ISLAM. Den omstridda Palestinaaktivisten Tara Sabah Mohammed Saleh har nu fått lämna sin tjänst på Bergaskolan i Malmö. Nu kräver personalen att rektorn får tillbaka sitt jobb, rapporterar Sydsvenskan, tyvärr bakom betalvägg.
Mohammed Saleh började som lärarassistent på Bergaskolan i september. I oktober fick hon stor uppmärksamhet i medier efter att hon på sociala medier gjort en hel del kontroversiella uttalanden.
Bland annat har hon sagt att hon kommer att återvända till sitt hemland, ”men först efter att vi har förstört Sverige”. Hon har även visat sitt stöd till den terrorstämplade rörelsen Hamas.
-Pettersson undrar om och vad damen fick i avgångsvederlag. Malmö är inte kända för att hålla i skattepengarna…
***
TIDIGARE 2025-11-04 Tara Saleh fortsätter sprider hat men jobbar kvar…
ISLAM. Efter att den brottsdömda Palestinaaktivisten Tara Sabah Mohammed Saleh anställts på Bergaskolan i Malmö – och att rektorn sedan tvingats avgå – har hon fortsatt att publicera grova och hatiska inlägg på sociala medier. Oppositionsrådet Magnus Olsson (SD) reagerar.
-Pettersson har noterat att Malmö Stad, styrt av socialdemokraterna, liberalerna och miljöpartiet, inte gillar regeringens förslag om återvandring. Dessutom anställdes Tara på en tillsvidareanställning direkt, alltså fast anställning, i stället för att få en provanställning först.
***
TIDIGARE 2025-10-23 Bergaskolans rektor får lämna
INRIKES & ISLAM. Efter felrekryteringar på Bergaskolan i Malmö lämnar nu rektorn sin tjänst, rapporterar Sydsvenskan. Tidigare i år avslöjades att Bergaskolan i Malmö anställt en dömd fotbollshuligan innan han avtjänat sitt straff.
Och nyligen kom det fram att skolan också rekryterat en propalestinsk aktivist som stöttar Hamas och poserar med vapen på sociala medier.
Enligt uppgifter till Sydsvenskan är det nu klart att rektorn Rikard Persson inte längre ska leda skolan. – För Bergaskolans bästa träder jag åt sidan, säger han till tidningen.
Malmö stad bekräftar att skolan byter rektor. Enligt uppgifter är utbildningschefen på Bergaskolan under eftermiddagen för att prata med personalen.
I ett brev som gått ut till personalen skriver utbildningschefen Richard Mortenlind att beslutet ”vuxit fram i dialog”, Rektorn får annan tjänstgöring på grundskoleförvaltningen.
Sverigedemokraterna vill se genomlysning Bergaskolans rekryteringar…
-Pettersson tycker inte SD ska nöja sig med Bergaskolans rekryteringar, Malmö är stort…
***
TIDIGARE 2025-10-20 Tara Mohammed Saleh fick jobbet före 280 andra sökande
ISLAM. Det råder närmast lynchstämning i västra Malmö efter Bergaskolans anställning av en ny lärarassistent – en kvinnlig aktivist som på sina sociala medier bland annat önskat död och lidande över Tidöväljare och deras barn. Hon har poserat med vapen och sagt sig se fram emot Sveriges förstörelse, rapporterar Sydsvenskan bakom betalvägg.

Bergaskolans hårt kritiserade rektor blir kvar. Det uppger grundskoleförvaltningen. Den utpekade lärarassistenten fick jobbet före 280 andra sökanden genom att svara vilseledande, visar Sydsvenskans kartläggning.
-Pettersson undrar varför inte damen får sparken omgående, enligt Sydsvenskan var damen vilseledande när hon sökte arbetet…
***
TIDIGARE 2025-10-13 Tara Mohammed Saleh hatar Sverige och svenskarna
ISLAM. Den islamistkopplade Palestinaaktivisten Tara Sabah Mohammed Saleh, som nyligen dömdes för ohörsamhet mot ordningsmakten efter tumultet i Nordstan, Göteborg sommaren 2024, har åter fått arbete inom skolan – denna gång i Malmö, där hon ska arbeta med barn. Hon har uttryckt upprepade hot och hat mot Sverige och svenskarna. Hon vill utplåna Sverige och hon tycker Sverige och svenskarna är äckliga.
- Kvinnan på bilden heter Tara Sabah Mohammed Saleh.
- Saleh har svenskt medborgarskap sedan 2006.
- Saleh hatar Sverige.
- Saleh hatar svenskar.
- Saleh vill förgöra Sverige.
- Saleh vill utrota svenskar.
- Saleh tycker Sverige är äckligt.
- Saleh tycker svenskar är äckliga.
- Saleh är dömd för ohörsamhet mot ordningsmakten.
