SVT och Svenska Filminstitutet lanserar SD ”komedi” två veckor före valet

VALET 2026. Drygt två veckor före valet, den 28 augusti 2026, har filmen ”Flaggan” biopremiär. Det är en film som utannonseras som en ”komedifilm”. Handlingen sägs vara att det är två unga sverigedemokrater som under valnatten 2010 försöker hänga upp en stor svensk flagga på Rinkeby torg. Bakom filmen står inga mindre än, trumvirvel, bl a Svenska Filminstitutet och SVT. Det gör att man redan nu kan ana vad det roliga är. Filmsajten MovieZine skriver att det är en ”skruvad komedi” som ”driver med sverigedemokrater”.

Kul att det görs komedier. Skratt förlänger livet som det heter. Men tidpunkten för premiären och vilka som finansiellt står bakom filmen bör starkt ifrågasättas. Hade filmen inte haft en politisk poäng, som företrädare för filmen också säger att den har, där antagligen SD-företrädare förlöjligas, hade datumet förmodligen varit ett annat. Att lägga den två veckor före valet är självfallet noga uttänkt: tillräckligt lång tid för att bli opinionsbildande, en snackis och en film som kan inverka direkt på valutgången. Vem vill gå och lägga sin röst på ett parti vars företrädare filmatiserats som fåntrattar? Samtidigt är det tillräckligt kort tid för att eventuella rättsliga följder ska hinna verka. Visserligen lär det bli få av sådana eftersom några mer omfattande rättsliga verktyg saknas, men själva diskussionen kan ändå få en dämpande effekt – något SF och SVT förstås vill slippa.

Avsändarna av filmen och valet av premiärdatum väcker snarare frågor om moral och vad som är demokratiskt sunt: huruvida en statsfinansierad institution som Svenska Filminstitutet ska medverka till politiska inlagor, vilket de själva skriver i sina dokument att de inte bör göra. Som av en slump gör de undantag från sina egna riktlinjer när det är valår. Att marknadsföra filmen som en komedi gör att den får konstnärshöjd, vilket innebär att den blir svårare att kritisera. Det armslånga avståndet mellan politik och kultur, som de flesta kulturföreträdare så ofta lyfter som fundamentalt viktigt för kulturens överlevnad, är under valåret 2026 nu helt bortblåst. Politik och kultur ska nu helt plötsligt få kroka arm.

SVT:s roll i det hela är också ytterst tveksam. Det sakliga och opartiska lagkravet som SVT har som grund för sitt sändningstillstånd försvinner så snart komedivinjetten sätts på. Det värsta som kan hända för SVT:s del är en prick av Granskningsnämnden. Fast skulle det ske är det långt efter valdagen. Det bästa som kan hända för SVT är att vänstern vinner valet så anslagen kan höjas igen. Med andra ord, SVT har inget att förlora på att satsa en rejäl slant på en film där vänsterns största motståndare hånas.

Valet av regissör Michael Lindgren vittnar om att det kan bli en kul film. Lindgren är känd för bland annat Grotesco, Svenska Nyheter, Herr Talman och IFS (invandrare för svenskar). Däremot är valet av en av huvudrollsinnehavarna, Noel Flike från Hov1, problematiskt. I en podd från 2017 berättade Flike vad han tycker om SD. ”Sverigedemokraterna är ett rasistiskt parti. Punkt. Dom har ju liksom folk i deras parti som offentligt och stolt uttrycker sina vidriga åsikter”, sa Flike. Skådespelaren som nu ska spela en av de två unga sverigedemokraterna i ”Flaggan” har alltså redan, offentligt och i eget namn, gjort klart vad han tycker om partiet han gör ”komedi” om.

Ska man se filmen? Ja, kanske. Men i så fall efter valet – när SVT sänder den så du slipper betala dubbelt för att se den.

Källa: Samtiden.nu

-Pettersson säger att två skattefinansierade organisationer, SVT och Svenska filminstitutet, ägnar sig åt valpåverkan utan att skämmas. Varför är de då skattefinansierade?

***

Pettersson på Facebook

Petterssons på X

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

18 thoughts on “SVT och Svenska Filminstitutet lanserar SD ”komedi” två veckor före valet

  1. Tror fan att det är skruvat när Svensk Media är inblandad! Märkligt att dessa komiska ådror inte kan komma på något elakt som att visa upp skämtpartiet MP O VP?
    samtidigt påstår dom att dom är neutrala och inte gynnar något parti?????

