BROTTSLIGHET. En kvinna i 30-årsåldern har stoppats på Arlanda flygplats. Tullverket larmade polisen efter att myndigheten kontrollerat kvinnan, som rest från ett land utanför EU.

När polisen anlände konstaterades det att kvinnan är bosatt i Sverige, men saknar taxerad inkomst. Trots det hade hon med sig flera lyxartiklar. Polisen beslutade att ta lyxartiklarna i beslag med hänvisning till den nya lagen om självständigt förverkande.
– Det rör sig om två väskor och ett armband som tillsammans har ett nyanskaffningsvärde på över 300.000 kronor och misstänks ha finansierats genom brottslig verksamhet, framhåller polisen i ett uttalande.
Lagen om självständigt förverkande trädde i kraft i november 2024.
Den gör det möjligt för polisen att beslagta tillgångar som kommer från kriminell verksamhet, utan att egendomen kopplas till ett specifikt brott.
Polisen behöver endast visa att tillgångarna kommer från kriminell verksamhet – till exempel genom att konstatera att egendomen inte står i proportion till en persons lagliga möjligheter att äga den. Det kan röra sig om en fastighet, bilar eller pengar på ett bankkonto.
– Lagstiftningen ger oss nya kraftfulla verktyg att ta de kriminellas tillgångar. Stryper vi tillgångarna blir det svårare att investera i nya brottsupplägg eller tvätta brottsvinster, säger Torbjörn Rosén, nationell samordnare mot kriminell ekonomi vid Noa.
Om självständigt förverkande på bloggen…
-Pettersson har ingen statistik men polisen har sedan lagen trädde i kraft den 8 november 2024 beslagtagit varor för ett tresiffrigt antal miljoner, bland annat minst en villa, många fina bilar, klockor, smycken, kontanter och annat.
Exempel på olika beslag…















***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Min gamla mormor som är insomnad sedan 75 år tillbaka brukade säga.” Di rige di kan”,och detta långt innan förtjänsten kom från kriminella och knarkhandlare. De sistnämnda inte ens uppfunna vid dåtiden !!
Vad gör hon här? Ingen taxerad inkomst! Mmmm. Aha! Hon tillhör inte de där ingenjör som kom. Men men. Vinsten kommer längre fram.
Incheckningen till Turkish Airlines 🇹🇷
Knarkpengar på väg hem till Turkiet och Jordgubben och Kurdiska räven.
Ta allt av värde inklusive pass och skicka hem dom för evigt.
Gillar av princip inte denna typ av lagar, men som situationen ser ut är det tyvärr ett nödvändigt ont.
Folkutbytet kräver byte av beteende och lagar !
Ja dom kriminella får jobba och köpa lyxvaror på hederligt sätt och inte köpa för knark pengar! 👍 För den lagen 🙏🇸🇪✝️