TERRORISM. Alla bevis pekar på att dådet mot Berlin Pride var en islamistisk terrorattack, säger Tysklands inrikesminister Alexander Dobrindt på en pressträff. – Vi kan inte utesluta att sådana här fruktansvärda händelser, sådana här terrordåd, kan inspirera liknande dåd, säger han.

Terrorhotnivån i Tyskland höjs även efter händelsen.
29 personer är skadade, enligt inrikesministern, varav flera ska vara allvarligt skadade. Han säger även att den misstänkte gärningsmannen efter att ha kört in i folkmassan gick till attack med ett vapen, troligtvis en machetekniv.
Abdul Ballout, som misstänks för terrordådet mot Pridefirandet i Berlin, skulle delta i ett program för avradikalisering – och hade ett möte inbokat redan i morgon, enligt källor till Die Welt.
Berliner Morgenpost skriver att Ballout redan deltagit i programmets första steg, nämligen flera preliminära möten som ska avgöra hans förutsättningar för att gå vidare. Han ska redan ha gått på två möten, ett i juni och ett tidigare i juli, och ett tredje var redan planerat.
Enligt tidningens källor var dock Ballout inte en bra kandidat för professionellt ledd avradikalisering, eftersom han inte ansågs ärligt vilja delta i processen. Han uppvisade dock inget aggressivt beteende under mötena, eller några tecken på att vilja begå våldsbrott.
Abdul Ballout var välkänd för polisen och var tidigare dömd för brott.
-Pettersson undrar om det kommer fler attacker och de behöver inte ske i Tyskland…
***
TIDIGARE I NATT. Islamist körde in i Pridefest i Berlin
TERRORISM. En bil har kört in i en folkmassa i centrala Berlin. Minst en har dödats och flera uppges vara skadade, rapporterar tyska polisen.
Vid midnatt meddelar den tyska polisen att det rör sig om ett tiotal skadade personer.
Händelsen inträffade vid 22-tiden på lördagskvällen under paraden Christopher street day, som är ett årligt event under Pride i Tyskland.
– En vit skåpbil körde rakt mot folkmassan, säger ett vittne till tyska Bild, som rapporterar om panikartade scener i Tiergarten när skrikande människor försökte fly undan bilen.
Evenemanget avbröts omedelbart och folk uppmanades att lämna området. På en jätteskärm vid Brandenburger Tor lyste ordet ”evakuering”.

Räddningstjänsten är på plats för att ta hand om offren, uppger polisen i Berlin strax efter att händelsen inträffat.
”De skadade får just nu vård av räddningspersonal. Vi söker intensivt efter de misstänkta”, säger polisen på X.
Polis söker efter en eller flera gärningspersoner. Vid midnatt hade ingen gripits.
Uppdaterat: Polisen meddelar att de söker en person känd från den islamistiska miljön. Det är Abdul B. 21 år, frigiven från fängelse i maj 2026.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Enligt tidningen Bild.de har polisen avlivat muselmanen.
Terroristen Abdul är nu likviderad i ett koloniområde av tysk polis…
Här har svenska polisen något att ta lärdom av … det är en mycket billigare hantering att likvidera terrorister tillika muslimer på en gång ….
Här spar samhället många miljoner på onödigt dalt utredningar advokater fängelser etc …
Skicka svensk polis till Tyskland på utbildning och ge dom kraftfulla vapen.
Ingen anledning till panik. Det är ju först efter att ett nytt attentat har inträffat som vi kan säga att vi inte såg det komma.
Och som vanligt när det gäller Pride och attacker på Pridetåg, denna gång av en islamist så får Jonas Gardell yttra sig i Expressen. Och naturligtvis lyckas han få in en mening där SD ingår i sin artikel.
Men denna gång fick han direkt svar bland kommentarerna, tex:
”Spännande att Gardell med kirurgiskprecition lyckas skriva en hela text om ett islamiskt terrordåd riktat mot homosexuella men ändå lyckas väva in SD på något konstigt sätt. Är det svårt att påpeka islamister var ute efter det Pride står för?”
https://www.expressen.se/kultur/terrordadet-ar-en-attack-pa-var-historia/
En god muslim med andra ord.
Dessa muslimska djur ska sitta i bur ….
Samhällsfarliga människor som definitivt inte ska vistas i västvärlden …
Håll dom i islamska reservat ❌👳🏾
Arabiska halvön med andra ord.
Det står ju skrivet klart och tydligt i koranen vad muslimerna skall göra med oss kristna.
Hur många som honom finns det numera i Europa, kan man undra?
”I de lugnaste vattnen går de största fiskarna”, säger ordspråket
Heute.at (Österrikes ledande digitala nyhetsportal) skriver att
Abdul Ballout av sina grannar beskrivs som ”en trevlig kille”, alltid vänlig, och som aldrig väckte uppmärksamhet, – en person som känt honom hela livet, säger att han alltid sett honom som ett 5-årigt barn, många är därför fullständigt chockade och kan inte föreställa sig att han skulle vara kapabel till en sådan handling.
https://www.heute.at/s/nachbar-ueber-ballout-immer-freundlich-gegruesst-120228845
Var det en olycka?
HBTQ älskar ju dessa islamister. Mycket svårt att förstå.