UTRIKES. Donald Trump hotar med att införa tullar mot länder som går emot USA:s planer på att ta över Grönland, rapporterar The Guardian med flera internationella nyhetsbyråer. Den amerikanske presidenten upprepar också tidigare uttalanden om att USA ”behöver” Grönland av säkerhetsskäl.

Trumps uttalanden om Grönland har lett till kraftiga reaktioner, både från europeiska ledare och amerikanska politiker. Flera europeiska länder har också börjat skicka militärer till ön.
Trumps anspråk på Grönland är ”absurt”, det är ett suveränt territorium i ett suveränt land med historiskt sett oöverträffat stöd för USA, säger den republikanska senatorn Thom Tillis om Trumps anspråk på Grönland, när han möter pressen i Köpenhamn.
Under dagen har Tillis besökt Köpenhamn som del av en amerikansk delegation. Elva representanter från både Republikanerna och Demokraterna medverkade.
Den demokratiske senatorn Dick Durbin säger att man bör ta Trumps hot om militära insatser mot Grönland på allvar.
-Pettersson noterar att president Donald Trump inte försöker dölja att han är maktgalen. Jag börjar tro att han kommer att bli avsatt och ställd inför riksrätt innan hans mandatperiod går ut.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Av alltmer framgår och att alltfler inser att USA inte behöver gubbvraket Trump längre.
Lättare att bråka om Grönland än att avsätta Irans regering.
Ryssland stödjer Grönland som danskt territorium .
Ska bli intressant å se hur alla Vänsterextremister , Nazister å Kommunister här på bloggen ska vända detta mot Ryssland .
Ni grejar det , jag vet att ni kan .
Ryssarna stödjer Grönland av samma anledning som de stödde Sveriges neutralitet och Ukrainas alliansfrihet pappskalle! 💣 🔥
Bhoman … är du en kvarleva efter kommunismens Sovjetunionen ?
Du verkar tro på vad ryssarna säger 😂 snacka om lättlurad.
Sitta och sympatisera med krigsförbrytare och Putin som beordrar mord på kvinnor och barn du borde skämmas Bhoman.
Ditt svammel hör inte hemma i civiliserade världen … möjligen i ett unket gammalt kommunistland.
Det är bra att han hotar med tullar igen .
Han har inte förstått att det drabbar hans egna mer än de han tror sig bestraffa .
Men det är inte så lätt att förstå om man har en golfboll i stället för hjärna .
…apropå Christers kommentar,
Magasinet GOLF skriver, citat:
”Trump är känd för, och till och med ökänd, som en ivrig golfare.
Om president Trump köper Grönland, förvärvar USA dessa golfbanor.
Kanske är det ytterligare en anledning till presidentens intresse för världens största ö.
https://golf.com/news/president-trump-buy-greenland-golf-courses/?srsltid=AfmBOoqDRVfxFeUZ5Czw2obqaCZU7oVvAzSLNUvezZS-phb5W2TkHVQo#google_vignette
…på Grönland i framtiden? – bild
https://media.newyorker.com/photos/5d61662710653a00089a838f/master/w_2240,c_limit/blitt_kvetchbook_trump_greenland.png
Bojkotta fotbolls VM
Vi måste göra mostånd
Utan motstånd har vi snart en kopia fascist Putin i USA
Jag sympatiserar med såväl Putin som Trump.
Göran !! Vi är nog många som hoppas att du skojar Göran.
Om inte sök kvalificerad vård omgående …
Världens i särklass sjukaste människor 👴🏻👴🏻 tillika narcissister … psykopater.
Hur fan kan gubbarna tro att man bara kan ta ett land … Ukraina och Grönland och till viss del Venezuela …
Men dom kommer få betala ett mycket högt pris Putin och Trump för allt skit dom gjort kommer att komma i kapp dom … 🪓🪓
Så du tycker att det är ok att Putin är en massmördare?
Sala med flera, vad har Kanada och Mexiko gjort som gör att ni vill bojkotta fotbolls-VM?
Jag kan ingenting om fotboll, men kanske dags för Europas länder att hota med bojkott av sommarens VM.
Landslaget gör redan det.
Herrlandslaget kommer ändå inte att kvalificera sig till VM. De verkar helt sakna de hjärnceller som behövs för spelet. Kunde lika gärna gå upp på läktaren och köpa korv.
Kan ingen upplysa honom att hans tullar bara hamnar på folkets konsumentpriser.
Hans IQ verkar vara på nivå av en daggmask.
Och det var ett hån mot daggmasken.
Pettersson skriver att Trump är maktgalen, det etiketten räcker inte, nu är det fullt klarlagt att karln är komplett galen, borde sinnesundersökas och sättas på anstalt.
Nils, utifrån de kommentarer du fått verkar det som fler borde undersökas eller gör de det bara för pengar?
De är rysstroll och får betalt av terroristen Putler.
Kongressen jobbar på att få igenom en lag som förbjuder USA från att invadera Grönland.
Eftersom Kanada nu deklarerat att de står med Danmark och Europa så blir situationen annorlunda.
Vid en skarp situation kan kanadensiska styrkor gå över gränsen vilket det amerikanska försvaret inte redo för.
Trumpens ”strafftullar” straffar fram för allt hans eget folk. Han är så jääävla dum, så han ser inte den kommande ekonomiska katastrofen.
Trump är idag en mycket farlig faktor, när det gäller världsfreden.
freden. Hans intellektuella handikapp, kommer att destabilisera hela världen. Interventionen i Venezuela, öppnade ”Pandoras ask”, och lämnade öppet mål för Kina/Taiwan och Ryssland/Ukraina!
En sak som imponerar är amerikanska folkets förmåga att hitta den absolut största idioten, samt välja honom till president!
Tycker det verkar som han bränner sitt ljus I båda ändar.
Andra vettiga politiker säger inte så mycket. För att Tiden talar emot Trumpen. När Amerikanska företag ser orderingången gå ner blir det annat ljud i skällan. Även stora starka Amerika med 40.000 miljarder dollar i Statsskuld är känsligt för ekonomiska störningar .Men det tror inte Trumph . Men det kommer han att bli medveten om .
Trump kan dra åt helv…te.
Europa måste säga ifrån på skarpen.
Han vill styra hela världen
Ni hör ju själva vad narcissisten Trump sysslar med .
Hur länge kan han överleva detta vansinne dag efter dag egentligen ??
Tänk er motsatsen om någon skulle göra lika mot honom och Amerika …hur skulle svaret vara då ?
Dags att Europa och övriga västländer sätter emot och slutar fjanta för gubben.
Jag tror att han sover med medaljen för fredspriset runt halsen varje natt nu.
Trump har nog ett rymligt samvete, hur kan man ta emot nobelmedaljen som andra fått?
Utan att rodna kan han också hota vem som helst som han vore en gud.
Tror det drabbar honom själv snart.