Lars Strömgren (MP) rörde ihop det

INRIKES. Mitt under snökaoset i Stockholm uppgav trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP) för Svenska Dagbladet att han besökt flera drabbade områden för att få en uppfattning om läget. Men efter SvD:s kontrollfrågor visar det sig att han lämnat felaktiga uppgifter. ”Jag rörde tyvärr ihop det”, säger Strömgren.

Lars Strömgren tjänar runt 120.000 kronor i månaden, trots det ljuger han.

När höga snödrivor och oplogade vägar och trottoarer fortfarande dominerade gatubilden i Stockholm, intervjuade SvD trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP). Bakgrunden var de stora bristerna i stadens snöröjning. 18.000 anmälningar hade då kommit in till Trafikkontoret från allmänheten och Lars Strömgren är den politiker i Stockholm som har snöröjningen på sitt bord.

I SvD-intervjun berättade Lars Strömgren att han varit ute i Stockholm för att se hur det såg ut och bilda sig en uppfattning om läget. Strömgren passade även på att kritisera snöröjarna och påstod att de inte har levt upp till förväntningarna och att avtalen med entreprenörerna ska ses över inför nästa upphandling för att ställa högre krav.

Nu visar det sig att trafikborgarrådet Lars Strömgren ljuger, han har inte varit på plats i de områden som han påstod, och han har heller inte pratat med de boende i området. Strömgren tjänar alltså runt 120.000 kronor i månaden och fattar beslut om saker han inte verkar ha kontroll på.

-Pettersson noterar att Strömgren säger ”Jag rörde tyvärr ihop det när vi talades vid” och det verkar inte vara ovanligt när det gäller Miljöpartister.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Lars Strömgren (MP) rörde ihop det

  1. Nej, han rörde inte ihop något. En miljöpartistisk hjärna fungerar på detta sättet. Naturlagar och världsliga sanningar är för dessa samhällsförstörare , försumbara!

    27
    1
  2. Den så kallade feministiska snöröjningen är bra, inledningsvis. Det är många som använder trottoarer och gångstigar. Men, när de inte kan inse att vägarna håller på snöa igen, då blir det till ren idioti. Och sedan har vi själva namnet.

    27
    1
  3. Ljuger , jag vet inte om han ljuger precis. Det är Politik. Miljöpartiets politik. Och folk vill ju ha det så . Lyss till Hellden. Han försöker sig på att lura i folk vad MP inte vill . Knappt ett ord vad de vill. Det vi vet är att allt blir sämre med Miljöpartiet. Dyrare , krångligare och ett mer slutet samhälle . Vi får vara glada att vi blev av med Bolund och Stenevi
    Tyvärr blev det inte till det bättre

    41
    1
  4. Herr Strömgren har förstås en vision om att ha gjort besöken och i sann miljöpartistisk anda är det förstås bättre än verkliga besök, likt den el vindkraften genererar när det inte blåser.

    33
    1
  5. Man skall kanske vara Nykter när man Inervjuas, så är det betydligt lättare att komma ihåg var man har varit under dagen.

    38
    1
    • Drammen, Det vore inte helt osannolikt att han och den där pajasen Daniel Helldén går på PCP/Sherm med tanke på att de också tror att det är hett ute när det i själva verket är vinter och temperaturen ligger på under noll grader.

  6. Om man inte vet var man varit om dagarna så förstår man att fel person sitter på posten.

    Varje gång de ljuger så skulle de möta klappträt tills de slutar med det.
    Tänk så lugnt det skulle bli, och en enorm besparing av skatteslavarnas pengar på hittepå grejor.

    38
    1
  7. Minns en episod när gubben jobbade i kommunen. Vid en upphandling hade en snöröjare erhållit kontraktet på ett visst område. Av flera inkomna anbud var denne det dyraste, men eftersom han erbjöd en s.k. ”Miljötraktor” vann han ändå uppdraget. Vintern kom och det snöade ofta och mycket, men något plogande såg man inte röken av. Inte ens när man upprepade gånger ringde och påminde blev det plogat fast snön vräkte ner. Bara någon enstaka gång. Påtalade givetvis detta för de styrande, men det hjälpte inte mycket.
    Men visst, en Miljötraktor var det ju, för när den står parkerad i garaget blir det ju inga utsläpp……. !!!

    59
    2
    • Herregud vilken idiot.. På vikingatiden sa man ” För Nordmännens raseri bavare oss” nu får man väl i valtider drifta” För miljöpartiets idioti bevare oss”

      12
      1

Kommentera