ILLEGAL INVANDRING. Sedan lagen om informationsplikt trädde i kraft i mitten av juni har runt 80 personer anmälts misstänkta för att befinna sig i Sverige illegalt, visar siffror från gränspolisen enligt SvD.

De flesta anmälningar kommer från Arbetsförmedlingen. Det är en av sex myndigheter – de andra är Försäkringskassan, Kriminalvården, Kronofogdemyndigheten, Pensionsmyndigheten och Skatteverket – där personal nu måste anmäla misstänkt papperslösa till polisen.
Lagen har kritiserats hårt från flera håll och kallats en ”angiverilag”. Fackförbundet ST står fast vid kritiken.
– Risken är att folk inte vågar söka hjälp hos myndigheter på grund av rädslan över att bli anmälda, säger förbundsordförande Britta Lejon.
-Pettersson konstaterar att Fackförbundet ST påstår att informationsplikten medför extra belastning för myndighetspersonal. Jag menar att fackförbundet ljuger. Det kan inte vara mer arbete att anmäla en misstänkt än att ge denna hjälp med bidrag, vård eller vad det nu rör sig om.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Men varför är det mer jobb att anmäla någon än att sitta vid datorn och betala ut pengar till någon som inte ska vara här. Märkligt
Kanske kan Sverige bli Sverige igen
Finns här någon som orkar kolla i SFS, Svensk Författningssamling?
Har inte Brottsbalken Kap 23, som handlar om medhjälp till brott, funnits jättelänge. Det torde inte ha skrivits in undantag för offentliganställda.
Är Brottsbalken Kap 20 som handlar om Tjänstemannaansvar borttagen? Den infördes 1989.
Mvh / Trötter.
Socialisterna är inte vana att som vuxna behöva tänka och ta ansvar även för framtiden , vänstermupparna tänker inte ens på hur framtiden för de egna barnen blir !