LO kräver kortare arbetstid för alla

ARBETSMARKNAD. LO kräver förhandlingar med Svenskt Näringsliv om kortare arbetstid för alla arbetare och vill att förändringen ska bli norm på hela arbetsmarknaden, enligt ett pressmeddelande. – 40-timmarsveckan ska vara historia, sa ordförande Johan Lindholm under en pressträff på tisdagsmorgonen.

LO:s ordförande Johan Lindholm tillsammans Byggnads styrelse som visar att de står på kvinnornas sida i jämlikhetsarbetet. Det syns att man kan lita på LO och att könsfördelningen är viktig.

Organisationen skriver att kravet är enkelt: arbetstagare i Sverige har rätt till en kortare arbetsvecka, och därför ska reformen gälla samtliga branscher och yrkesgrupper.

Utgångspunkten är bibehållen månadslön och höjd timlön, utan att deltidsanställda tvingas arbeta mer. Kraven ska preciseras inför kommande förhandlingar.

-Pettersson hör LO:s ordförande Johan Lindholm på P1 Morgon säga att arbetsgivarna är RABIATA och undrar om det är en bra utgångspunkt för förhandlingar. Lindholm gör också klart att arbetstidsförkortning INTE ska bytas mot uteblivna lönehöjningar. LO vill alltså ha högre löner och kortare arbetstid.

Nu vet säkert LO att ytterst få arbetar idag 40 timmar per vecka. Den teoretiska arbetstiden för personer som arbetar heltid i Sverige är 40 timmar per vecka eller 2 080 timmar om året. Den faktiska arbetstiden per sysselsatt är betydligt kortare, det är arbetstid som blir kvar när ledighet, semester, sjukfrånvaro och annan frånvaro som sysselsatta har rätt till enligt lag eller avtal har räknats bort. Under år 2023 uppgick den faktiska arbetstiden per sysselsatt till 1 437 timmar. Sverige ligger redan bland de länder med kortast arbetstid i Europa.

– LOs krav är enkelt: Sveriges arbetare förtjänar kortare veckoarbetstid. Därför ska alla branscher och arbetare omfattas. Vi vet att motståndet från arbetsgivarna är stort, men tillsammans är vi i LO starka. Det är självklart att det går. Danmark och Norge har redan visat det, säger LOs ordförande Johan Lindholm.

Danmark sänkte veckoarbetstiden till 37 timmar, ofta inkluderat lunch, och Norge till 37,5 timmar för flera decennier sedan.

Norge har en rekordhög sjukfrånvaro, mycket högre än i Sverige, trots kortare arbetstid på papperet. 22 procent av Norges offentliga utgifter går till sjukpenning och invaliditetsförmåner.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

15 thoughts on “LO kräver kortare arbetstid för alla

  1. Om det nu är så hemskt att arbeta 40 tim i veckan ( fast i verkligheten är det redan mindre)
    Varför inte förbjuda övertidsarbete så slipper de stackars utbrända arbetarna jobba ännu mer ?

  2. Vetenskapen tyder på att produktiviteten ökar vid en förkortning av arbetstiden.
    Samt att det historiskt har ökat Sveriges BNP varje gång som arbetstiden har förkortats.
    Bara för att nazisterna (nationalsocialisterna) på LO har uttryckt idén så måste den inte vara dålig.
    Även en blind höna kan hitta ett korn!

    2
    2
  3. Då utgår jag ifrån att LO också fixar så att pensionsåldern sänks till 60 år med bibehållen (eller t o m högre) pension.

    10
  4. Arbetstiden bör snarare ökas med några timmar i veckan. Lämpligen 4 tim på lördagar. Det funkade utmärkt förr och skulle göra underverk i statens ekonomi.
    Om en arbetstidsförkortning införs, bör semestertiden förkortas i motsvarande utsträckning.
    LO ställer krav, som skall bekostas av andra människors pengar, dock saknar dessa obegåvade förhatliga, rödskinn, förmåga att se de ekonomiska smällarna, som deras tvångsanslutna medlemmar på sikt kommer att upptäcka. Kostnaderna för varor och tjänster inom LOs intressesfär, kommer att öka, motsvarande grad.
    Krossa maffian! Krossa LO!
    Heja Tesla!

