Syrier dömd för terrorbrott

TERRORISM. Attunda tingsrätt, Mål: B 10593-24, dömde idag, Ajman Shanab, född 2002, medborgare i Syrien och Sverige, för delltagande i terroristorganisation, flera fall av finansiering av terrorism och försök till samma brott samt två fall av resa för terrorism.

Ajman Shanab kan inte skylla på socioekonomiska förhållanden

I målet har Shanab stått åtalad enligt terroristbrottslagen för flera olika gärningar med koppling till Islamiska staten (IS). Frågorna i målet har främst varit om den åtalade mannens agerande – att inhämta material, tillhandahålla pengar i form av kryptovaluta och företa resor utomlands – varit kopplade till IS som terroristorganisation och mannens insikt om detta. Mannen döms för samtliga gärningar.

Tingsrätten har ansett att samtliga åtalade gärningar haft en koppling till IS som terroristorganisation och att mannen haft det uppsåt som krävs för ansvar enligt terroristbrottslagen, säger Johan Nordin, rådman och rättens ordförande. Tingsrätten har bestämt påföljden till fängelse tre år och tre månader.

Tidigare i år dömdes, Zaker Mohsini, med koppling till den nu dömda personen till ett lika långt fängelsestraff för flera brott enligt samma lagstiftning.

-Pettersson läser i media att båda herrarna hör hemma i Småland, jag håller inte med om det, utan anser att de hör hemma betydligt längre söderut…

***

TIDIGARE 2025-11-20 Syrier åtalas för grova terrorbrott

TERRORISM. Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 23-årig man för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, finansiering av terrorism, grovt brott, försök till finansiering av terrorism, grovt brott samt två fall av resa för terrorism. Brotten har begåtts under perioden januari 2023 fram till februari 2025.

Den åtalade mannen greps den 21 februari 2025 och är sedan den 24 februari häktad. Utredningen har bedrivits av Säkerhetspolisen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål.

Den tilltalade och de brott han åtalas för har kopplingar till terroristorganisationen Islamiska Staten (IS), säger Carl Mellberg, senior åklagare och förundersökningsledare.

Huvudförhandlingen pågår i tre dagar och väntas starta den 3 december 2025.

Målnummer i Attunda tingsrätt: B 10593-24.

Tilltalad: Ajman Shanab, född 2002, medborgare i Syrien och Sverige.

Kort ur åtalet:

Ajman Shanab har uppsåtligen deltagit i verksamhet inom terroristorganisationen Islamiska staten (IS) på ett sätt som varit ägnat att främja, stärka och understödja organisationen. Ajman Shanab har ansökt om att ingå i IS, som är en terroristorganisationen. Företrädare för IS har bedömt honom som en lämplig medlem av IS och han har därefter deltagit i organisationen genom att inhämta instruktioner om hur man konstruerar och använder sprängladdning särskilt ägnade att användas vid terroristbrott och inhämta porpagandamaterial från IS och andra källor som stöder IS. Det hände någon gång mellan den 1 juni 2023 och den 21 februari 2025 i Sverige. Brottet är grovt eftersom deltagande har skett inom ramen för en särskilt farlig terroristorganisation – IS – inom vilken det finns vilja och förmåga att begå upprepade fall av terroristbrott som innefattar fara för flera människoliv eller för egendom av särskild betydelse.

Ajman Shanab har uppsåtligen mellan den 9 januari 2023 och den 17 november 2024 i Sverige tillhandahållit pengar i form av kryptovaluta i avsikt att pengarna ska användas eller med vetskap om att de var avsedda att
användas av Islamiska staten eller en sammanslutning av personer som begår eller på annat sätt medverkar till särskilt allvarlig brottslighet eller gör sig skyldiga till försök, förberedelse eller stämpling till sådan brottslighet…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Syrier dömd för terrorbrott

  1. Rätt Niklas och Henry, Rätt av Attuna Tingsrätt. Rätt men tyvärr inte tillräckligtm då President Trumps metod inte tillämoas. Obehöriga farliga element ska utvisas till sina hemländer eller till El Salvador.
    Den lära de får under ungdomsår, den består. – En gång kommunist alltid kommunist. De finns många -ismer men få -ier (Demorkrati). – 1776 är en, Magna Charta och inte förglömma den Svenska Grundlagen, den senare ständigt utsatt för hot av Woke.

  2. Goda nyheter 👍 det går i rätt riktning ⛵ vi får hoppas att vi har rätt politiker vid rodret ⛵🚢🛳️

    28
    2

Kommentera