    14
  2. Det är ett märkligt svenskt särdrag, att staten tvingar in mina skattepengar för att sedan fördela dessa till mina politiska motståndare.

    23
  3. Vill minnas att Skyffert/Gustavsson gjorde en sketch för en massa år sedan om en tant som skulle rösta på ”nazizterna”.
    Borde vara läge att göra minst en sketch om ”sozzarna”

    27
  4. I princip allt som SVT/SR/UR gör är att smutskasta och förlöjliga SD. Ibland uppenbart men för det mesta med mera subtila grepp där aningslösa tittare/lyssnare inte noterar vad som försiggår. Ett sådant program ”Hur fan hamnade vi här” är urtypen för just indirekt påverkan. Producerat och sänt i januari 2025 men tas upp nu som repris lagom till valet.
    ”Komiker” som Betner och Schyffert gör parodiska uttalanden som hela tiden är kryddade med osanningar för att stå i rampljuset. Allt för att förlöjliga det allmänna tillståndet som delvis varit kaosartat.
    Om det blir Tidövinst i höstens val måste SVT omorganiseras, Vår nationella kanaler skall vara politiskt obundna!

    27
    • Göra en sketch om Sossarna är föreslagen .
      Trodde Magdalenas Svar om ev Eurointräde var den sketchen.
      Som vanligt verkligheten överträffar dikten .

  5. Ärligt talat så är TV aldrig på hemma. Vill jag se något så är det på mitt lilla vis.
    Skräp är vad det är

    33
  6. SVT journalisten brukar säga ”hur skall vi tänka här” och så berättar den andra journalisten, vad vi skall tänka.

    27
    • det vore verkligen kul om någon gjorde en parodi på svt!
      ”mannen på gatan” som skall intervjuas som alltid har starka vänsterband även vid ytliga granskningar osv, ”hur ska vi tänka här”, väderkartor som ingen kan se för de är långt uppe i infraröda spekrumet vid det här laget. oxå att 25min nyhetssändning ägnar 10min åt ofarliga intervjuer i samma ämne, och helt skippa stora nyheter (som när kina återanvämde raketer för första gången och är ikapp spaceX, typ 2v sedan)

      19
    • tyvärr fortsätter produkten att tillverkas, av för pengar som borde använts till… äldreomsorg? skolmat? …

      20
    • Inte lika lätt att stänga av invasionen i Spanien.
      Tycker svt ska intervjua invällarna.
      Skicka ett par kvinnliga miljöpartister.

      19
  7. Public Service ser det som sin roll att utöva valpåverkan och uppfostra svenska folket. Man kan vara helt blind och ändå förstå det. Varför får den cirkuset fortgå?

    Gillar man att segregera människor genom utanförskap i stora betongkomplex och köpa rösterna genom bidragsberoende så är det spot-on, men bygger man en politik på att folk ska gå på bidrag så bygger man inte upp så mycket samtidigt.

    Det är en politik som bygger på att köpa utländska röster – på vilket sätt är inte det att sälja landet?

    26
  8. SVT har gjort många partsinslag för Partiet nu under sommaren, alltifrån ”nyhetsreportage” om vallöften från Partiet till nu senaste veckan en fin inflikning från ”utlandssvenskar” som röstar mot ”ungdomsutvisningar”.
    Så både SVT och Filminstitutet jobbar hårt med våra skattepengar för att få röster till Partiet, nu till och med genom filmer som kostar oss miljoner. Pengar som vi aldrig kommer få tillbaka.

    33
  9. Man brukar ju tala om risken för rysk infiltration och påverkan av valet. Både det svenska och även andra val. Tänk att det finns så många ryska troll på SVT.
    Nu är det ju inte bara detta alster som drabbar oss. Även filmen om helgonet ? Greta ska ju sändas. TV4 kommer säkert att veva repriser på sitt konstruerade SD-hat lagom innan valet. För några år sen körde man visst något annat skräp, kallat SD-bögar. Allt detta tillsammans med den dagliga standardiserade propagandan : ”Mannen på gatan-reportagen”, ”Klimatskräcken”, ”Invandrar-snyft-inslagen”, ”Offerkoftorna”, ”Lindberg-Greider-Snickesnacky ges obegränsat utrymme”, ”Ständiga påhopp på SD som får trumpetas ut Obesvarade”, ”Klipp o klistra-metoder för att SVT ska få ihop sina narrativ”, ”Höger-extrema mot vänster-aktivister”……………etc. etc.

    42

Kommentera