Ung man mördad på badplats i Stenungsund

BROTTSLIGHET. Åklagaren lämnar en kort uppdatering i utredningen om mord och försök till mord på badplatsen Hawaii i Stenungsund natten till torsdag den 9 juli.

Badplatsen Hawaii i Stenungsund

Tre personer är häktade i ärendet misstänkta för mord och försök till mord. Ytterligare fem personer misstänks för inblandning i ärendet, dessa är anhållna i sin frånvaro.  

– Det finns många vittnen till händelsen och det återstår många förhör att hålla samt fortsatt genomgång av övrigt bevismaterial, säger senior åklagare Sonja Seligmann som leder förundersökningen.

I detta skede finns det inget mer att informera om i ärendet. Åklagaren är inte tillgänglig för media. Om ny information finns att lämna kommer ett nytt pressmeddelande att skickas ut.

Målnummer i Uddevalla tingsrätt: B 2228-26. De häktade är:

  • Mehdi Mohammadi, 2005
  • Alexander Aziz, född 2008
  • Shabcan Said, född 2006

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

12 thoughts on “Ung man mördad på badplats i Stenungsund”

  1. Mitt europa bygger inte murar, känt citat från sossepajas. Nu ska sosseriet i spanien ge fri lejd för 3 milj mena. Lycka till alla tusentals pensiosar som köpt lägenheter där.

    27
    0
    • Helge, där jag läst står det att de flesta illegala som kan ansöka om uppehållstillstånd i Spanien är spansktalande katoliker från Latinamerika som inte får vara brottsdömda men du kanske har andra uppgifter.

      7
      7
    • Henry! Ja! Den spolade han ner direkt. Smålog lite o sa. Gick ni på den lätta.
      Lika med tack för ni valde Sverige mannen. Bara ett skämt😠

      14
      1
  2. I Stenungsund var man ofta och badade på 80talet 🐋 har kompisar både nedanför Stenungsund (Kode) å ovanför Tjörn/ Orust dom vitnar om förändringar både I samhällen samt Badplatser som rena rama helvet! Dom nya svenskarna skräpar ner bajsar och kissar i vattnet samt är jäkligt högljudda! Ingen trevlig info man får direkt! Lillebybadet ca 2 mil söder om Kungälv bussar man människor från Angered 👀askim badet i Göteborg likadant där totalt förstört 🙏👀 hur i helvete kunde det gå så här illa? Det vi vi följare svaret på som följer alternativ media 👍är det meningen att vi etniska svenskar skall bada hemma i badkaret för trygghet/ säkerhet? Må fan ta både politiker och väljare för detta. Bävar inför höstens val🐳

    67
    1
    • Henry! Visst bävar man inför valet. Hur i helvete har det kunnat bli så här. Mycket bra fråga. Det som retar mig mest är att de som ligger bakom detta är tysta som muren och bryr sig inte. Icke ett djävla dugg. Ändå tycker jag att de skulle väl ta sitt ansvar och be om ursäkt.
      Är ju lika med parker man en gång besökte. Gick o strosade lite. Tittade på djur som de ofta hade. Vi har slutat med det. Sista gången vi var i stans park. Jösses säger jag. Överallt var det Kackel. Slut med det också

      30
      1
    • Sozzarna älskar mångfald, skitiga badstränder med skrik och skrän.

      24
      1
    • Nehe, sjuklövern och mediaeliten vill helst att alla etniska svenskar dör ut så vi behöver nog inte bada heller. Fy fan vilket samhälle rövhattarna ovan har skapat, måtte djävulen ta dessa snarast.

      25
      1
      • Nils Dacke 👍. Ja! Jag tror inte de hamnar i himlen hur gärna de vill och tro det. Det blir andra hållet för deras del.👹

        13
        1
  3. Såg det där häromdagen. Misstänkte direkt vad det var för folk. Så är det. Vågar fan åka till något bad nu för tiden. Men det kommer en vinst sen längre fram. Plocka gärna in flera med så blir det nog bra.
    Så dök det upp. Jätte bråk i Nässjö. Pinnar och rör användes.
    https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jonkoping/stort-brak-i-nassjo-pinnar-och-ror
    Fullt normalt. Vad det är för folk vet jag inte. Men misstänker gör man ju.

    30
    1

Kommentera