SKATTER & SUBVENTIONER. Många företag vill minska sina klimatutsläpp och uppmuntra de anställda att resa klimatsmart. Om företaget erbjuder sina anställda elbil som förmånsbil så går staten in och skattesubventionerar den anställde. Inte bara för elbilen, utan även för jobbparkeringen, elen som laddas vid arbetsplatsen, installationen av laddboxen vid bostaden och resan till och från jobbet genom reseavdraget.
Subventioner som tillsammans kan hamna på 114 000 kr. Eller mer.

Men om företaget istället erbjuder gratis årskort eller månadskort till kollektivtrafiken som löneförmån så får den anställde istället betala flera tusen kronor i förmånsskatt, närmare 10.000 om året och i bästa fall ett lågt reseavdrag.
Det borde vara en rättvisefråga, och en klimatfråga, att kollektivtrafikresenärer inte ska beskattas hårdare än förmånsbilister med elbil, därför har vi i denna rapport analyserat hur personer som får elbil respektive kollektivtrafikkort som löneförmån beskattas och vilka effekter det får på utsläppen av växthusgaser och fördelningen i samhället, mellan män och kvinnor, stad och land och mellan låg- och medelinkomsttagare och höginkomsttagare.
De med höga inkomster som bor i storstad är de stora vinnarna på dagens system med förmånsbeskattning, konstaterar Svensk Kollektivtrafik i en ny rapport.
-Pettersson bor på landet, där det inte finns någon kollektivtrafik, jag och den oäkta hustrun har låg pension men vi klarar oss bra utan subventioner men är tacksamma för Tidöpartiernas sänkning av dieselpriset.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja, det vore förskräckligt om dieseln höjdes igen , jag är också tacksam nu, och hoppas få vara det i fortsättningen också.
Är det inte förbjudet av Stat och Kommuner att särbehandla Svenska medborgare?
För det är väl det dom gör, när man subventionerar Klimapengar, bara till Vissa Medborgare?
Då tror jag att jag jobbar Svart istället, för då är jag ju inte med och betalar så mycket
till den Orättvisa Klimat fördelningen av våra Skattepengar.
Men man får kanske Särbehandla Medborgarna, bara det handlar om att dela ut Skattepengar till Klimat medborgarna?
Jag läste att intresset för elbilar är så lågt att biltillverkarna har tagit fram en bensinmotor som kan monteras in i bilen. Det är bättre att marknaden driver utvecklingen än politiska extremister.
Väldigt beklagligt set innebär en ökad kostnad som någon annan får betala