Sverige kvävde migrationen. SD vill gå längre

INVANDRING. Sveriges kraftigt minskade invandring följs noga av högerpartier runt om i Europa. Nettomigrationen har fallit från 117 000 personer 2016 till 12 000 i fjol efter skärpta asylregler och gränskontroller, skriver The Economist. Nu vill Sverigedemokraterna gå ett steg längre genom att få fler personer som redan bor i Sverige att lämna landet. Valet den 13 september blir därför ett test på om en politik med fokus på återvandring får samma stöd som tidigare åtstramningar, enligt tidningen.

Inte långt från centrala Stockholm ligger Stora Essingen, en sömnig ö täckt av frodiga träd och vackra hus. I åratal röstade invånarna med överväldigande majoritet på Moderaterna, Sveriges konservativa mainstreamparti. Men sedan 2022, då partiet ingick en maktdelningspakt med det invandringskritiska Sverigedemokraterna (SD), har väljarna signalerat sitt missnöje med alliansen med den dittills utstötta gruppen.

Istället har väljarna vänt sig mot den center-vänsterorienterade socialdemokratin, vars aktivister knackar på dörrar inför riksdagsvalet den 13 september, i hopp om att det kan hålla SD utanför nästa regering. Många väljare på platser som Stora Essingen ser sitt land som en förnuftig, liberal och kosmopolitisk demokrati. Valet kommer att pröva om den idén om Sverige vinner – eller om svenskarna, efter att ha fått smaka på anti-invandringspopulism, vill ha mer av den.

SD menar att de har tämjt (eller utvisat) sina mest extrema element. Dess logotyp, en gång en flammande fackla, är nu en blå och gul blomma. I valet 2022, mitt i ilskan över en ökning av migrationen några år tidigare, blev de det största högerpartiet i riksdagen och stödde en regering ledd av Ulf Kristersson, Moderaternas ledare; SD fick politiskt inflytande, men inga ministerposter. Idag lovar Kristersson SD ministerposter om koalitionen blir omvald.

Valet kommer att avslöja om SD:s popularitet kan bestå när migrationen avtar till en liten rännil. Sveriges hyperrestriktiva politik – beundrad av stora delar av den europeiska högern – har minskat den årliga nettomigrationen från 117 000 som mest 2016 till 12 000 förra året (se diagram).

Socialdemokraterna skärpte asylreglerna och gränskontrollerna under makten i Europas flyktingkris i mitten av 2010-talet. ”Den första vågen av förändringar försökte göra Sverige mindre attraktivt för människor som försökte komma hit”, förklarar Louise Dane från den icke-statliga organisationen Swedish Flykting Law Centre. Men i takt med att antalet anlända minskade och Kristerssons regering tog över, flyttades fokus. ”Nu handlar de politiska förändringarna om att försöka få människor som redan är här med uppehållstillstånd att lämna.”

Regeringen strävar efter att repatriera dåligt integrerade eller arbetslösa migranter. Migrationsministeriet skryter med att fler människor återvänder till länder som Irak och Somalia än som anländer från dem. Återvandring (repatriering) är ett ledord för SD. ”Vi vill att många människor ska lämna”, säger Ludvig Aspling, partiets migrationstalesperson. ”Det finns ingen anledning att ha människor här från andra länder om de inte bidrar.”

”Nu handlar policyförändringarna om att försöka få människor som redan är här med uppehållstillstånd att lämna”, Louise Dane, Centrum för flyktingrätt

Därför uppmuntrar regeringen migranter att åka. Sedan januari har flyktingar kunnat begära upp till 350 000 SEK (36 000 USD) för att återvända till sitt ursprungsland – nio gånger mer än vad ett liknande system erbjuder i Storbritannien. Endast 600 personer per år förväntas utnyttja det. SD menar att detta skulle öka om välfärdsförmånerna minskades. Man vill även utöka systemet till att omfatta naturaliserade medborgare.

En lag om ”gott uppförande”, som antogs förra månaden, tillåter regeringen att utvisa migranter för överträdelser som obetalda skulder. Regeringen har skärpt reglerna för familjeåterförening och slutat bevilja permanent uppehållstillstånd till flyktingar. SD vill också nedgradera de som redan har denna status till tillfälligt uppehållstillstånd.

