VALET 2026. Jimmie Åkesson tycker att Moderaterna är ängsliga – men SD-ledaren har ändå svårt att förstå varför partiet inte lyfter. ”Ulf är absolut inte den sämsta statsministern vi har haft”, säger Åkesson enligt Svenska Dagbladet.

– Ulf är absolut inte den sämsta statsministern vi har haft, säger Jimmie Åkesson.
Gör Moderaterna något fel? – Vi är olika partier och jag har alltid tyckt att Moderaterna är lite ängsliga, lite måna om att förlora snyggt i stället för att vinna om man behöver vinna. Moderaterna har sin partikultur och vi har vår.
Motsatsen till att förlora snyggt är väl att spela fult?
– Det är därför sossarna nästan alltid vinner. De grisar ner valrörelserna och vinner.
Du tycker att vi är där nu? – Sossarna är alltid där. Det är min bestämda uppfattning. Det är Goebbels våta dröm – man anklagar motståndarna för det man själv ägnar sig åt. Det är ju sossarnas paradgren.
Och du hade velat ha mer av det? – Nej, jag skulle vilja ha mindre av det naturligtvis. Men man måste nog möta sossarna på deras planhalva. Slå tillbaka mot det där och inte vara för fin för att våga liksom och skita ner sig lite.
Så ditt råd till Ulf Kristersson är att våga skita ner sig lite? – Jag vet inte om det är hans roll att göra det. Jag tar gärna på mig den rollen om det behövs.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Go for it Jimmie o company. Tidö tar det här. Hoppas jag. Annars vet jag inte vad jag gör
Sossarna hade till och med smutsat ner en riktig svinstia.
Sveriges i särklass största no 1 problem är den ”tvångs finansierade propaganda medierna” som tillåts sändas & skrivas dygnet runt, no 2 är att ALLA landets styrande myndigheter är och förblivit styrda av Vänster ideologier (den som inte är vänster får inte anställning i sådana inrättningar).
Sen spelar det ingen roll om det sitter en högerregering då och då eftersom de inte har mandat att rensa i systemen, så helt enkelt så är och förblir Sverige ett Socialistiskt starkt till Vänster land oavsett hur folk röstar !!!!
Den som tycker det är för tryggt och lugnt i Sverige kan alltid rösta på Nooshi Dadgostar och hennes Parti. De har företrädare som älskar bomber och terrorister. Nu hyllar en av dem en som sprängt spädbarn och kvinnor i bitar .
Och tillsammans med de unga Sossarnas brukar de bilda talkörer som förespråkar bomber och terrorism mot Judar och Israel .
Tror f-n att sådana politiker inte vill ha en lag som lägger på dem ansvar .
Bara det att hela vänsterblocket röstade emot en skärpning av Politiker och Tjänstemanna ansvaret säger en del . Nu kommer det Politiska baklängesspråket väl till pass när de ska förklara varför. Det är en lag som tvingar Politikerna att tänka efter före . Och det är som bekant inte vänstertomtarnas paradgren . Nu kan du ljuga och lova helt skamlöst , sedan förneka vad de sagt .
Makten och Korruptionen är livselexiret för vänsterns politiker.