Ny attack mot misstänkt knarkbåt

UTRIKES. USA:s militär uppger att två personer dödats när landet attackerat ytterligare en båt som anklagas för att smuggla droger i östra Stilla havet.

Påstådda knarkbåtar som sänks och där besättningen dödats av USA

En person uppges ha överlevt attacken, som är åtminstone den nionde i sitt slag på en månad.

Minst 189 personer har dödats i liknande attacker, som USA började med i september. Landet har inte lagt fram några bevis för att båtarna varit inblandade i droghandel.

-Pettersson noterar att i Spanien häktades nyligen 23 misstänkta knarksmugglare, kanske kan någon av dem berätta om lite om distributionskedjan.

Jag undrar varför USA avrättar människor utan rättegång? Nu är har USA genomfört minst 189 utomrättsliga avrättningar på påstådda knarkbåtar i området sedan i september 2026. Inga bevis har presenterats för att påståendena stämmer.

Det är troligt att det rör sig om knarksmugglare men det måste vara bättre att gripa smugglarna, visa upp knarket och försöka spåra avsändare och mottagare.

Vilka tänker USA avrätta i framtiden?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Ny attack mot misstänkt knarkbåt

  1. Dessa narkotika karteller byggde dom inte u båtar.
    Och om det är så varför skulle man inte använda dom då.

Kommentera