Skogen skrämmer allt fler

NATUR. Skogen är för många en källa till ro och återhämtning – men bilden av människan som en naturälskande varelse utmanas nu av forskare vid Lunds universitet. I en ny studie har de sammanställt närmare 200 vetenskapliga artiklar på temat – och konstaterar att fenomenet biofobi tycks bli allt vanligare i Sverige och internationellt, rapporterar Sveriges Radio.

Den del av Sverige där Pettersson och den oäkta hustrun bor, ett torp i skogen bland sjöarna är kultur. Här har det bott folk en bra bit över 300 år, var namn på de boende sedan 1686…

Biofobi är ett paraplybegrepp för olika typer av negativa känslor inför naturen eller delar av den, förklarar Johan Kjellberg Jensen, forskare i ekologi vid Lunds universitet och huvudförfattare till studien. – Det kan handla om avsky eller rädsla för specifika arter, som fåglar och insekter. Eller att man på ett mer allmänt plan känner avsmak inför skogen och djurlivet, säger han.

Enligt Johan Kjellberg Jensen finns det en koppling mellan biofobi och beteenden som står i strid med hållbarhet och naturskydd. – Forskning visar att dessa personer generellt är mer positiva till hård jakt på utrotningshotade arter och användning av kemiska bekämpningsmedel som är skadliga för ekosystemet.

De är också mer benägna att själva döda mindre djur som de uppfattar som obehagliga – grodor till exempel.

Men även en mer uppenbar konsekvens av biofobi – att människor undviker naturen – kan få negativa följder ur ett folkhälsoperspektiv, menar han. Detta eftersom skogen har bevisade positiva hälsoeffekter, som förbättrat psykiskt mående och minskad stress. – De som lider av biofobi går miste om dessa hälsofördelar eftersom de undviker naturen, eller blir stressade när de väl vistas i den.

Orsakerna till att biofobi tycks öka är många, men urbanisering och kunskapsbrist är två viktiga faktorer. – Urbaniseringen har lett till att vi får mindre daglig kontakt med skog och djur och därmed färre positiva naturupplevelser. Naturen har blivit främmande för människor, säger Johan Kjellberg Jensen.

Den minskade kontakten med naturen hänger tätt samman med försämrade kunskaper om när och hur den faktiskt är farlig. – Rädsla för det vilda kan förstås vara befogad. Björnar kan ju till exempel vara farliga på riktigt.

Därför är det också viktigt att öka kunskapen om i vilka situationer naturen är farlig och vad som egentligen finns ute i skogen, enligt ekologen. – När naturen blir något främmande och vi inte kan särskilja arter är det också mer sannolikt att vi blir fientligt inställda.

-Pettersson tror att svenskar gillar naturen men undantag för en och annan 08:a medan den däremot för många invandrare är skrämmande på grund av att de inte känner till vår natur och jag är glad att de håller sig borta från markerna…

Nedan lite djur och natur runt Petterssons torp…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Skogen skrämmer allt fler

  1. ”Gillar du att vara ute i friska luften? Göra utflykter i skog och mark? Sluta genast upp med det!”, skriver Bitte Assarmo i DGS, – för vi som tillhör den vita befolkningen sprider då en osund vithetsnorm som skrämmer människor med annan etnisk bakgrund.

    Bitte Assarmo: ”Det är innebörden i den intervju som Sveriges Radio gjort med influencern Vahid Demic. Han har minsann märkt av hur ”vithetsnormen” härskar i skog och mark och på sina sociala medier har han också fått ta del av den oro och rädsla som många med invandrarbakgrund känner för att ge sig ut i de farliga vitnormerade friluftsområdena. Vi borde helt enkelt ha förstått för längesen att vår vita hud skrämmer och kränker.
    För det gör den, menar Demic. Väldigt många människor skräms av oss vita naturmarodörer och är rädda för att bli utsatta och få kommentarer.

    Vad som ska göras för att lösa problemet med ”vithetsnormen” i naturen framgår inte, men räkna med fördjupande reportage framöver, kanske också en TV-dokumentär. Förr eller senare nappar säkert någon pigg och ambitiös liten miljöpartist på betet och lägger förslag om ett vithetsfritt Kebnekajse, eller vithetsförbud i nationalparkerna. ”Vithetsnormen” i naturen måste bekämpas!”
    …hela inlägget kan läsas här:
    https://detgodasamhallet.com/2021/10/27/bitte-assarmo-public-service-det-finns-en-vithetsnorm-i-den-svenska-naturen/#more-51249

  2. Ha ha Sunnen 👀🤣 när dom efter en kåsa eller två av min soppa blir helt livlösa så säger man bara till ambulans personal när de anländer 🚑 ja det var ju väldigt tråkigt detta 👀🤣 dom måste ju få mer info om gift svampar mm så dom inte råkar illa ut i skogen 🍄🤣🎄🎄🎄🎄🎄

  3. Hejsan Sunnen 👀 det blir inga pengar för dom gäng kriminella att springa i skogen 🎄 tror det är få fri luft personer som köper deras droger där 🍄 👀 men själv skulle jag gärna bjuda dom på gift svampar 🍄 låt er väl smaka 🍄🎄🍄🎄🍄🎄🍄💀💤💀💤💀

    9
    1
  4. Satt och fundera på varför de på nyheter ens måste ta upp det. Måste väl vara ett ypperligt alternativ att vistas i skogen än att spränga och skjuta ihjäl varandra.

    12
  5. Tycker man det är kul att sparka ihjäl igelkottar så uppskattar man nog inte mycket annat av Sveriges natur heller. Det är ju också lite talande att det är väldigt tunt med stora vilda djur i mellanöstern, förutom kameler och dromedarer.

    20
    • Pettersson bor i ett Idylliskt och Djur rikt område. Som kan överraska med lite av varje från Skogens djur som kommet på besök.
      Jag förstår att Pettersson och han oäkta Hustru mår bra i Torpet.

      16
      1
  6. Mycket fina bilder 👀🎄 själv älskar jag skogen och naturen 🎋 åker ofta in från skärgården till Lerum eller Nol å flugfiskar och på hösten både fiskar å plockar svamp 🙏 i skogen kommer man bort ifrån vardagen stress och annan negativ inverkan från nyheter 👀 det kallar jag själavård på Riktigt 👀🙏✝️🇸🇪

    20
    1
  7. Jag upplever rädsla för forskare och idioter. Skogen är underbart. Ser jag en skogsödla där på bilden

    23
    2
  8. För Europeer i allmänhet och germaner i synnerhet är naturen och skogen med dess flora och fauna närmast en religion. Det är i denna man söker lugn och ro, avkoppling och förkvickelse.

    DÄREMOT, för många ifrån MENA ,Afrikas horn etc. är naturen skrämmande, full av giftiga och farliga växter djur och spindlar. Någonting man skall hålla sig borta ifrån och skydda sig ifrån

    I hela Europa kan man utan risk dricka vattenledningsvattnet direkt från kranen. Tacka romarna för detta!
    I stora delar av den andra världen kan man inte detta.

    21
    2
    • Tacka romarna för blyat vatten?
      Tja…
      Men akvedukterna var fina
      Något lyckades de ju med.
      Synd de inte talade ett begripligt språk!

Kommentera