INVANDRING. Sydafrika har de senaste månaderna sett en ökning av invandringskritisk retorik, rapporterar Deutsche Welle. Nigerianer är en av de grupper som drabbats, och Nigeria har därför infört ett frivilligt återvändarprogram. Hittills har 130 personer begärt att få bli hemflugna.

Ett antal våldsamma attacker, en del med dödsoffer, har rapporterats, mestadels riktade mot svarta afrikaner från andra länder, då de anklagas för landets svaga ekonomi. Experter varnar för att migranter används som syndabockar för den ekonomiska nedgången och att bilden förstärks av populistiska röster på nätet, skriver DW.
Omkring tre miljoner migranter uppges leva i Sydafrika, motsvarande cirka fem procent av befolkningen, och en majoritet kommer från länder inom Södra Afrikas utvecklingsgemenskap (SADC).
-Pettersson undrar varför inte de vänsterblivna i Sverige protesterar mot rasisterna i Sydafrika som inte vill ha afrikanska invandrare?
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Riksdagsmännens lön är ju på siffran lika med min pension? OM JAG BYTER PLATS PÅ DOM TVÅ FÖRSTA SIFFRORNA?
Svaret på sista frågan är att det inte är vita och är du inte vit kan du omöjligen vara rasist. Så resonerar vänstern.
Så gjorde Svenska tolket med, men blev ändå pådyvlade massinvandring, Magda och
Löfven lyssnade inte till vad folket ville, utan körde sitt eget Race på området, vilket vi
har sviter av än idag.
Läste någonstans att man befarade att dom två avhopparna från SD möjligen skulle
försöka sig på att rösta nej till en Tidöregering ifall läget skulle uppstå, men i så fall
har dom nog sagt nej till sina egna karriärer på området, det går inte att jävlas med
väljarna hur mycket som helst., att rösta i riksdagen ska inte va en slags lekstuga där
man ska hämnas oföretter.
Sen gnället från opossitionen är märkligt när dom själva höll SD utanför kvittningen
i många år, men det ansåg dessa hycklare att det var normalt?
Angående det sk. kvittningssystemet: vi medborgare vet inte om vilket smörjobb svenska politiker har haft! De har har kunna vara lediga när de vill med kvittningssystemet! Dessutom med ett överbetalt riksdagsjobb (ca. 90 000 till 200 000 per månad) som för en MEDEL-politiker (dvs, INTE sitter i något utskott) endast kräver att man trycker på rätt knapp!
Nu när kvittningssystemet kanske försvinner får de resa ut och träffa sina riktiga väljare på helger och kvällar. Inte bara sk. kuturarbetare och parti-folk som är lediga på dagarna…
Glömde info med länk:
Vad är kvittningssystemet i riksdagen?
https://www.politikkollen.se/artiklar/sverige/kvittningssystemet-i-riksdagen
Stackars politiker! Nu tvingas alla in till riksdagen:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/ArRM85/kvittningskaoset-nu-tvingas-alla-in-till-riksdagen
Bengan, Riksdagsledamöternas grundarvode (månadslön) är 81 400 kronor från och med den 1 november 2025.
https://www.riksdagen.se/sv/lattlast/det-har-gor-ledamoterna/
Rikdagsledamoterna har även förmåner utöver lön, svårt att värdera, beror på individ hur mycket man kan utnyttja:
Vill du bo i en lägenhet i Gamla stan helt utan kostnad, ta ledigt två och en halv månad på sommaren och slippa trängselskatten?
Kräver du att din arbetsgivare ger dig ett guldkort på SJ och låter dig åka på tjänsteresor vart du vill i världen?
Har du lönekrav på 81 000 kronor i månaden, vill ha betalt även när du är sjuk och tar inga jobb utan en generös fallskärm?
Då är detta jobbet perfekt för dig: riksdagsledamot.
https://www.expressen.se/nyheter/har-ar-formanerna-for-riksdagens-ledamoter/
Sammanfattning:
– FÅR GULDKORT PÅ SJ kostar normalt sett 71 000 kronor per år. Även möjlighet att ta taxi på riksdagens bekostnad.
HAR SPECIALTRAKTAMENTE Stockholmstraktamente (se artikel i länk)
– SLIPPER TRÄNGSELSKATT Stockholm räknas som tjänsteställe
– FÅR EN IPHONE OCH DATOR + en extra skrivare att ha hemma.
– 50 000 kronor per mandatperiod, som kan användas till tjänsteresor utomlands. Utöver det reser ledamöterna utomlands i tjänsten tillsammans med utskotten.
– BOR GRATIS PÅ EXKLUSIVA ADRESSER I STOCKHOLM boytan kan vara allt ifrån 15 kvadrat upp till 90.
– Tjänst i utskott ger tillägg.
– Den som har suttit minst tre år i följd får 80 procent av sitt arvode under ett års tid. Den som suttit sex år i riksdagen har rätt till inkomstgaranti i två år.