UTRIKES. Mitt i Grönlandskrisen har Trump laddat upp några AI-redigerade bilder på Truth Social. På ena bilden syns Donald Trump tillsammans med vicepresident J.D. Vance och utrikesminister Marco Rubio. Trump sätter ned en stor amerikansk flagga i marken och i förgrunden syns en skyld med texten ”Grönland. Amerikanskt territorium fr.o.m 2026”.

På den andra syns Trump förhandla med Europas ledare, på kartan bakom honom är hela Kanada och Grönland täckta av en USA-flagga.

-Pettersson säger att ingen kan förutspå ur Donald Trump tänker och agerar, inte ens Donald Trump.
Den senaste upptrappningen kom efter att Donald Trump kritiserat Danmark för att ha för litet försvar på Grönland om Ryssland får för sig något. När Danmark och flera andra länder sedan förstärker med trupper på ön gnäller Trump på det.
Nu har Donald Trump medgett i ett samtal med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer att han kan ha varit felinformerad om de europeiska ländernas motiv till att placera militär personal på Grönland när han svarade med sitt tullhot mot sju länder, däribland Sverige, rapporterar Sky News.
På Truth Social skrev han i samband med att tullhotet annonserades att trupperna skickats till ön ”av okända skäl” och han ska ha varit övertygad om att det hela var en provokation mot honom. Starmer ska i samband med samtalet de två emellan ha försökt övertyga Trump om att militärerna placerats på ön, inte som ett hot mot USA, utan för att skydda amerikanska säkerhetsintressen.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Han trollar med allt han kan för att vara steget före sanningen för allt skit gubben har gjort.
När sanningen om Epsteins pedofilhärva blir riktigt offentlig är han nog borta i dubbel bemärkelse … för under alla tusentals svarta rutor finns sanningen sannolikt om Trump och flera av hans pedofiler till kompisar.
Det finns forskarrapporter som sammanställts och där Trumps röst, språkbruk, kroppshållning och rörelsemönster analyserats som tyder på att Trump lider av frontallobsdemens. Så håll ut, idioten kanske är borta om ett halvår, även om det kommer blir värre innan dess.
Nils… läste liknande bedömning av Trumps beteende att det ligger en pre.. demens i luften för honom, vilket också förklarar hans omfattande röntgenundersökning han genomförde förra året 👴🏻
För nått står ju inte rätt till med Trump i huvudet och då är nog frontallobsdemens mycket troligt i hans ålder.
Förhoppningsvis blir lidandet inte allt för långt isåfall för alla runt om.
Nu lägger yttrar sig ryssarna i frågan, det här känns riggat, dom stödjer Trump, går att tolka texten så.
Lavrov: Grönland inte en ”naturlig del” av Danmark
Varken Ryssland eller Kina har några planer på att ta över Grönland, säger den ryska utrikesministern Sergej Lavrov vid en presskonferens på tisdagen.
– Frågor om Grönland borde lösas inom Nato, Ryssland är inte intresserade av att lägga sig i, säger han enligt Reuters.
Han hävdar dock att Grönland ”inte är en naturlig del” av Danmark, och menar att ”problemet med tidigare koloniala territorium har blivit mer akut”.
– Vi övervakar den allvarliga geopolitiska situationen kring Grönland, säger han, och noterar att ”Nato genomgår en utmanande period”.
Hade Trump varit lika bestämd med att få fred och ett slut på ryssarnas krig mot Ukraina som han är när det gäller Grönland, hade det varit fred för länge sedan.
Det kan man ju fundera på!!!
Varför är Donald Trump så rädd för att Ryssen ska ta Grönland, när han närmast stryker Ryssarna medhårs när det gäller Ukraina?
Brorsdottern Mary Trump, utbildad psykolog, beskriver Trumpen som ett barn, som alltid fått sin vilja igenom, dvs. aldrig blivit nekad något han vill ha. Det begränsade förstånd han besitter gör honom mycket farlig, om han inte får, som han vill. Dessutom kommer kraven att öka efterhand. Med tanke på hans totala avsaknad av politisk kompetens, kombinerat med IQ under det amerikanska genomsnittet, utgör han idag den största faran för ett tredje världskrig.
Osökt går tankarna till den utvecklingshämmade stora tjocka pojken i sandlådan, som med våld och hot, tog för sig av de normala, lekande barnens saker. Mobbaren!
(IQ 970 av 1600. Genomsnitt IQ 990 enl. Mary Trump)
Nu är det så att det finns regler i USA (sedan 1964) som förbjuder yrkesmän att uttala sig om en persons psyke såvida han eller hon inte har genomfört en undersökning och har fått tillåtelse att publicera ett sådant utlåtande. (https://www.svt.se/nyheter/utrikes/usa-psykiatriker-manar-sluta-psykoanalysera-trump)
Nu är jag varken psykolog eller psykiatriker men jag skulle diagnostisera Mary L. Trump som vänsterbliven med TDS.
Motpolen till Trump är inte vänsterbliven!
Motpolen till Trump är frisk! 😊
Argus, brukar inte du påstå att det inte går att lita på SVT?
Varför ska man inte publicera att det är uppenbara problem när en 79-åring uppför sig som ett barn? Det behöver man inte vara psykolog eller beteendevetare för att inse.
Det finns likheter mellan trump och putin d.v.s den som ställer sej upp rakryggad och ber dom dra åt helvete blir bemött med större respekt än den som kryper.
Trump bevisar gång på gång vilken värdelös president han är. Idiotiska och pinsamma uttalanden som visar att han kan hota världsfreden. Trump uppmanade iranier att protestera mot regimen för han förberedde insatser mot regimen. Sen svek han det löftet…
Ulf
Trump lovade 2025 att varje medborgare skulle få en check på 2000$. Dvs. enligt honom utdelning på ”tarifferna”. Nu nekar han till att ha lovat detta, trots det är dokumenterat med video.
Käften glappar ohämmat, trots att det bristfälliga hjärnkontoret inte är tillkopplat.
Ja han är en Svikare, han lovade även att få Ryssland att sluta kriga i Ukraina, även det har han svikit, han är nog bara en glappkäft .
Fascisten PUTIN den store segraren!!!
TACO ”Help is on its way” har sänkt den fria världen till förmån för autokrati, islamism och fascism.
ÄR DET SÅ VI VILL LEVA?
VART TOG FRIHETSIDEALEN VÄGEN?
Förr brukade väl CIA kunna lösa sånt här? Han är ju inte bara en fara för USA, utan även för hela världen…😊