal om Ukraina, skriver Washington Posts utrikeskolumnist David Ignatius. Men än så länge handlar det bara om snack och inte om faktiska eftergifter från ryskt håll.

”Det är fortfarande som att klappa med en hand”, skriver Ignatius.

The Guardians utrikesredaktör Simon Tisdall menar att Trump har svikit Ukraina och att det är dags för Europas ledare att agera. Han blickar bakåt i historien och skräder inte orden.

”Donald Trumps skamlösa eftergiftspolitik gentemot Vladimir Putin för tankarna till Neville Chamberlains misslyckade försök i München 1938 att förhindra krig med Nazityskland”, skriver Tisdall.

-Pettersson tror att den korrumperade Donald Trump säljer ut Ukraina för sin och sin familj egna affärer och investeringar.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Tankarna går till Chamberlain i München 1938”

  1. Munchen överenskommelsen var ett stort svek mot det fria samhället.

    TACO är ett diktators ämne och en förlust i mellanårsvalet kan få honom att införa MARTIAL LAW i USA och det innebär slutet för den amerikanska demokratin.

    PUTLER OCH HANS MAFFIOSOS KOMMER ATT GÖRA VAD DE KAN FÖR ATT HJÄLPA TILL ATT KROSSA DEMOKRATIN.

    Det som händer i Frankrike just nu visar att både Fazzist Ryzzland och Izlamist Iran är delaktiga påhejare.

Kommentera