    6
    2
  5. Självklart. Längre semester, kortare arbetstid o högre lön. Så ökar vi vår konkurrenskraft….
    Allt går att ordna med andras pengar.
    Så fungerar socialismen – allt åt alla

  6. Snart kommer väl krav från dårarna att man inte behöver gå till jobbet alls? Vem som ska
    betala alla kostnadsökningar och fördyringar står där inget om i kraven. Det märks att dessa kravmaskiner aldrig drivit företag. Om Tidögänget får fortsätta att styra Sverige
    blir det kanske inte lika intressant att skänka arbetarnas medlemsavgifter till Sossarna,
    då blir där pengar över för att förbättra arbetarnas villkor!

  7. Undrar vilken värld de lever i? Möjligen en fantasivärld. Det ska bli spännande och hur dom får ihop frihandelsavtal med Indien och Sydamerika och dyrare produktionskostnad i Sverige?

    10
  8. Det här är fackföreningsrörelsen och Socialdemokraternas sätt att behandla företag.
    Skulle gissa att 35 timmars arbetsvecka ska avlönas lika som nuvarande 40 timmars vecka… eller möjligen ännu högre.
    Hur skulle det se ut om en företagare bad anställda jobba 5 timmar i veckan oavlönade ??
    Det är exakt samma sak fast sett från motparten.
    Låt dom som vill gå ner i arbetstid ,så kallad deltid och avlöna dom efter dom timmar dom jobbar så klart.
    Allt annat är ju fullständigt vansinne.., tror facket att företag är någon typ av gratis variant på bankomat ??
    Tycker dessa stolpskott till fackfolk kan starta eller prova driva företag på det sätt dom så korkat förutspråkar, då ska ni få se på konkurser som aldrig förr.
    Fackförbunden gör det väldigt lätt för sig då man alltid ska lösa problemen med andras pengar i en sann socialdemokratisk anda…
    Lägg av nu !!

    18
    1
  9. ”.. LO vill alltså ha högre löner och kortare arbetstid. ..”

    Ja, det vill väl alla fackföreningar 🙂
    Att kräva bättre villkor, kortare arbetstid och högre löner är deras syfte och ”jobb”!

    10
    2
  10. Väldigt vad det var jämställt på den bilden. Bara kärringar !!! Och som vanligt, ”Vi KRÄVER”. LO:s kompis Löfvén, har ju redan sänkt arbetstiden och pensionsåldern. Fast inte för svenskarna, utan för italienare, greker, spanjorer och portugiser. Detta bekostades med HÖJD pensionsålder för Sveriges pensionärer. Utopin om förkortad arbetstid kommer att sänka pensionerna och höja pensionsåldern ytterligare. Men vänstern har ju vanan inne att mörka myntets baksida.

    30
    2
  11. Inte ens LO har reda på att arbetstiden inte är 40 timmar i veckan längre.
    Och nu verkar de ha kallat in sin gamla chefsekonom Sandro Scocco igen för att räkna ut att arbetstidsförkortning inte kostar något . Ni vet han som gjorde kalkylen att SANDVIKEN skulle tjäna en halv miljard om året på invandringen . Med hjälp av Magdalena och Stefan Löfven räknade Sossarna ut att det kostar inget att lägga ner KÄRNKRAFTVERKEN och det är lönsamt att låta INVANDRINGEN vara helt okontrollerad .
    Listan kan göras lång , titta på Malmö . Så fungerar Socialdemokratisk matematik nu för tiden .
    SE UPP , VALÅRET ÄR HÄR .

    37
    2
  12. LO kan dra åt helvete.
    Fackföreningar är inget annat än ren maffia!
    Dom bör kriminaliseras, åtalas och låsas in för tid och evighet.

    44
    1

Kommentera