Ovanstående är inga illasinnade rykten utan finns väl dokumenterat på olika filmer.
Saleh ska ha anställts som elevassistent på Bergaskolan i Limhamn, en F-9 skola med 900 elever, något som väckt starka reaktioner bland både föräldrar och personal. Enligt inlägg i en lokal Facebookgrupp uttrycker flera oro över att Saleh nu arbetar med lågstadieelever.
Bakgrunden är att Saleh tidigare fick sparken från Ebba Petterssons privatskola i Göteborg, efter att ha spridit hotfulla och extremistiska uttalanden på sociala medier. I ett av de mest uppmärksammade klippen sade hon: ”Vi kommer resa till våra hemländer efter att vi förstört Sverige.”
Bergaskolan i Malmö har fått frågor om anställningen – bland annat om vilken roll Saleh har, hur rekryteringsprocessen gått till och om skolledningen känner till hennes bakgrund – dessa frågor har skolan inte svarat. Missnöjet bland föräldrar i området växer, de ifrågasätter hur grundskoleförvaltningen i Malmö kunnat godkänna rekryteringen.
Saleh, en ökänd Palestinaextremist, har tidigare gjort sig känd för islamistiska och antisemitiska uttalanden i sociala medier.
Tidigare i år uppmärksammades Tara Saleh även efter att hon intervjuats av TV4 i samband med Örebromassakern.
Vi kommer att resa till våra hemländer efter att vi förstört Sverige Bloggen 19 november 2024.
”Ryssland kommer att se till att göra parkeringsplats av Sverige och det kommer jag se fram emot.” ”Jag behöver inte lära mig svenska för folk betalar skattepengar för mig”
Tara Saleh på Facebook (titta gärna på hatet) och fundera på varför Tara inte är avstängd från Facebook.
– Till alla er som röstade på den svenska äckliga regeringen och speciellt SD och L. Jag önskar era barn och barnbarn och alla ni älskar värre lidande än palestiniernas, sa Saleh i ett annat klipp.
-Pettersson säger att den muslimska kvinnan som önskar våra barn och barnbarn ett värre lidande än de palestinska barnen ska arbeta med barn i Sverige…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Bra att den batikhäxan blev avskedad hon ska inte jobba kvar på skolan sen borde man även ge henne flygbiljett hem till palestina och frånta henne svenska medborgarskapet.
Sådana människor finns överallt, de är besvikna och bittra,riktar sina misslyckanden på andra. Det är en form av avundsjuka, en sån persons uppfattning om sig själv stämmer inte med det den lyckats uppnå.
Om man skärskådar sig själv,så har man nog nån gång skyllt på andra, när man själv misslyckats.
Denna dam verkar dock satt illviljan i system..
Hon har naturligtvis inte kunnat hålla truten stängd utan gapat om hur förtäffligt
Islam är. Finns det något annat land på jorden som låter en fullkomligt inkompetent
ivarelse förnedra och spotta på landet som försörjt henne utan att det får koncekvenser?
Tror inte det!
Den stora frågan som jag skulle ställa till rektorn är varför hon fick fast anställning med en gång när kotymen är att det ska vara sex månaders provanställning?
Vad sa hon eller visste hon som gjorde att han tog det avsteget från Malmö Stads regelverk?
Kommunist rektor?
Det där med bakgrundskontroller vid personalrekrytering är väldigt märkligt. Förr hade man bara tillgång till referenser och möjligen ryktesspridning och då fungerade det ganska hyfsat. Nu när man dessutom har möjligheten till info på nätet och sociala medier, så verkar det som det allt oftare blir misstag. Kan det bero på att Personalavdelningen bytt namn till det lite fräckare HR och känner sig ofelbara. Eller har dom bara blivit fartblinda ?
Felaktig vandel . Deportera eländet.
Utköpt kan man gissa, cirka 2 årslöner brukar det bli. Sedan kan rektorn som anställde henne komma tillbaka och behålla avgångsvederlaget. Vardagen i offentlig verksamhet.
En Rektor har väl det yttersta ansvaret på en skola.Man bör väl för elevernas och kollegorna bästa kolla upp vad man anställer för folk.Så har inte skett i detta fallet och Rektorn blev omplaceras till lägre tjänst.Där ska han förbli anser jag om man haft så dåligt omdöme som i detta fall.Nu har denna Svenskfientliga gräsliga människa fått gå och det var inte en minut för tidigt.Får hon avgångsvederlag att skryta om så är det rent bedrövligt.Ge häxan en enkel biljett till sitt älskade Palestina istället…
Har undrat länge varför hon är i Sverige. Fast är väl bara vi som vill ha henne. Eller?
Då kan hon säkert återigen publicera något I sociala medier där hon skryter över alla miljoner vi skattebetalare finansierar henne med.