USA:s hushåll får det allt svårare ekonomiskt

UTRIKES. Knappt två år efter att Donald Trump vann valet med ett löfte om att fixa den amerikanska ekonomin ser situationen allt annat än ljus ut, skriver Financial Times. Den amerikanska statsskulden är på rekordnivå, bränslepriserna rusar, och bolånekostnaderna är fortsatt höga.

USA:s finansminister Scott Bessent och president Donald Trump

Enligt Eswar Prasad, professor i nationalekonomi vid Cornell University, gör Vita husets finanspolitik just nu mer skada än nytta. – Presidentens vredesutbrott och hans administrations försök att ingripa på valuta- och obligationsmarknaderna tyder på desperation, säger Prasad.

Den ansträngda ekonomin kan ligga Trump och Republikanerna i fatet vid mellanårsvalet den 3 november. Enligt finansminister Scott Bessent är dock den amerikanska ekonomin på rätt väg och kommer på sikt att ”växa ut ur skuldkrisen”.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “USA:s hushåll får det allt svårare ekonomiskt

  1. Som jag sagt tidigare: De kommer inte att lösa detta. Enbart en allvarlig kris kan få en amerikansk regering att fatta nödvändiga beslut. Alldeles för starka institutionella krafter verkar emot.

  2. The Independent:
    ”Den amerikanska statsskulden har nått rekordnivån 40 biljoner dollar.
    Hur oroad borde den genomsnittliga amerikanen vara över hur denna kolossala summa påverkar deras privatekonomi?
    Mycket, enligt ekonomiska och finansiella experter.
    Dr. Farhang Mossavar-Rahmani, professor i finans vid Kaliforniens National University: ”Stigande federala räntebetalningar kan så småningom leda till högre skatter, minskade offentliga tjänster eller mindre statliga investeringar. Det kan dock finnas en uppsida med den stigande skulden, amerikaner med investeringsportföljer kan få bättre räntor på depositionsbevis, penningmarknadskonton och statsobligationer, eftersom deras räntor tenderar att stiga i takt med att obligationsräntorna stiger”.
    https://www.independent.co.uk/us/money/national-debt-40-trillion-cost-of-living-b3036429.html?callback=in&code=OGI0MGQYNJQTZME3MI0ZMWQ5LWIYNDKTZTKWMDAYYWQ0ZWUZ&state=57adafa466734e08b24bb208a87d8596

    6
    5

Kommentera