Poliser ska inte gå i prideparaden

INRIKES. Pride är en politisk manifestation och prideflaggan en politisk symbol. Det är därför olämpligt att poliser går i prideparaden i uniform på betald arbetstid, skriver debattören Jan Emanuel på Expressens debattsida. Enligt Emanuel spelar det ingen roll hur gott syftet är. ”Poliser ska bara vara poliser på jobbet, inte politiska aktivister.”

-Pettersson säger att det borde vara självklart att offentliganställda av något slag inte går i Pridetåget på betald arbetstid och absolut inte i uniform. Vill de demonstrera eller roa sig ska det var på obetald fritid i egna kläder.

Regnbågsflaggan en politisk symbol. Det går inte att bortse från hur man än vrider och vänder på det. Polisen ska vara opartisk och politiskt neutral. När poliser är i tjänst ska de inte bära politiska symboler eller vifta med politiska flaggor, likadant med militären, de ska hålla sig borta, liksom alla andra myndigheter och inga skattepengar borde läggas på Pride.

En partiledare saknas och två/tre viftar inte med Prideflaggan. Bild: Pride, Stockholm

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

16 thoughts on “Poliser ska inte gå i prideparaden

  1. Ljuva 60-tal. På den tiden rensades bögarna bort från dansbanor och uteserveringar.
    De visste sin plats i ”garderoben”. De, som inte tog seden dit de kom, åkte på riktigt däng. Polisen visade curage och tittade åt ett annat håll.
    Ljuva 60-tal.
    Nog var det bättre förr?

    6
    1
  2. Håller med !! Polisen har inget i Pridetåget att göra.
    Bögarna får nog smaka batong ändå så det räcker 💪🏼 💩
    Polisen måste försöka behålla lite respekt då ska man inte gå i någon fjollig bögparad.

  3. Polisen, citat: ”oavsett om du behöver hjälp, eller vill jobba hos oss, Polisen finns här för alla, så måste det få vara”
    Alla…finns Polisen också för dem som vill jobba som polis, men som inte delar Polisens definition av ”värdegrund”, – t.ex. är emot Pride?
    https://m.youtube.com/shorts/y0XdT3dXr4o

  4. Hur fan fungerar det egentligen kan en nyanländ utan medborgarskap rösta i ett Svenskt val? I så fall är det inte konstigt att sossarna hamnar på siffror långt över deras betydelse
    för Sverige? Finns det inga som helst bestämmelser på när man får rösta iett svenskt val?

    11
  5. Jan Emanuel anser jag vara den sista gråsossen sedan Johan Westerholm gått ur partiet. Trettio procent av svenska folket röstar med muskelminnet. Sedan 1970-talet har sossarna bit för bit varit ett dåligt val för Sverige. Kulturmarxismen och 68-vänstern har steg för steg förstört det Sverige som var världens bästa land i slutet av 1968-talet. Det var sossarna och Palme som gav de vänsterblivna utrymme för det.

    24
    1
  6. Amen!!! Ja så är det. Jan Emanuel är en klok person, hört många debatter med honom.

    21
    3
  7. Inte undra på att respekten för polismakten sen länge har försvunnit.

    Minns en episod när kommunalrådet fått för sig att vi skulle hissa denna flagga. Protesterade självklart och förklarade att det skulle föra med sig framtida besvärliga gränsdragningar betr. önskemål om andra flaggor. Efter mycket tjat fick jag ändå ge med mig och flagg-helvetet blev trots allt hissat…..PÅ HALV STÅNG ! He-he.

    32
    2
  8. Överbefälhavare i uniform bör väl heller inte delta i spektaklet.
    För några år sedan deltog ett gigantiskt katastroffordon från Arlanda i paraden. Dem hade kanske avbeställt katastrofer just då, så behändigt.

    37
    2
  9. ”Pettersson säger att det borde vara självklart att offentliganställda av något slag inte går i Pridetåget på betald arbetstid och absolut inte i uniform. Vill de demonstrera eller roa sig ska det var på obetald fritid i egna kläder.”

    Man kan göra en liknelse med att vara den fotbollsdomaren som spelar/tippar på det laget man dömer matchen i eller vara en hockeydomare som dömer en match och samtidigt spelat/tippar på ett av lagen, allt för att påverka situationen. I lag är detta förbjudet för domaren, men för alla statsanställda, kommunanställda, militären och alla andra går det bra.

    33
  10. Denna könsförvirrade, dekadenta och allmänt vidriga tillställning bör naturligtvis förbjudas!
    Den tjänar inget som helst syfte annat än att sjuka människor helt öppet får uppvisa sina galna och snedvridna sjuka lustar.
    Något som i sin tur även smittar av sig på en del normala människor med svagt psyke!
    T.o.m. personer i beslutsfattande positioner visar dåligt omdöme och dras med i denna omoraliska dekadans -och då är det ganska enkelt att förstå att dom kanske inte var så normala ändå och borde naturligtvis omgående avlägsnas från sina yrken!
    Landet måste styras av människor som i alla fall vet om dom är en man eller en kvinna!

    46
    4
  11. Pride är en socialistisk sekt. Myndigheter ska inte stödja detta då de ska vara opolitiska.

    56
  12. Jan Emanuel kommer ofta med kloka ord och självklara uttalande. Vad tusan gör han i det imploderande sosseträsket?

    66
  13. Detta borde väl för f-n vara självklart för alla, poliser och militär i uniform samt läkare i sin arbetsklädsel inte skall medverka i någon form av aktivism på arbetstid. Gå gärna med på egna fritiden och civila kläder om så önskas.
    Vad blir annars nästa steg, uniformerade poliser i Palestinasjal eller insvepta i flagga med hammaren och skäran????

    62
  14. Folk undrar vvisst varför det föds så få barn i sverige…
    Hur många är vi normala?
    Känns ensamt i samhället.

    70
    • Efter att ha kommenterat har jag läst 50 sidor i boken ”Liv och död i antikens Rom”.
      Det visade sig att redan kejsar Augustus runt år 0 hade problem med att det föddes för få barn.
      Intet nytt under kjo- hops, under solen !

Kommentera