INRIKES.Svensk ekonomi är på väg uppåt. En ökad konsumtion bland hushållen är en viktig förklaring, enligt en ny prognos från SBAB. Banken tror på en något högre BNP-tillväxt i år, 2,8 procent och 2,5 procent nästa år, jämfört med tidigare prognos. ”Uppgången i BNP drivs av framför allt ökad hushållskonsumtion och ökade investeringar i näringslivet”, skriver SBAB.

Man ser framför sig en inflation under målet i år och även nästa år.
I takt med att hushållen får det bättre är bedömningen att även bostadspriserna kommer att öka, 4,7 procent 2026 och 4,3 procent nästa år. SBAB ser dock att det fortsatt kommer att vara tufft för bostadsbyggandet.
”Byggkostnaderna är alltjämt höga i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden och antalet verifierat sålda nya bostäder ligger kvar på relativt låga tal”, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB, i ett pressmeddelande.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Men för exportindustrin är en stark krona rena förlustaffären.
Men köpa en massa billiga och onödiga importerade saker är billigt.
Nu ska vi dra alltför långtgående slutsatser. Bostadsmarknaden styrs av tillgång och efterfrågan. Dyra politiker har importerat och importerar fortfarande människor som varken kan eller vill bidra till samhället. De behöver emellertid någonstans att bo. Två och en halv miljon importer tillsammans med en överreglerad och byråkratiserad byggsektor har fått bostadspriserna att rusa.
När BNP per Capita ökar är det bevis för att migrationspolitiken fungerar.
kanske vore en möjlighet att öka byggandet genom att sänka staten inkomster på byggen.
https://www.friatider.se/bygga-hus-i-sverige-75-procent-av-kostnaden-ar-skatter-och-avgifter
Avgifter är de nya skatterna!
Svenska myndigheter är inte till för att hjälpa svenskar utan beskatta och avgiftsbelägga. Pengarna måste in till deep state myndighter, (S metod för att skaffa inkomst åt fd. politiker, parti-folk etc).
(Enligt SCB:s myndighetsregister i januari 2026 omfattade det 449 myndigheter, plus de vi inte känner till ännu… )
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/trots-regeringens-lofte-om-farre-myndigheter-fler-arbetar-i-staten
Kul med Politik som fungerar
Tack Ulf och hela Tidö regeringen.
Kör hårt