Knacka dörr

Att knacka dörr har blivit ett allt vanligare inslag i valkampanjerna, enligt medieforskare. Hmmm…

Dörrknackning kommer att spela en allt större roll i denna och kommande valrörelser, menar medieforskaren Marie Grusell. Trots de sociala mediernas intåg kommer dörrknackning bli allt viktigare. KD i Stockholm och Mp i Uppsala uppger att man kommer att dubbla och t.o.m. tredubbla antalet dörrar de kommer att knacka på i år.

Undertecknad ser dock dörrknackare som lika ovälkomna som telefonförsäljare, men de finns säkert de som uppskattar när det knackar på dörren under familjens gemensamma middag eller när favoritlaget spelar en avgörande match i fotboll.

2 thoughts on “Knacka dörr”

  1. Dörrknackandet är bara en detalj av många som visar att vänstersidan i allmänhet och Socialdemokraterna i synnerhet är helt renons på moderna idéer och relevant politik .
    Även vi gamlingar tar del av förändringarna i samhället men jag TROR att det är svårare för invandrarna från MENA länder . Dels har de ett helt nytt liv och ett helt nytt samhälle att hantera . Och det kan inte vara lätt att samtidigt förstå vad politikerna är ute efter .
    Nu tar AFTONBLADET till den sista desperata metoden med SKRÄMMISAR .Lura i folket att det Ryska anfallet står för dörren . Och då behövs en stabil Socialdemokratisk Regering . Tycker dom .
    I går fick vi helt andra uppgifter , från ett trovärdigare håll .
    Som jag tror mer på .

    41

Kommentera