Trumps maktanspråk testas av HD

UTRIKES. Idag kommer USA:s högsta domstol att börja granska Trumpadministrationens tullar att börja granskas, skriver The Hill. Det är första gången högsta domstolen tar sig an en sak för att väga en viktig del av Trumps andra mandatperiodsagenda i sak. 

Målets kärna är att juridiskt pröva det lagrum, kallat IEEPA, som tullarna infördes under. Krislagen från 1977 ger presidenten rätt att införa nödvändiga ekonomiska sanktioner i ett nödläge. Aldrig tidigare har den använts för att införa handelstullar, vilket kritikerna menar att lagen heller inte är till för.

Hittills har lägre rättsliga instanser slagit fast att tullarna är olagliga, men har låtit dem ligga kvar tills frågan är ordentligt juridiskt prövad.

Donald Trump själv har tidigare varnat för att USA kan bli ett u-land om tullarna hävs. I ett inlägg på Truth Social skrev Trump i går att frågan ”bokstavligt talat handlar om liv och död” för landet.

De flesta domare i den amerikanska appellationsdomstolen för den federala kretsen fann att 1977 års lag om internationella ekonomiska nödbefogenheter, eller IEEPA, inte tillät Trump att tillskansa sig kongressens makt att fastställa tullar. Konstitutionen ger kongressen makten att införa skatter, inklusive tullar.

HD ska avgöra maktfördelningen mellan president, kongress och domstol. Domstolen står inför ett avgörande vägval. Genom att tillämpa major questions-doktrinen även på presidentens agerande kan HD stärka sin roll som motvikt till den exekutiva makten och ge den konservativa domstolen en möjlighet att visa på opartiskhet. Särskilt mot bakgrund av den tilltagande kritiken om att den blivit allt mer politiserad.

Om HD:s domslut går emot Trump och ogiltigförklarar IEEPA som grund för tullarna, kan effekterna bli långtgående. USA kan tvingas återbetala i tullintäkter.

Maktdelningen i USA. I USA:s konstitution (grundlagar) står att makten i landet ska vara uppdelad mellan presidenten, kongressen och Högsta domstolen. Högsta domstolen (Supreme Court of the United States, SCOTUS) är den federala domstol som är den högsta rättsliga instansen i USA.

I Högsta domstolen sitter nio domare som utnämns på livstid av USA:s president, men en majoritet av senatens ledamöter måste godkänna utnämningarna för att den nominerade kan tillträda ämbetet.

För närvarande består HD av tre demokrater och sex republikaner varav Trump har utsett tre.

  • Presidenten styr landet.
  • Kongressen stiftar lagar och bestämmer över landets ekonomi.
  • Högsta domstolen kontrollerar att alla lagar stämmer med grundlagarna.

-Pettersson tycker det är märkligt att Donald Trump inte gick genom kongressen där republikanerna har majoritet, men Trump är Trump…

För övrigt är tullar skatter som får betalas av USA:s konsumenter.

Donald Trump och konstitutionen

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Trumps maktanspråk testas av HD”

  1. Ska bli intressant att höra vad domstolen kommer fram till. Jag skulle misstänka att den drar slutsatsen att Trump översteg sitt befogande när han började dela ut tullsatser som röda kort på en fotbollsmatch till olika länder.

    3
    9

Kommentera