Thailands regering klubbar Gripenköp för 5,9 miljarder

FÖRSVARSINDUSTRI. Thailands regering har godkänt köp av fyra nya Gripenplan, skriver thailändska medier, enligt Dagens Industri.

Gripen i Thailand

Det var i juni som Saab meddelade att Thailand valt Gripen i stället för amerikanska F-16. Köpet som nu verkar godkännas ska motsvara 5,9 miljarder kronor och levereras till 2029, skriver DI.

Tidningen skriver vidare att Thailand ska köpa in ytterligare åtta Gripenplan för motsvarande 18 miljarder kronor som ska levereras i två faser fram till och med 2035. I slutet av juli meddelade Thailand att man använt Gripenplan för att attackera Kambodja.

Thailand har använt Gripen sedan 2011. Flera flygplan användes i gränsstriderna med Kambodja i juli vilket var första gången Gripen användes i anfall med skarpa vapen. Gripen har används i Libyen tidigare och i nulägen är Gripenplan stationerade i Polen.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Thailands regering klubbar Gripenköp för 5,9 miljarder”

  1. bara vi får betalt så det inte blir samma fiasko som dom hundratalet volvo 144 till nordkorea.

    9
    1
    • Thailand är inte ett socialistiskt skithål.
      Dessutom är det SAAB som gör affären inte staten.

      4
      1

Kommentera