SKOLAN. Svenska skolor trappar ner användningen av datorer och surfplattor i skolan efter fallande läsresultat, skriver The Economist. I höst förbjuds mobiltelefoner i grundskolan och Sverige satsar på fler läroböcker, att skriva för hand och att läsa mer. Bakgrunden är att svenska elevers resultat i Pisa-undersökningen har försämrats kraftigt. – Runt 25 procent av svenska elever har svårt att läsa ordentligt, säger utbildningsminister Lotta Edholm till tidningen. Hon kopplar utvecklingen till en alltför stor tilltro till digitala hjälpmedel.

Liknande omsvängningar sker nu också i Danmark och Finland, trots att länderna länge varit ledande inom digitalisering, skriver tidningen.
När Cecilia Rosenbaum såg en bokstödstrappa där den vertikala delen av varje trappsteg var prydd med färgglada klistermärken som visade ”Peter Pan”, ”Charlie och chokladfabriken” och andra titlar på älskade barnböcker, bestämde hon sig för att kopiera den till sin skola. Rektorn för Montessori Mondial Kungsholmen, en grundskola (obligatorisk nioårig grundskola), har som mål att få sina elever att läsa mer. Under rasterna tas böcker ut till parken framför skolan. Varje dag börjar med 15 minuters läsning i klassrummet. En dag i veckan läser läraren högt för alla.
Sverige, som en gång var världens högsta land med läskunnighet, har läskunnigheten sjunkit på senare tid. År 2022 (enligt den senaste tillgängliga statistiken) hade Sveriges läsresultat i PISA, en världsomspännande studie av 15-åringars läskunnighet och andra färdigheter, sjunkit med 19 poäng under fyra år till 487. Det kan jämföras med 516 för Irland och 543 för Singapore, landet som ligger i toppen. ”Cirka 25 % av de svenska eleverna kämpar med att läsa ordentligt”, säger Lotta Edholm, minister för högre utbildning. Enligt hennes uppfattning är detta ”kopplat till en överdriven beroende av digitala verktyg utan tillräckliga bevis för deras effektivitet”.
Edholm är fast besluten att dra ner på den digitala utbildningen. ”Från skärm till pärm” är hennes center-högerregerings slogan för deras politik ”tillbaka till grunderna” för att minska användningen av datorer och surfplattor till förmån för handstil och gammaldags läroböcker. I augusti i år kommer mobiltelefoner att förbjudas på alla grundskolor. År 2023 lanserade regeringen ett ambitiöst investeringsprogram för att nå sitt mål att tillhandahålla en lärobok per elev och ämne. Hittills har regeringen spenderat över 2 miljarder kronor för att återinföra böcker och kommer att fortsätta investera i offline-läsning, handstil och matematik.
Andra länder i Europa och Amerika återgår till böcker och pennor i skolorna, men inga lika snabbt som Danmark, Sverige och Finland, länder som annars är entusiastiska anammare av digital teknik. Förra året införde Finland, hem för Nokia, en av världens mobiltelefonpionjärer, strikta restriktioner för användning av mobiltelefoner under skollektioner för barn i åldrarna 7–16 år. Danmark följer upp i år med en lag som föreskriver ett förbud mot telefoner och privata surfplattor för folkskolor, grundskolor och högstadieskolor, upp till 16 års ålder.
”Det är dyrt att gå tillbaka till böcker”, säger Merete Riisager, en tidigare dansk utbildningsminister. Danmark var pionjärer inom surfplattor i skolan från 2011, men gav lärarna begränsad utbildning. ”Våra lärare var till sjöss”, säger Kara Barker-Astrom, rektor för gymnasieskolan VRG Campus Viktor Rydberg i Stockholm. Landet har sedan dess kommit att ångra sin digitala satsning. Fru Riisager menar att surfplattor spelade en roll i de danska elevernas försämrade läs- och matematikkunskaper.
Barker-Astrom välkomnar många av Edholms strategier men varnar för att pendeln ska svänga för långt.
De vetenskapliga bevisen för fördelarna med telefonförbud är fortfarande tunna, men de växer. ”Sammantaget är alla överens om att det är bra för barns uppmärksamhet att begränsa användningen av telefoner”, säger Lucia Magis-Weinberg vid University of Washington.