En stor del av väljarna gillar dessa planer. Men i takt med att migrationen har minskat har SD:s popularitet legat kvar på runt 20 %. Partiets huvudfråga håller på att förlora sin betydelse. Förra året angav bara 23 % av svenskarna integration som en av sina största bekymmer, jämfört med 54 % år 2015, enligt undersökningar från Göteborgs universitets SOM-institut. Det skulle kunna hjälpa Socialdemokraterna, som kämpar för att övertyga väljarna om att de är hårda mot migration.

För högern har denna förändring gjort politiken besvärlig. Förra månaden fick den allmänna upprördheten regeringen att lätta på regler som hade lett till utvisning av tonåringar som växte upp i Sverige. Företagsgrupper har börjat klaga på att de inte kan anställa utländska talanger. Liberalerna, som är en del av Kristerssons koalition, motsätter sig SD:s strävan att återkalla permanent uppehållstillstånd.

Vissa väljare som tolererade SD:s grova kanter när migration var ett större bekymmer kan ha svårare att ignorera dem idag. Den 5 juli sa Richard Jomshof, en högt uppsatt SD-politiker: ”Det är inte konstigare att hata islam än det är att hata nationalsocialism”. Vissa befarar att sådant prat riskerar att ge upphov till fula ytterligheter (något som SD bestämt förnekar).

Populistiska högerpartier över hela Europa står inför en utmaning att förbli relevanta även när migrationstakten avtar. Många kommer att följa det här valet för att se om SD:s vändning – att försöka avlägsna migranter som redan har anlänt – kommer att bli lika populär bland väljarna som den tidigare vågen av invandringsfientlig politik.

The Economist.

Invandring efter ursprungsland är intressant. I antal efter födelseland såg det ut som nedan år 2025. Det är skillnad på folk och folk och när de flesta kom från Afghanistan, Irak, Somalia och Syrien…

-Pettersson noterar det glädjande faktumet att invandringen från dysfunktionella muslimska länder att minskat avsevärt och Afghanistan, Somalia med flera länder är betydligt mindre än tidigare enligt statistiken från SCB. Jag anser att invandringen från muslimska länder ska ligga på noll eller väldigt nära…

Invandringar efter födelseland, år och kön. Sveriges officiella statistik från SCB.

