BOSTÄDER. Bostadsmarknaden har förbättrats i många svenska kommuner. Fler kommuner har balans än som rapporterar ett underskott, för första gången på 25 år, enligt Boverket. ”Vi har haft rätt mycket nyproduktion runt om i landet” säger Marie Sand, ansvarig för bostadsmarknadsenkäten. Bostadsmarknadsenkät 2026, där 287 av 290 kommuner har svarat.

Studenter har också fått det betydligt lättare att få tag på bostad. ”Oron för att få en bostad är större än vad den behöver vara” säger Stina Olén, vd på Studentbostadsföretagen.
-Pettersson går lite utanför ämnet och nämner Boverkets nya huvudkontor i Karlskrona. En av Boverkets riktlinjer är just att inte bygga hus på platser som dränks av vatten vid höga flöden – och det här lever alltså inte myndighetens nya kontor i Karlskrona upp till.
Att bygga där det är risk för översvämning gäller inte alla…

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168