ISLAM. Flickor under 15 år ska inte få bära hijab på offentlig plats i Frankrike, enligt ett förslag från president Emmanuel Macrons parti Renaissance. Förslaget kommer i en tid av livlig debatt om islamistiskt inflytande i landet, rapporterar France24.

Elever på offentliga franska skolor förbjöds redan 2023 att bära plagget abaya i skolan, ett löst sittande plagg som bärs av en del muslimska kvinnor. Enligt det nya förslaget från partiet Renaissance ska nu flickor under 15 år förbjudas att bära hijab på offentliga platser, till exempel utomhus, på kaféer och i butiker.
Hijaben är enligt partiet ett problem när det gäller jämlikhet och skydd av barnen. Förutom det föreslagna förbudet på offentliga platser föreslår partiet, som leds av tidigare premiärministern Gabriel Attal, att det också ska vara ett brott att som förälder tvinga minderåriga döttrar att bära slöja.
För mig handlar det om att skydda barndomen, att skydda de minderåriga, säger Attal i franska medier.
Debatten om islams inflytande i Frankrike har fått fart efter att flera dödliga islamistiska terrordåd har skakat landet. Hijaben ses av vissa som ett tecken på ökad islamisering. Andra anser att den helt enkelt är ett sätt att utöva sin religion, och att alla ska få ha på sig vad de vill.
I veckan beordrade president Emmanuel Macron också regeringen att utarbeta förslag på hur den religiösa och politiska rörelsen Muslimska brödraskapet och spridning av politisk islamism i Frankrike ska hanteras. Beskedet från Élyséepalatset kom efter ett säkerhetsmöte med anledning av en rapport som varnar för att Muslimska brödraskapet utgör ”ett hot mot den nationella sammanhållningen” i landet.
Enligt rapporten finns en risk för att rörelsens inflytande undergräver ”samhällets struktur och republikanska institutioner”.
Marine Le Pen anklagar regeringen för passivitet, att förslaget har tagit för lång tid. ”I 15 år har vi varnat för den islamiska fundamentalismens intåg. I 15 år har vi fått höra att detta är falskt”, skriver hon på X.
-Pettersson tänker på Jimmie Åkesson år 2009…

Stefan Löfven lät lite annorlunda…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Birgitta Sparf: ”Om statstelevisionens islampropaganda”:
”Det tydliga budskapet från SVT är att hijab inte är något konstigt alls, utan tvärtom är någonting fullkomligt naturligt och självklart. Vi ska sakta men säkert vänja oss vid att se nyhetsreportrar i hijab. Så att vi förstår att islam för varje dag som går blir en allt större del av vårt liv och vår vardag.” – och att den av SVT inkvoterade muslimska reportern, Meriem Jamil, är deras ansikte utåt för att normalisera hijaben och den kvinnoförtryckande och totalitära politiska ideologin islam.
Birgitta Sparf: ”Jamal har inte haft det så lätt i livet här i det rasistiska Sverige och ger exempel på vilket starkt rasistiskt förtryck hon lever under och säger: ”jag måste hela tiden visa att jag kan prata svenska för att jag ska kunna tas på allvar”. Ja, att kunna tala svenska för att tas på allvar i Sverige, måste självklart ses som en mycket grov kränkning och klart uttalad rasism. Jamil känner sig även diskriminerad om någon vågar påpeka att hon pratar bra svenska. Och det förstår man ju, sånt kan skapa livslånga psykiska trauman. Men nu har hon hur som helst kommit in på statstelevisionen på hijabkvoten. Väldigt många som tar del av statstelevisionens nyhetssändningar är inte medvetna om att de ständigt utsätts för stark propaganda. Vilken kan gälla både hijab och islam, en påstådd klimatkris eller att rädda socialdemokrater och miljöpartister kvar vid makten.”
https://detgodasamhallet.com/2022/08/02/birgitta-sparf-om-statstelevisionens-islampropaganda/
”Pettersson tänker på Jimmie Åkesson år 2009”, – ”Muslimerna är vårt största utländska hot”, sade Jimmie Åkesson.
…och i Samtiden skriver Birgitta Sparf om ”Sverige som ett nytt Mellanöstern”.
”Tidigare var det på modet att ständigt varna för ”högerextrema krafter” som ”hotar demokratin”, att ”Vi får aldrig glömma Förintelsen!”, och att ”30-talet är på väg tillbaka!”, och att alltid utpekades c:a 200 helt förvirrade nynazister som det stora hotet mot rikets säkerhet. Samtidigt har våra styrande politiker välkomnat mer än 1 miljon människor från MENA att flytta hit och här fortsätta att odla sitt judehat, nu med statsbidrag i mångmiljonklassen till sina moskéer och ”studieförbund”. Att hundratals, tusentals araber och medlöpare från vänster, varje vecka tågar runt på svenska gator och torg och skanderar att Israel och därmed alla judar ska utplånas, är helt okej. Att skänka bort svenskarnas land, vårt hem, till araber, muslimer och antisemiter var inget som helst problem. Alla ministrar i samtliga partier som styrt Sverige de senaste 50 åren, har inte bara avsevärt förvärrat läget för svenska judar, de har gjort livet oändligt mycket svårare för samtliga svenskar och invandrare som vill leva och bo i Sverige, – och inte vill leva i ett nytt Mellanöstern.”
https://samtiden.nu/2025/05/birgitta-sparf-sverige-som-ett-nytt-mellanostern/
Partiet vill en sak, men vad vill Herr makaronen själv då?
Han släpper in hundratusentals så att partiet får fler att ”förbjuda”…
Intressant artikel 👀 både i Frankrike och Sverige har tydligen en stor del av befolkningen både ögonfilter/öronfilter 👂👀 när le Pen samt Åkesson varnat för denna utveckling 🙏 ✝️🇸🇪
”Vill” det luktar valfläsk.
Lyssna aldrig på vad en politiker lovar att göra, tänk istället efter vad han gjort.
Lögiskt. Varför skall det vara så svårt?