Irans chefsförhandlare: ”Vi har segrat i kriget”

IRANKRIGET. USA och Israel har misslyckats med att uppnå alla sina mål i kriget mot Iran, hävdade den iranske chefsförhandlaren Mohammad Bagher Ghalibaf under söndagen enligt CNN. – Med hela mitt hjärta menar jag att vi har segrat i kriget, sa Bagher Ghalibaf vidare.

Mohammad Bagher Ghalibaf

Ghalibaf gick emellertid inte in på vilka mål han menar att USA och Israel har misslyckats med att uppnå.

Sedan krigets början har president Donald Trump talat om flera olika mål för USA – såväl regimskifte som Irans villkorslösa kapitulation.

-Pettersson menar att kriget inte är slut ännu men klart är att USA förlorat. Om Iran segrat är väldigt osäkert. De flesta vill nog att mullorna som styrt Iran sedan 1979 försvinner men Donald Trump verkar inte rätt man för det, tvärtom har han stärkt mullorna som kan hänvisa till en yttre fiende.

Donald Trump förlorade kanske kriget redan i maj 2018 då USA drog sig ur det avtal om kärnenergi som fanns utan ha något bättre att komma med.

I juni 2025 är ett annat möjligt förlust-tillfälle, då gav presidenten order om operation ”Midnight Hammer” trots varningar om att han riskerade att upprepa George W Bushs katastrofala misstag från invasionen av Irak 2003 – då USA fastnade i ett åtta år långt blodigt krig.

Under ”Midnight Hammer” lyfte sju B2-plan lyfte från en bas i Missouri, flög över Atlanten och släppte sina bunkerbomber över Irans underjordiska kärnanläggningar.

Trump jämförde sin attack mot Iran med USA:s atombomber mot Japan 1945. ”Jag vill inte använda Hiroshima eller Nagasaki som exempel, men det var i grunden samma sak – det avslutade ett krig”, sa han i Haag.

Den ”eviga vapenvila” han proklamerat var extremt bräcklig och Trumps påstående om att Irans kärnvapenprogram var totalt förstört visade sig starkt överdrivet.

Efter att Israel och USA attackerade Iran den 28 februari 2026 har president Trump sagt att ett fredsavtal är nära över 40 gånger…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Irans chefsförhandlare: ”Vi har segrat i kriget””

  1. När Trump tillträde för sin andra period sa han att under sin första period hade lyssnat för mycket på rådgivare. Nu skulle han bestämma mer själv och?

    9
    3
  2. TYVÄRR HAR Mohammad Bagher Ghalibaf RÄTT!

    TACO svek de som förstår att det islamistiska IRAN är en cancersvulst som inte bara förtrycker sina egna medborgare utan även stödjer terrorism, kvinnoförtryck, ofrihet, ……. osv.

    NU KAN HÄNGNINGARNA AV DE SOM TIDIGARE PROTESTERADE MOT REGIMEN FORTSÄTTA.

    Terrorism kan visa sig på många sätt. Att det brinner i väst Europa beror INTE enbart på värmen utan det behövs också någon som startar bränderna genom ovarsamhet ELLER FÖR ATT SKAPA KAOS.
    Jag blir inte förvånad om ett antal av de som gripits har avsiktligt tänt på för att hjälpa Fascist Ryssland och Islamistiska IRAN.

    TACO ÄR EN IMBICILL IDIOT!!

    14
    8
  3. Man bör ha klart för sig att usa krigsmakt har ett eget liv . Och så länge usa har status som värdens polis så kommer araberna att få otroliga mängder böter som skall betalas med olja.
    Pax viskum.

    7
    1

Kommentera