Vita huset sågas vid fotknölarna efter besked att hota Fed-chefen med åtal

UTRIKES. USA:s centralbankschef Jerome Powell hotas med åtal som kopplas till brottsutredningen som inletts kring en renovering av centralbankens huvudbyggnad där priset drog iväg. Powell själv har kommenterat med att det egentligen handlar om att centralbanken inte sänkt styrräntorna i den utsträckning som Trump velat se.

President Donald Trump och Fed-chef Jerome Powell som tillsattes av Donald Trump

President Donald Trump har länge varit djupt kritisk till Centralbanken, Feds räntepolitik. Han vill se lägre räntor för att minska arbetslösheten och stötta ekonomin inför novembers mellanårsval till kongressen.

”Hotet om åtal är en följd av att Federal Reserve sätter räntorna utifrån vår bästa bedömning av vad som tjänar allmänhetens bästa, snarare än att följa presidentens preferenser”, sa Powell i talet.

Trumps försök att påverka centralbankens räntepolitik är en stor grej.

Anledningen är att det utmanar en ordning som funnits i flera decennier: att västvärldens centralbanker fattar sina räntebeslut utan inblandning av folkvalda politiker.

Enligt de flesta ekonomer har arbetsfördelningen gynnat hushållens ekonomi eftersom icke-valda byråkrater kan fatta beslut som gynnar landets ekonomi på sikt – till skillnad från folkvalda politiker som lätt kan frestas sänka räntan för att vinna väljarnas gunst, trots att det hade varit dåligt för ekonomin längre fram.

Centralbankernas huvudmål är att hålla inflationen låg, stabil och förutsägbar över en längre tid – stabila spelregler som gör att företag och hushåll vågar investera och konsumera mer, vilket i sin tur får ekonomin och jobben att växa.

Om räntebesluten istället fattas av politiker ökar risken för att inflationen blir för hög, svajig och oförutsägbar. Det skulle öka osäkerheten och vara dåligt för ekonomin, menar de flesta ekonomer. Brottsutredningen mot Powell riskerar därför att slå tillbaka mot Trump.

Samtliga före detta Fed-chefer, 14 st, tillsatta av demokratiska och republikanska presidenter, finansministrar och centrala ekonomiska rådgivare har skrivit under ett gemensamt upprop där man varnar för att den amerikanska centralbanken Feds oberoende är hotat. ”Så här bedrivs penningpolitik i tillväxtländer med svaga institutioner, med mycket negativa konsekvenser för inflationen och ekonomins funktionssätt i stort”, heter det i skrivelsen. ”Det hör inte hemma i USA, vars största styrka är rättsstaten – själva grunden för vår ekonomiska framgång”, fortsätter uttalandet. Skribenterna skriver också att brottsutredningen är ett ”oöverträffat försök” att underminera Feds oberoende ”genom åklagarattacker”.

Huvudkontor för Federal Reserve System (även känt som Federal Reserve och informellt som Fed) är USA:s centralbank och grundades genom ett kongressbeslut 1913.

Fed genomför den första renoveringen av två byggnader, Eccles-byggnaderna och Constitution Avenue-byggnaderna 1951, sedan de byggdes på 1930-talet.

”Översynen och moderniseringen” av byggnaderna inkluderar hälso- och säkerhetsarbete såsom borttagning av asbest och blyföroreningar.

Fed har sagt att renoveringarna kommer att minska kostnaderna över tid. Men Trump har kritiserat de skenande kostnaderna för projektet och hävdat att det kommer att kosta 3,1 miljarder dollar (2,3 miljarder pund), vilket är mycket högre än Feds prognos på 2,5 miljarder dollar.

Powell är den senaste som drabbat samman med Trump innan han står inför en brottsutredning av det amerikanska justitiedepartementet. Trump nominerade Powell till rollen som Fed-ordförande 2017 under hans första mandatperiod som president. Powell avgår i maj och Trump förväntas utse en efterträdare som ordförande i slutet av månaden.

-Pettersson kan inte ekonomi på den är nivån, men jag vet att USA och de flesta demokratier styrs enligt maktdelningsprincipen men det verkar inte Donald Trump uppskatta…

Maktdelningen i USA. I USA:s konstitution (grundlagar) står att makten i landet ska vara uppdelad mellan presidenten, kongressen och Högsta domstolen. Högsta domstolen (Supreme Court of the United StatesSCOTUS) är den federala domstol som är den högsta rättsliga instansen i USA.

I Högsta domstolen sitter nio domare som utnämns på livstid av USA:s president, men en majoritet av senatens ledamöter måste godkänna utnämningarna för att den nominerade kan tillträda ämbetet.

För närvarande består HD av tre demokrater och sex republikaner varav Trump har utsett tre.

  • Presidenten styr landet.
  • Kongressen stiftar lagar och bestämmer över landets ekonomi.
  • Högsta domstolen kontrollerar att alla lagar stämmer med grundlagarna.

Jag tror att Donald Trump håller på att grunda en anledning till att han kommer att ställas inför riksrätt en tredje gång.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Vita huset sågas vid fotknölarna efter besked att hota Fed-chefen med åtal

  1. ”Fed har sagt att renoveringarna kommer att minska kostnaderna över tid. Men Trump har kritiserat de skenande kostnaderna för projektet och hävdat att det kommer att kosta 3,1 miljarder dollar (2,3 miljarder pund), vilket är mycket högre än Feds prognos på 2,5 miljarder dollar.”

    Feds egen prognos på 2,5 miljarder !! är ju helt otroligt hög. Kan omöjligt kosta så mycket att ”renovera” byggnaden . Det är ungefär 25 miljarder Sek.
    Är som bäddat för överfaktureringar och annat bedrägeri.

    • Med tanke på vad de skrev så är detta mer en sanering av farligt material än en renovering och ombyggnation.

      Saneringar är dyra och är det en stor fastighet så blir det väldigt dyrt samt jag utgår ifrån att de även har någon typ av kulturminnesmärkning på fastigheten vilket inte gör det billigare.
      Se bara vad vi skattebetalare får betala för saneringarna efter Think Pink.

  2. Otroligt spännande att se hur Trumpen gräver sin grop åt andra och själv kommer att ramla däri .
    När han gjort sig av med alla som jobbat för honom på uppvägen, är det många som kommer att vinka och jubla på nervägen .
    Djungelns hårda lag .

    12
    4
  3. Trump vill bli som Erdogan och själv bestämma räntan genom politiska påtryckningar.
    Vi såg ju hur bra det gick för Erdogan och Turkiet.

    Trump kommer närmare och närmare punkten där han kan ses som ett inhemskt hot mot konstitutionen.

    15
    3

Kommentera