Norsk polis köper bensin-Volvo

FORDON. Norge är världens ledande el-bilsland och hade som mål att nå 100 procent elbilar i nybilsförsäljningen 2025. Det lyckades man nästan med. Landet nådde en elbilsförsäljning på 97,6 procent i december. På helåret har det registrerats totalt 179 549 nya personbilar i landet. Av dessa var 172 233 elbilar, vilket ger en elbilsandel på 95,9 procent. Att elbilar är så framgångsrika i Norge beror på statlig styrning. Låg skatt på elbilar och hög på bensin/diesel. Elbilarna har varit momsbefriade, har gratis parkering, får köra i bussfiler, får kraftiga rabatter på bilfärjor och vägtullar som är vanligt i Norge. Den 1 april 2025 höjdes engångsskatten på personbilar, vilket gjorde hybridbilar cirka 45 000 norska kronor dyrare, jämfört med marginella höjningar för elbilar (se graf nedan). Samtidigt är engångsskatten på fossildrivna bilar väldigt hög, drygt 300 000 kronor.

Volvo XC60 T8 ersätter Volvo V90 Cross Country. Illustration: POLITIETS FELLESTJENESTER / NTB

Norsk polis ratar elbilar. Lägger jättebeställning på Volvo med bensinmotor. Det säkrar att vi har tillgång till utrustning som fungerar, säger Helge Clem på den norska polisens fordonsenhet, skriver Carup.

Den norska polisen har tecknat avtal med svenska Volvo. Norrmännen kommer att köpa in mängder med XC60 T8 utan eldrift. Tanken är att de ska användas som patrullbilar. – De nya avtalen säkerställer att polisen har tillgång till kritiskt viktig utrustning i en tid av ökad osäkerhet och snabba förändringar. De stärker beredskapen och ger nya funktionella lösningar för användarna av polisbilarna, säger Helge Clem, till Motor.no.

Från 2027 till 2033 kommer polisen att få nya Volvo XC60-bilar för patrullering och Mercedes-Benz Vito som cellbilar, skriver Polisen i ett pressmeddelande.

De bilkontrakt som nu tecknats kommer att täcka en del av polisens behov av bilar under de kommande åren. I en anbudsrunda har de bedömt pris och kvalitet, baserat på polisens krav på operativ lämplighet, funktionalitet, säkerhet och drift. Fem leverantörer anmälde sitt intresse.

Norge har kört med XC60 i flera år. Många trodde att deras polis skulle göra som folket i övrigt och helt gå över till elbilar. Men den norska polisen skakar på huvudet. Man kommer att köra vidare med Volvo och beställer nu mängder med nya bilar.
Vi är stolta över att polisen återigen har valt Volvo som leverantör av uniformerade patrullbilar. Detta är ett viktigt kontrakt för oss, vilket bekräftar Volvos ställningstagande kring säkerhet, trygghet och kvalitet. Vi ser fram emot att fortsätta vårt samarbete med polisen och bidra till deras viktiga samhällsuppdrag under de kommande åren, säger Martin Persson, VD för Volvo Car Norge.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Norsk polis köper bensin-Volvo

  1. Lätt för Norge med tusentals miljarder från oljan i skattkistan.

    Men dumma politiker i Sverige tror att vi kan göra det samma.

    28
    3
    • Kalasbetalaren, Norges statsskuld uppgick i slutet av 2025 till cirka 2 997 miljarder norska kronor, vilket motsvarar ungefär 54,3 procent av landets bruttonationalprodukt, BNP. Sveriges statsskuld är betydligt mindre, 20 procent av BNP.

      Norge har enorma tillgångar i sina oljefonder men de pengarna är utlånade.

      Sveriges tillgångar är också betydligt högre än statsskulden men inte i närheten av Norges tillgångar.

      20
  2. och idioterna på Volvo var på väg att lägga ner produktionen av bensinmotorer…..

    51
    2
  3. Och som vanligt kan de skitiga elbilarna inte existera av egen kraft. Helt beroende av Stöd, Bidrag, Subventioner, Mutor och Skattelättnader.
    Men hur kan dom få rabatter på bilfärjor ? Borde väl vara tvärtom. Flytande krematorier är nog dyra i drift.
    Alla elbilsägare borde tvingas att jobba i de afrikanska mineralgruvorna en vecka innan bilköpet.

    56
    2

Kommentera