UTRIKES. Libanons parlament avskaffade på tisdagen dödsstraffet. Landet blev därmed det första i arabvärlden som formellt avskaffat straffet.

En majoritet av nationalförsamlingens 128 ledamöter röstade för avskaffandet. Undantaget var parlamentariker från Hizbollah.
Libanon har inte verkställt någon avrättning sedan 2004. Landets domstolar har ändå fortsatt att döma personer till döden, men domarna har senare ändrats eller villkorats.
Justitieminister Adel Nassar kallade avskaffandet ”historiskt” och sade att hotet om dödsstraff tidigare hade hindrat Beirut från att få misstänkta utlämnade från länder där dödsstraffet är förbjudet.
-Pettersson antar att avrättningar kommer att fortsätta i Libanon men som tidigare utan rättegång och dom. Hizbollah måste bort.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vi får väl se när det återinförs.