Mohamed Abdukardir Ali bodde hos gängkriminell

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Vänsterpartiets nyblivna riksdagsledamot Mohamed Abdukardir Ali bodde hos en gängkriminell man i flera år, rapporterar Expressen. Ali var folkbokförd hos mannen under två perioder mellan 2016–2018 samt 2019–2020.

Mohamed Abdukardir Ali och Nooshi Dadgostar

Mannen har bland annat dömts för grovt penningtvättsbrott, grov misshandel och mordförsök, enligt tidningen. Expressen har utan framgång sökt Ali för en kommentar om de nya uppgifterna.

Tidningen skriver också att polisen genomförde husrannsakan i bostaden vid minst ett tillfälle när riksdagsledamoten var folkbokförd där. Polisen ska då ha hittat material som brukar användas vid narkotikahandel, bland annat förslutningsbara påsar, vågar och en mindre mängd knark.

Under dagen har flera medier skrivit om en förundersökning om misstänkt valfusk, kopplat till omständigheterna kring hur V-politikern blev vald till riksdagen. Ingen är delgiven misstanke om brott inom ramen för utredningen.

-Pettersson har Mohamed Abdukardir Ali gjort flera resor till hemlandet Somalia trots att han saknat inkomst och varit pank. Jag föreslår att  han får hjälp med en sista biljett, en enkel till Mogadishu…

Enkelbiljett går att hitta för 4.191 kronor. Restiden är med en mellanlandning.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Mohamed Abdukardir Ali bodde hos gängkriminell

  1. Ledarsidorna.se tar upp detta idag. Enligt honom besökte Ali Mogadishu för att diskutera det svenska valet och den somaliska diasporan. Min uppfattning är att en eller flera somaliska klaner har placerat flera kandidater i Sveriges riksdag för att mjölka Sverige på pengar.

    19
    • Ja, där finns en bra beskrivning.
      Med 5st somalier i riksdagen blir Somalia rätt kraftigt överrepresenterat. Är dom, vilket man kan anta, främst representanter för Somalia, har de rödgröna dragit på oss ytterligare ett latent problem …

      • Man ser det i usa och Storbritannien. En politiker åkte hem och höll ett tal på somaliska (reportaget handlade egentligen om hur Storbritannien utvecklas till en teokrati). I talet sa hon att hon var stolt att representera Somalien i Storbritannien.

  2. Min konspiratoriskt lagda kompis tror att Magdalena gjort en deal med Nooshi och hennes Parti för att Hedra avtalet som Socialdemokraterna har med Muslimska Föreningar.
    Kanske lovat några fina platser i en kommande Regering.
    Politik är det möjligas Konst .

    22
    1
  3. Han lever under skuldsanering fram till 2027, utan betalningsplan då han inte har pengar till att betala sina skulder, men har trots det gjort flera resor till Somalia som Pettersson nämner. Det här blir mer och mer underligt och fler underligheter lär väl komma fram.

    Inga pengar och han kan trots det resa hem ett X gånger, så vem betalade egentligen dessa resor åt honom? Affärspartnern? Klanen?

    26
  4. Nu skramlar det . Många är upprörda.
    Grattis Jomshof du tänker och förutser problemet med Islamisterna före alla andra .
    Nu kommer det att låta så här några dagar .
    Sedan läggs utredningen ned i brist på bevis .
    Sådan är den Svenska Vänsterpolitiken .
    Nu hörs inte Ygeman , Hultqvist eller Morgan J eller någon annan Sosse .
    Inte ens en KU anmälan därifrån .
    Skumt .

    35
    2
  5. Kom han hit som flykting? Och åker hem på semester?

    I en del länder ”äger” kriminella gäng personer som de sätter i styrande positioner. Men efter att ha tittat på v: s lista tror jag helt enkelt att muslimerna kryssade det enda icke svenska namnet Muhammed. De vill ju att islam ska styra Sverige, det var ju hela poängen med att gå och rösta.

    31
    1
  6. Man orkar fan inte med det. Ingen vågar ju säga något. För då kan man bli anmäld för hets mot folkgrupp. Är väl ändå helt djävla otroligt. Han kom hit. Skulder upp över öronen. Klart han är vänster. Vill ju bara ha och ha.

    47
    2
  7. Somaliskt jubel
    ”…5 somaliska riksdagsledamöter ska representera Somalia i Sveriges Riksdag”

    22
  8. Det här blir bara mer och mer. Fast jag undrar också vad sossarna gjort i förorterna före valet…..

    Men kan det bli att sossarna använder detta för att V skall överge sina ”röda linjer” så C kan gå med på en ny sosse-regering?

    21
    2

Kommentera