Oväntat många nya jobb i USA

UTRIKES. 147.000 nya jobb skapades i USA i juni, enligt officiell statistik. Det är klart fler än de 110.000 jobb som analytiker Trading Economics hade tillfrågat trodde. Dessutom revideras majsiffran upp till 144.000 nya jobb, jämfört med tidigare 139.000.

I datasläppet framkommer även att arbetslösheten var 4,1 procent i juni, motsvarande 7,0 miljoner personer. Det är en minskning från 4,2 procent i maj.

Terminerna på Wall Street hoppade upp något på de nya siffrorn

-Pettersson säger att det går bra för president Donald Trump nu…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Oväntat många nya jobb i USA

  1. Jag är inte särskilt förvånad att president Trump är framgångsrik på ett flertal områden. Domedagsprofetiorna har till stor del kommit på skam, men dessa är oftast visat sig vara Demokraternas önskedrömmar …
    T o m CNN meddelar att Trump är en mycket populär president bland republikanska väljare, efter dryga 5 månader på posten.

  2. Det som den amerikanska administrationen genomför skulle kunna kallas för kringgående rörelse. Strategin skiljer på flera sätt från klassisk politisk strategi. Den klassiska politiska strategin försöker samma sak gång på gång med samma resultat istället för att pröva nya vägar vid varje tillfälle.

    ”Die Definition von Wahnsinn ist, immer wieder das Gleiche zu tun und andere Ergebnisse zu erwarten.” (”Albert Einstein”)

    9
    1

Kommentera