MELLANÖSTERN. Den muslimska terrorgruppen Hamas är redo att lämna över makten i Gaza till ett teknokratiskt styre nu, uppger en talesperson för terrorrörelsen enligt AFP.

Det teknokratiska styret består av 15 personer och har skapats enligt det amerikanska fredsavtalet som snart går in i fas två. Teknokratstyret, som kallas NCAG, ska sköta förvaltningen av Gaza och lyda under Donald Trumps så kallade fredsråd.
NCAG ska styra från Gaza och väntas resa in när övergången Rafah öppnas i dagarna.
Hamas talesperson kräver att Rafah – den enda in- och utvägen från Gaza som inte går via Israel – öppnas helt för både människor och nödhjälp.
Hamas säger att protokollen är förberedda och en kommitté är på plats för att hantera överlämningen av makten.
-Pettersson tror inte att Hamas tänker låta sig avväpnas. Troligen kryper de fram ur tunnlarna och låtsas som de är för fred men har vapen gömda och väntar på nästa tillfälle, men det har nog Israel koll på…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Påminner återigen:
Taqiyya, Muruna och Kitman. Det går aldrig att lita på en muslim
Taqiyya = ljug så mycket du vill för att främja islam och dig själv.
Muruna = Infiltration, ät fläsk, drick sprit och raka av skägget för att smälta in hos kuffarna för att sedan när tiden är mogen ”ta över” helt ok enl koranen.
Kitman = Hemlighållande, tvetydiga uttalanden, religiöst (politiskt) kamouflage, för att dölja verkliga meningen, islam tar över.
Fredens och kärlekens religion,
jo tjena.
Dags att väcka det sovande folket
(Tänker främst på sossarna)
Jakten på Hamas terrorister går vidare i Gaza, nu med hjälp av AI-system utvecklade av israeliska vapentekniker:
https://www.setav.org/en/gaza-as-a-testing-ground-israels-ai-warfare
SMASH 3000 (2000L) från Israels SMARTSHOOTER är ett avancerat AI-utrustat optiskt sikte som kan monteras på de flesta gevär.
Hamas finns väl knappt kvar,de flesta är väl dödade.
Man ska aldrig lita på HAMAS-terrorister,och jag hopas på att folket i Iran störtar mullorna så att detblir ett slut på det militära och ekonomiska stöd som HAMAS,Al-Qaida,Hizbollah med flera har fått från Iran ,och slut på terrorattentat i Mellanöstern och slut på oroligheter i Mellanöstern ,för man behöver inte vara professor i raketforskning för att misstänka att det är Iran som har finansierat och uppviglat dessa terrororganisationer som HAMAS med flera .
”Pettersson tror inte att Hamas tänker låta sig avväpnas”
…troligen inte, terror-gruppen misstänks fortfarande inneha hundratals raketer, samt tusentals lättare och tyngre skjutvapen, men ska trots det tydligen beviljas någon form av amnesti .
…dessutom är Hamas bara redo att lämna över makten under förutsättning att deras 40 000 anställda, varav 10 000 poliser, inkluderas i den nya administrationen för Gaza, ett Hamas-krav som Israel sannolikt kommer att motsättas sig.
https://m.independent.ie/world-news/middle-east/hamas-wants-its-10000-police-officers-to-be-part-of-new-gaza-regime/a108982893.html#
7 oktober 2023. Lita på hamasterrorister. Glöm det!
Överlämning av makten: Jag tror det när jag ser det!
Avväpningen av Hamas: Kanske när retur-resor från Mars till Tellus blir aktuellt. Med andra ord, det kommer att ta lång tid.
Överlämning kommer inte ske, bara uppladdning för nästa attack.
Samtliga hamaskrigare måste interneras först.
Udden, De byter bara krigare/ledare. Det har varit så här så länge som jag kan minnas. Men, när deras finansiella tillgångar stryps, så kommer också Hamas att själv-dö. Lösningen är inte militärt, utan ekonomiskt och politiskt.