FödelselandInvandrad årAntal kvinnorAntal mänTotalt antal
Sverige20255901674212645
Ukraina2025310734796588
Indien2025237326455021
Tyskland2025183317083539
Pakistan2025162917613392
Kina2025145213252777
Syrien202513407992142
Polen202589912362137
Nederländerna202592910912020
Förenta staterna (USA)202510299822010
Turkiet202570910151722
Finland20259007421640
Danmark20257218741592
Iran20259486341583
Irak20257128211534
Afghanistan202511004151515
Rumänien202546510401502
Förenade kungariket (Storbritannien och Nordirland)20255489151460
Bangladesh20256297301359
Italien20255857451335
Frankrike20256176831299
Norge20256276581288
Spanien20254875401025
Grekland20255115051015
Sri Lanka20255214881006
Thailand2025728191919
Brasilien2025470391860
Somalia2025404429835
Filippinerna2025571189764
Ryssland2025445288731
Nigeria2025299370674
Ungern2025281341626
Lettland2025204409616
Litauen2025206390594
Vietnam2025351215565
Albanien2025258301558
Etiopien2025293249540
Eritrea2025347183534
Serbien2025249229476
Demokratiska republiken Kongo2025301168472
Nepal2025203267472
Colombia2025232229461
Marocko2025293158451
Egypten2025192241432
Portugal2025207222427
Uganda2025236177417
Schweiz2025214190411
Island2025211199410
Australien2025167221390
Estland2025154233386
Libanon2025173203372
Bosnien och Hercegovina2025174194371
Kosovo2025183174361
Kanada2025174161335
Indonesien2025199130328
Belgien2025175149320
Japan2025190110304
Bulgarien2025161148303
Mexiko2025176131303
Tanzania2025185117302
Kenya2025184110289
Ghana2025117167288
Nordmakedonien2025132144280
Tjeckien2025126154280
Irland202578196273
Gambia202591172263
Moldavien202573187256
Sydkorea202516092251
Sydafrika2025118126244
Chile2025123114237
Österrike2025107128236
Kroatien2025113122232
Peru2025121102222
Slovakien2025108114219
Sudan202512091215
Argentina2025106100211
Saudiarabien202511392205
Tunisien202510798204
Förenade Arabemiraten202587104189
Palestina20257697171
Mongoliet20259970167
Belarus20259671165
Azerbajdzjan20258474160
Venezuela20257786157
Georgien20257971151
Uzbekistan20257374149
Jordanien20257867145
Taiwan20258353136
Kamerun20256365130
Kazakstan20258146128
Ecuador20257246118
Algeriet20256058113
Nya Zeeland2025345794
Israel2025316292
Jugoslavien2025335792
Kuba2025543688
Singapore2025444288
Armenien2025513287
Bolivia2025474184
Kuwait2025364984
Cypern2025374682
Malaysia2025453381
Jemen2025423574
Rwanda2025363671
Slovenien2025264271
Libyen2025423070
Nicaragua2025442569
Sydsudan2025462166
Zambia2025352357
Senegal2025202649
Kirgizistan2025281646
Dominikanska republiken2025241743
Luxemburg2025241941
Myanmar2025231441
Burundi2025192040
Zimbabwe2025271540
Elfenbenskusten2025152639
Uruguay2025201838
Guatemala2025191437
Montenegro2025211837
Liberia2025112736
El Salvador202527933
Djibouti202522631
Costa Rica2025151430
Moçambique2025191030
Sierra Leone2025151328
Kambodja2025151026
Sovjetunionen2025151126
Qatar202515825
Bahrain202571524
Kongo202514724
Malta2025121223
Gaza-området202581320
Jamaica202561219
Angola20259918
Honduras202513318
Tadzjikistan202571418
Guinea202581013
Kap Verde20257712
Malawi20256612
Guinea-Bissau202531011
Mali20255311
Mauritius20253511
Oman20258010
Barbados2025049
Haiti2025059
Laos2025839
Namibia2025769
okänt födelseland2025089
Panama2025769
Paraguay2025659
Papua Nya Guinea2025448
Togo2025078
Botswana2025537
Tjeckoslovakien2025057
Trinidad och Tobago2025347
Bermuda2025406
Serbien och Montenegro2025606
Mauretanien2025305
Burkina Faso2025044
Centralafrikanska republiken2025334
Fiji2025304
Grenada2025044
Hongkong2025304
Madagaskar2025634
Saint Vincent och Grenadinerna2025034
Vanuatu2025004
Andorra2025303
Brittiska Jungfruöarna2025003
Brunei2025303
Ekvatorialguinea2025303
Gibraltar2025033
Maldiverna2025033
Niger2025033
Seychellerna2025033
Surinam2025303
Turkmenistan2025003
Anguilla2025000
Antigua och Barbuda2025000
Bahamas2025000
Belize2025000
Benin2025000
Bhutan2025000
Dominica2025000
Eswatini2025000
Gabon2025030
Guyana2025300
Heliga stolen (Vatikanen)2025000
Kiribati2025000
Komorerna2025000
Lesotho2025000
Liechtenstein2025000
Marshallöarna2025000
Mikronesien2025000
Monaco2025030
Nauru2025000
Nordkorea2025000
Palau2025000
Saint Kitts och Nevis2025000
Saint Lucia2025000
Salomonöarna2025000
Samoa2025000
San Marino2025000
Sao Tomé och Principe2025300
Tchad2025000
Tonga2025000
Tuvalu2025000
Östtimor2025000

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Sverige kvävde migrationen. SD vill gå längre”

    • Karl Bertil, vad menar du? ”STÄNG DE HELVETES LANDSGRÄNSERNA”. Är det Sveriges gränser du menar så vi inte ska kunna resa utomlands eller ska våra grannar och andra inte kunna besöka vårt land? ska vi inte få exportera och importera eller…

  1. Vi pensionärer gör ju ingen nytta,de flesta av oss. Vi belastar sjukvården, vi skall ha pension, bostadsbidrag,dyra äldreboenden mm. Det vore en vinst om också vi utvisades, då slapp också de som gör nytta, höra vårt gnällande och klagande på att allt är så orättvist.

