Rektor döms för våldtäkt mot elev på skola i Vingåker

BROTTSLIGHET. En man som var rektor på Slottskolan i Vingåker har dömts för våldtäkt och våldtäkt mot barn som var elev på skolan där han arbetade. Mannen har suttit häktad sedan februari och greps när han arbetade som rektor.

Magnus Karlsson, f.d. rektor på Slottsskolan i Vingåker

Nyköpings Tingsrätt, mål nummer B 531-26, dömer:

Magnus Karlsson, född 1977, till Våldtäkt (okänt antal tillfällen) och Våldtäkt mot barn (okänt antal tillfällen) till Fängelse 5 år. Magnus Karlsson ska betala skadestånd till Sekretess A med 660.000 kr. Advokat och målsägarbiträde ska få ersättning av staten med sammanlagt 411.939 kronor

Kort ur domen:

Våldtäkt: Magnus Karlsson har genomfört vaginala och orala samlag med målsäganden A samt penetrerat henne med sina fingrar vilket är att likställa med samlag. Magnus Karlsson förmådde A att delta genom att allvarligt missbruka hennes beroendeställning då han varit hennes rektor och stödperson. Det hände vid ett stort, men okänt, antal tillfällen mellan den 1 oktober 2024 och den 30 juni 2025 inom Vingåkers kommun.

Våldtäkt mot barn: Magnus Karlsson har genomfört vaginala och orala samlag med målsäganden samt penetrerat henne med sina fingrar vilket är att likställa med samlag. Magnus Karlsson förmådde målsäganden att delta genom att otillbörligt utnyttja att målsäganden haft en nedsatt förmåga att värna sin sexuella integritet på grund av Magnus Karlssons auktoritet, målsäganden psykiska ohälsa och neuropsykiatriska funktionsnedsättning. Det hände vid ett stort men okänt antal tillfällen mellan den 1 juli 2025 och den 28 januari 2026 inom Vingåkers kommun.

Magnus Karlsson har erkänt gärningen men förnekar att han begått något brott eller utnyttjat sin ställning. Han bestrider också skadeståndet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Rektor döms för våldtäkt mot elev på skola i Vingåker

  1. Om denne figur hade varit av utländsk härkomst så hade någon bild aldrig blivit pubicerad, men bra att fanskapet åkte dit.

    9
    1
  2. Ja, här krävs permanenta ingrepp. Och livstids svartlistning mot arbete i offentlig sektor.

    13
  3. Enligt info är kemisk kastrering på agendan. Det räcker inte! Det som ska gälla är trädgårdssaxen.. Model mindre räcker för den som våldför sig mot ungdomar, då gärningsmannens snopp, förmåga och förstånd

    10
    1
  4. En man måste lära sig säga nej till frestelser. Det fick inte denne Magnus lära sig uppenbarligen.

    25
  5. Han har erkänt gärningen – MEN INTE BEGÅTT NÅGOT BROTT? Hur tänker han här? Att det var okej? Att fördärva ett barn framtida liv? Fy fan vilka svin dessa människor är. Också finns det folk som tycker ”Dumpen” borde förbjudas för att det kan skada förövarnas framtid.

    37
    • Qvintus! Håller med dig där. Är inne och läser dumpen ibland. Det är lärare politiker och rektorer om vartannat. Låt barnen vara. Sen som rektor utnyttja sin position. Fy fan.

      32

Kommentera