Måndagsmelodin

Den ryska folksången ”Kalinka-Malinka” (eller ”Kalinka”) framförd av Yevgeny Belyaev (tenor) och Alexandrovs Röda Armékör. Författare till låten – Ivan Petrovich Larionov. Dirigent – Boris Alexandrov. Detta framförande är ett klipp från galakonserten för konstfestivalen ”Rysk vinter” i Kremls statliga kongresspalats i Moskva. Sovjetunionen, Central-tv, 1965.

3 thoughts on “Måndagsmelodin

  1. Den vackra sången Kalinka komponerades redan 1860 och har sedan dess varit en del av rysk folkkultur, liksom körsång. På den tiden (1860) var Ryssland ett tsardöme och förfogade även över Finland, som de erövrade från Sverige 1808–1809.
    Ryssland är vår granne. Med Ryssland har Sverige utkämpat många krig, i kampen för makten över Östersjön. Nu krigar Ryssland i Ukraina. Trots alla krig och meningsmotsättningar ska vi bekanta oss med den stora ryska kulturen, dit Kalinka hör. Kejsare kommer och går men kulturen består. Att motsätta sig allt ryskt är o-kultur.
    Tack för Kalinka.

Kommentera