Rassia mot systematisk bedrägeri av EU:s jordbruksstöd i Grekland

BROTTSLIGHET. Trettiosju personer har arresterats i Grekland misstänkta för att vara involverade i en ”massivt och systematisk” bedrägeri av EU:s jordbruksbidrag, samt ”i penningtvättsaktiviteter”, enligt den europeiska åklagarmyndigheten.

De bidrag som undersöks rör till exempel betesmarker som deklarerats på arkeologiska platser, olivlundar på marken av en militärflygplats eller bananplantager på berget Olympen.

Dessa gripanden har ägt rum ”i flera regioner” och 43 andra personer eftersöks för närvarande, varav vissa befinner sig utomlands, enligt talespersonen för den grekiska polisen, Konstantina Dimoglidou, på kanalen ERT.

En del av de bedrägliga utbetalningarna som beviljats personer, som inte alltid var bönder, har använts för att köpa ”lyxvaror, resor och fordon”, preciserade den europeiska åklagarmyndigheten (EPPO) baserad i Luxemburg.

Utredningen samordnas av Europeiska åklagarmyndigheten (EPPO) och har lyft fram oegentligheter som hotar det europeiska jordbruksfinansieringssystemets rykte.

Utredningar visade att en grupp individer mottagit medel från Europeiska unionen för jordbruksmark de inte ägde eller för jordbrukstjänster de inte utförde. Detta orsakade betydande skada för legitima jordbrukare och berövade dem de subventioner de hade rätt till.

-Pettersson säger att där det finns bidrag och skattefinansierat stöd finns det kriminella…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Kommentera