MELLANÖSTERN. FN:s säkerhetsråd röstade sent på onsdagen om en resolution som kräver ”omedelbar, villkorslös och permanent vapenvila i Gaza som respekteras av alla parter”, rapporterar Reuters. USA menar att resolutionen inte speglar läget på marken, stärker Hamas och drar likhetstecken mellan Israel och Hamas.

USA lade in sitt veto mot förslaget, som därmed föll. Anledningen till att USA lade in sitt veto var att vapenvilan inte var kopplad till frågan om gisslantagnas frisläppande.
Resolutionen är framtagen av representanter för de tio länder som väljs in i rådet för en mandatperiod på två år.
USA är en av säkerhetsrådets fem permanenta medlemmar, och har med sin vetorätt möjlighet att stoppa förslag i rådet. Säkerhetsrådet består av 15 medlemmar varav fem är permanenta medlemmar. Dessa är: USA, Storbritannien, Frankrike, Ryssland samt Kina. De fem permanenta medlemsländerna har vetorätt och kan var för sig stoppa ett beslut i rådet.
Övriga tio medlemmar väljs in på två år vardera enligt modellen fem länder från Asien och Afrika, två från Latinamerika, två från gruppen Västeuropa, Kanada, Australien och Nya Zeeland samt ett från Östeuropa.
De tio länderna är f.n. Algeriet, Danmark, Grekland, Guyana, Pakistan, Panama, Sydkorea, Sierra Leone, Slovenien och Somalia.
-Pettersson menar att USA gjorde rätt. Det blir vapenvila och fred när Hamas slutar skjuta raketer mot Israel, lägger ned vapnen och friger den israeliska gisslan.
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Helt rätt! Självklart skall frisläppandet av gisslan vara en del i en uppgörelse! Hamas har inge mänsklig moral utan består av hatande psykopater och skall bekämpas med alla medel, denna terrorgrupp (som omfamnas av det svenska vänsterblocket)!
Jag delar Petterssons åsikt!
Enligt utländsk media, nämndes inget om gisslan i överenskommelsen.
Lisa, jag länkar till utländsk media och kollade även på FN:s hemsida.
Titta på vilka som sitter där. Sierra Leone, Pakistan, Algeriet, Somalia. Så ser FN ut som ska bestämma. Lägg ner. Se vilka som betalar mest pengar. UNWRA och UNIFIL är genom korrupta vilket är dokumenterat
Gaza kan kapitulera villkorslöst så är problemet löst.
Dags för muhammedaner att rätta sig efter uppstyckningen av Osmanska riket. Annars kan vi lika gärna ge tillbaka Syrien till turkarna.