Morgan Johansson (S) blir ordförande i Utrikesutskottet

INRIKES. Från Socialdemokraten Morgan Johanssons Facebook.

Ordförande i Utrikesutskottet

Igår utsågs jag till ordförande i Riksdagens Utrikesutskott.

Det är förstås mycket hedrande, men innebär ju också ett stort ansvar inte minst nu när det säkerhetspolitiska läget är så allvarligt. Ett krig rasar i hjärtat av Europa, och Rysslands aggressiva och hotfulla beteende mot Västeuropa ser snarare ut att öka än minska.

Morgan Johansson (S), bild från Morgans Facebook

Uppdraget inleds med en resa till Litauen på söndag, där jag ska träffa utskottsordföranden från de nordiska och baltiska länderna, den s k NB8-gruppen. Det är ett viktigt möte med tanke på Rysslands ökade provokationer mot de baltiska länderna.

Sverige ska visa fortsatt starkt stöd för våra grannländer. Vi medverkar nu också i att bygga upp vårt gemensamma försvar runt Östersjön, både på marken, i luften och till sjöss,

Det sker rent konkret t ex genom att Sverige deltar i gemensamma insatser för att förstärka försvaret i Lettland och norra Finland.

Återkommer med rapport från Vilnius nästa vecka!

Morgan Johansson

  • Morgan Johansson har begränsat vem som kan kommentera hans inlägg.

-Pettersson noterar att de rödgrönas valseger börjar synas och det ser inte bra ut.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

24 thoughts on “Morgan Johansson (S) blir ordförande i Utrikesutskottet”

  1. Morgan Johansson var tidigare ledarskribent (som Anders Lindberg på Aftonbladet) på den numera insomnade socialdemokratiska tidningen Arbetet i Malmö.
    Det var där i media han lärde sig att inte säga hela sanningen, vinkla, vilseleda och ibland ljuga öppet. Tex: Han tog taxi för ÖVER 140 000; ”Det kommer inte att kosta skattebetalarna någonting. Det är staten som står för kostnaderna, försvarar sig Morgan Johansson”
    https://www.di.se/live/ex-ministern-tog-taxi-for-over-140-000-kronor/
    Var får staten sina pengar ifrån? Just det, från skattebetalarna!

    34
  2. Har inte det djävla stolpskottet förstört Konungariket Sverige tillräcklig? Det visar bara hur dålig begåvningsreserven är hos sossarna.

    44
    • Morgan ser sig som Sveriges nästa utrikesminister. Han är klipsk, ursäkta, klippt och skuren att förhandla med Putin om fred för Ukraina. Den som är störst i ord vinner. Doch kanske Nooshi vill vara med i samtalet och då vinner de gamla kommunisterna.

  3. Herregud, vad ska denne utnämning leda till? Vi minns hans period då han spenderade mer tid på X och kommenterade allting eller gjorde ingenting. Ser med fasa fram att de nu kommer att lansera fler gamla, avdammade stolpskott från den förra regeringstiden.

    ”Vi gör allt för makten, precis allt” är Socialdemokraternas slogan, och de gör nog nu allt för att leva upp till det, dock krävs att det stryks en massa röda linjer de närmaste tiden.

    30
    • Han kommer mest att nicka till, så det gör inte så mycket. Bättre det än handlingsförlamad minister igen.

      13
      • Inget förhindrar att han blir utrikesminister om Maggan blir statsminister.

        11
        1
  4. Jag tror inte vi behöver oroa oss så mycket över denna utnämning.Herr Johansson kommer inte att utföra särskilt mycket med tanke på hans tidigare arbetskapacitet.Det kommer att bli nya utredningar som tar åratal om det ens blir det.F.ö.vore det bra om S lugnade ner sig med olika tillsättningen på poster som sign.G 54 skriver.Få ihop en regering först är väl det primära i den här soppan.

    39
  5. En talande utnämning. Det finns alltså enbart inkompetenta socialdemokrater i partitoppen. Skrämmande framtid om bitterfittan Magda får till det.

    44
    1
  6. En av dom sämsta politikerna genom tiderna. I den absoluta toppstriden med Hallengren, Strandhäll, Löfven, och Ygeman.

    56
    1
  7. Att Sverige befinner sig i en säkerhetspolitisk svår situation, är i hög grad Morgans partis fel, med bl a sin försvarsavveckling. Minns försvarsbesluten 1996, 2000 och 2004. Morgan personlogen har ett stort ansvar för att S aldrig gjorde något verkningsfullt mot kriminaliteten.

    43
  8. Borde dom inte vänta och se om dom får ihop en regering först innan dom börjar med utnämningarna?

    48
    • G54, det finns 16 utskott, de ska så långt som möjligt spegla riksdagens sammansättning efter valet och efter att den nya riksdagen har öppnat utses de så snart som möjligt. Utskottets uppgift är att förbereda riksdagens arbete.

      Nu har samtliga utskott en rödgrön ordförande.

      5
      3
  9. Han satt 8 år som justitieminister utan att få något gjort undantaget gymnasieamnestin som visade sig vara en lycka för allah kriminella afghaner.

    GRATTIS SVERIGE!!

    HAMAS och (V) är säkert nöjda.

    61
  10. Svårt att hittarna sämre företrädare för Sverige. Ånyo visar S att de företräds av en inkompetent före drottning. Nu skall Mirgan förmodligen försöka öppna alla kranar så slöseriet med biståndspengar (våra skattepengar) kan återupptas, inte minst till Hsmaskontrollerade Gaza.

    50

Kommentera