Indien köper USA-olja

SANKTIONER. Indien har slutat köpa rysk olja, skrev bloggen nyligen. Nu uppger Bloomberg att Indian Oil Corporation, Indiens största statliga oljeraffinaderi, har köpt minst fem miljoner fat råolja från USA och två miljoner från Förenade arabemiraten.

Enligt källorna är inköpet ovanligt stort, och leveransen ovanligt snabb, med företagets mått mätt.

Uppgifterna kommer dagen efter nyheten att de statliga indiska raffinaderierna slutat köpa olja från Ryssland efter Trumps hot om 100-procentiga sanktioner mot länder som gör det.

Trump sa på fredagskvällen att han ”hört att Indien inte längre kommer köpa rysk olja”, skriver Reuters.

Om Indien fortsätter nobba den ryska oljan kan det bli en tung ekonomisk smäll för Putin. Indien är den största importören av rysk sjöburen olja och har hittills köpt runt 35 procent av sin olja från Ryssland.

Den ryska krigskassan finansieras till stor del av energiexporten till Indien och Kina.

-Pettersson har noterat att Indien i flera år tagit små steg mot väst, de har köpt franska stridsplan, övat med militär från väst, vägrat gå med på en gemensam Bric-valuta med mera.

Indien har/har haft höga tullar för att skydda sin egen marknad.

Vi får se, Indien är stort, och det finns många oljebolag där.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Indien köper USA-olja”

  1. Peter#
    ”Det är supernoga nu I dessa dagar att hålla koll på var energin har sitt ursprung eftersom olja , gas , uran och även råvaror kan vara ursprunget ur Ryssland och därmed hjälpa Puttes krigskassa ! 🤮”

    Så folk ska riskera att bli utan ström för att ”kanske” någon råvara kan vara ursprunget från Ryssland ?
    Och hur skall den här ”supernoga kollen” gå till då ?

    Med alla mellanhänder i en upphandlingsprocess så är det i princip omöjligt för den enskilde individen att få reda på hur det ligger till.
    Men Peter kanske har lyckats med det !

    Som konsument så får man lita på att berörda myndigheter följer de lagar och regler som gäller,mer kan man inte göra,förutom att betala räkningen .

  2. Glömm inte kineserna dom säljer din morsa om dom kan ,
    Ett jätte bra tillfälle att vara buvan för olja där vissa stater inte inser att affärer är just affärer

  3. Alla köper Ryssland olja, den råkar vara billig just nu och är den enda produkten som Ryssland har som är säljbar,

    12
  4. Jag läste någonstans härom året att arabländerna köper rysk olja som de sedan säljer vidare , då kan de dämpa sin egen produktion i syfte att få sina källor att räcka längre eller bara för att tjäna mer pengar !

    Det är supernoga nu I dessa dagar att hålla koll på var energin har sitt ursprung eftersom olja , gas , uran och även råvaror kan vara ursprunget ur Ryssland och därmed hjälpa Puttes krigskassa ! 🤮

    Det enda ”bra” med detta krig är möjligen att de som funderar på att attackera annan riskerar stort att få nästan en hel värld emot sig i kriget !

    Då tänker jag på Kinas sug efter att stjäla hela Taiwan !

    12
    5

Kommentera