  2. Det finns invandring. Och så finns det invandring. Invandringen fram till 1970-talet var i huvudsak arbetskraftsinvandring med få undantag. Invandringen på senare tid har främst varit asylinvandring från länder utanför Europa. Den första var liten och bra för Sverige. Den senare har varit omfattande och helt klart skadlig för Sverige och svenskarna.

    Vi ska också ha klart för oss att i takt att det är svårare att få asyl så kommer de som vill till Sverige att försöka ljuga sig in genom att uppge att de ämnar studera eller arbeta. Vad jag känner till så kontrolleras detta i mycket låg utsträckning.

    Det är hög tid för svenska folket att vakna och ta till kraftfulla åtgärder.

    29
  3. Citerar ”Stora Essingen, en sömnig ö täckt av stora träd och vackra hus”.

    Och där har invånarna alltså svängt från gedigen moderat majoritet till att anamma socialdemokraternas världsbild.

    Stora Essingen verkar passa bra till att genomföra socialdemokraternas tvångsblandning på.
    När de stora träden fälls och vackra villor tvångsköps av sossebyggare, rivs och ersätts med några hundra lägenheter, bebodda av invandrade bidragsklaner, då kanske öborna vaknar.

    43
    • Det så kallade paradigmskiftet i migrationspolitiken lyser med sin frånvaro. Förra året beviljades 89 000 uppehållstillstånd i Sverige. Hittills i år har 34 000 fått stanna. Anhöriginvandringen är fortsatt hög. Den har inte minskat. Jimmie Åkesson är nöjd med den höga invandringen. Sverigedemokraterna är inte längre ett invandringskritiskt parti.

      Rösta på Örebropartiet i årets riksdagsval den 13 september.

      https://www.friatider.se/akesson-nojd-med-hoga-invandringen-jag-ser-inga-stora-reformer-framfor-mig

      2
      1
      • Paul, det verkar som du vill förbjuda all invandring eftersom det i de 89.000 ingår svenskar, ukrainare, tyskar, polacker, holländare, amerikaner, finnar, danskar, britter, italienare, norrmän, spanjorer osv.

        Ingen vettig människa borde rösta på Örebropartiet. Det enda Markus Allard är bra på är att prata, svära och göra sig osams med folk. Får han inte 51 procent så är det bortkastade röster.

        Är Allard fortfarande vänsterextremist och stödjer revolutionära fronten som tidigare eller vad har för politik. På Örebropartiets hemsida står inget om vad han vill. Är han Vänsterpartist, trots att han blev utesluten därifrån. Han var för mycket vänster enligt V.

        https://www.orebropartiet.se/var-politik/

        2
        1
      • Örebropartiet vill bland annat stoppa invandringen till Sverige och ha en omfattande återvandring. Det håller jag med om.

        Det finns ett antal intervjuer på nätet med Markus Allard där han redogör för vad Örebropartiet vill. Googla.

        Örebropartiet är ett tvärpolitiskt parti som varken är höger eller vänster.

        Svenskar behöver inte söka uppehållstillstånd.

        https://youtu.be/jfFB1uzyOYI?is=B6SWZ1M3hWhzbrI2

      • Paul, det finns mycket om Allard på nätet och även på den här bloggen där han svär, skäller ut folk och säjer allt möjligt men Örebropartiet har ännu inte, mindre än två månader innan valet, presenterat något partiprogram. Jag tror det är fullständigt bortkastat att rösta på Örebropartiet och Markus Allard.

        1
        1
  4. Jag tror inte den minskade migrationen (eller invandringen som jag föredrar att kalla det) är ett problem för SD. Det finns fullt tillräckligt att göra med konsekvenserna av den tidigare massinvandringen från dysfunktionella länder, kulturella och religiösa, där nu vissa ”kluster” driver att införa värderingar av det slag som de en gång i princip sade sig ”fly” ifrån.
    Det enda som hittills skett är att kranen skruvats åt lite och stoppat flödet. Det är nu kampen för den sekulära staten börjar. Så SD behövs nu mer än tidigare.

    41
    3

Kommentera