En studie som publicerades i oktober visade att ett telefonförbud ”klocka till klocka” i ett stort skoldistrikt i Florida initialt ledde till en ökning av avstängningar från elever. Ändå fann man stora förbättringar i testresultaten under förbudets andra år. Och man fann att telefonförbuden avsevärt minskade skolk i takt med att eleverna anpassade sig och började njuta av upplevelsen av att inte ständigt vara fästa vid sina skärmar. Bättre närvaro kan förklara en del av förbättringen av testresultaten. Ändå varnar Magis-Weinberg för att det inte finns någon universalpolicy som passar alla.
Barker-Astrom välkomnar många av fru Edholms strategier men varnar för att pendeln ska svänga för långt. Barn över 16 år behöver kunna använda telefoner och bärbara datorer eftersom materialet de studerar blir mer komplext och för att förbereda dem med de digitala färdigheter som krävs på universitetet och arbetsplatsen. Ändå stänger hennes skola fortfarande av internet under prov: frestelsen att fuska, eller scrolla, är helt enkelt för stark.
-Pettersson tycker det verkar vara rätt väg att gå. Politikerna i Sverige har väldigt klåfingriga och förstört världens bästa skola med ständiga förändringar, ofta byte av betygssystem till tveksam nytta, låtit ordning och reda bli till flum osv. Böcker är dyrare och svårare att hålla aktuella än läsplattor men det måste få kosta.
Titta på vad som fungerade när skolan var som bäst och gå tillbaka till grunderna. Vi behöver mer ordning i klassrummet och mer ordning i skolsystemet. Vi behöver återupprätta en stark kunskapsskola med fokus på faktakunskaper och förmågor som att läsa, skriva och räkna. Vi behöver en trygg skola och vi behöver ställa krav. Givetvis ska skolan moderniseras men det ska gå sakta. En bra skola är viktig för alla men särskilt för de barn som behöver skolan mest.
Några bilder från Petterssons tid i skolan, betyg varje termin inklusive betyg i ordning och uppförande samt närvaro i en betygsbok som följde med genom klasserna. Tydliga ordningsregler, eventuell frånvaro eller allvarliga bus rapporterades till föräldrarna…





***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
På min tid fanns det ordning och uppförande i betyg. Finns det inte idag? Vi hade 1-5 på den tiden. Jag vet ju inte hur det är idag. Men visst är det bra om de går tillbaka med böcker. Det tycker jag allt. Sen har väl skolan blivit lite flummig. Lärare får nog inte ryta i. Föräldrar känner sig kränkta. Man hade respekt för vissa lärare. Inget snack om det. Men de flesta var bra.
Ungdomar idag kan inte läsa eller ens prata rent.
Inte en dag för tidigt.
https://www.100.se/artiklar/analys/kunskapsbrist-hos-invandrarelever-mycket-stort-integrationsproblem
Men hur var det nu? Var inte hemspråksundervisningen väldigt viktig för att den också gjorde att eleverna tillgodogjorde sig övrig undervisning bättre? Eller är detta också en framforskad lögn?
Finns nog många framforskade lögner. Sedan stöter verkligheten på.
Pratar en person förortssvenska har de svårare att få jobb, har någon invandrarorganisation forskat fram. Deras slutsats landade så klart i att det var diskriminering!!! Skulle jag ge dessa förortsbor ett ett råd, så skulle det vara att lära sig prata perfekt svenska- De skulle t o m ha en fördel när de söker jobb.
Jag hoppas att AI aldrig kommer att användas åtminstone inte på grundskolenivå.Man måste lära sig efter eget huvud att läsa och räkna.Man måste lära sig att söka information själv och klura ut tal i matematiken även om det är ” tråkigt”.Det låter ju bra att man nu verkar ha fattat poängen med vanlig hederlig katederundervisning…
Ja dom ca 25% som har svårt att läsa 👀 vi vet vad den gruppen har sitt ursprung 🦒 jag tror också det pratas väldigt lite svenska i deras hem. Å det är knappast till deras fördel direkt! Jag ser bara denna stora invandringen som totalt fiasko inget annat dessutom på alla samhälls plan! Nu får vi bara hoppas att sittande regeringen får sitta kvar efter valet om annat är vi Rökta🚬
Vi vet sedan århundraden hur barn lär sig på bästa sätt. Återgå till de sätt som vi vet fungerar. Modernt pedagogiskt flum utmönstras. Gör tråkiga, men nyttiga saker i skolan – de skojiga sakerna gör eleverna av sig själva på fritiden.