BROTTSLIGHET. Mijailo Mijailović, född 6 december 1978 i Stockholm, hans föräldrar kom från dåvarande Jugoslavien, nuvarande Serbien. Mijailović är av Stockholms tingsrätt, Svea hovrätt och Högsta domstolen förklarad skyldig till mordet på Sveriges utrikesminister Anna Lindh på varuhuset NK, Stockholms innerstad 10 september 2003.

Anna Lindhs mördare Mijailo Mijailovic beviljas så kallad lufthålspermission. Mijailovic dömdes till livstids fängelse efter mordet på Sveriges utrikesminister Anna Lindh 2003. Han har tidigare uttryckt att han vill avtjäna sitt straff i Serbien – något som Kriminalvården stoppat.
Permissionen, som är Mijailovics första, ska göras under bevakning. Kriminalvården skriver i sin bedömning att det inte finns några säkerhetshinder.
Mijailo Mijailovic har även dömts för grov misshandel efter att ha attackerat en annan intagen med en skruvmejsel.
-Pettersson undrar varför herr Mijailovic inte får avtjäna sitt straff i Serbien om han nu vill det och serberna tar emot honom…
Mijailović hade ursprungligen dubbelt medborgarskap (svenskt och serbiskt) men avsade sig sitt svenska medborgarskap 2004. Han var innan mordet dömd för knivattack mot sin far och för att ha hotat att döda en kvinna och hennes dotter. En psykisk sjuk som inte borde ha fått gå lös.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Skicka idioten till Serbien med livstid in reseförbud till Sverige !
Så länge han röstar sosse får han stanna, fler frågor?
Jag begriper inte varför man inte skickat honom till Serbien för länge sedan.
Bara bocka av en kriminell invandrare till.
Vad har denna man kostat oss svenskar ?
Karl: ”Vad har denna man kostat oss svenskar?”
Kostnaden för Mijailo Mijailović har inte offentliggjorts av svenska staten, men det är känt att han vårdats på rättspsykiatrisk klinik och kostnaden för det var för 20 år sedan c:a 4 000 kronor per dygn, dessutom har han haft rätt till socialbidrag, eftersom det är standard för dömda till rättspsykiatrisk vård.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Xwb1qx/mordaren-kan-fa-socialbidrag
Pålsjö. Det är ju fruktansvärda pengar på en för Sverige fullständigt värdelös människa som sannolikt ska utvisas när han avtjänat sitt straff.
Kan ingen få kriminalvården att och staten att lära sig räkna pengar ??
Snacka om att kasta pengarna i sjön !!
Varför skall man släppa lös denna individ
Han bör sitta inlåst tills risken för att någon släkting söker upp honom inte finns.
Det borde gälla alla dessa som flink med kompani som finnen som ruttnar bort juta.
Den fete !! Vad dom gör med honom i Serbien bryr nog inte många sig om.
Men efter över 20 år i svenskt fängelse till en kostnad av 10 tals miljoner tror jag det räcker för svensk del.
Han ska ju aldrig mer in i Sverige efter utvisningen.