INRIKES. Den nya lagen om gårdsförsäljning av alkohol har av regeringen beskrivits som en frihetsreform. Men detaljregleringar riskerar att försinka reformen, säger Höganäs kommunalråd Peter Schölander (M), enligt HD.se.

För att producenter ska få tillstånd till gårdsförsäljning måste de klara ett prov som Folkhälsomyndigheten håller på att ta fram. Det finns också flera förslag om bindande föreskrifter, bland annat att köpare måste genomföra ett besök i minst 45 minuter. 30 minuter av dem ska vara ”kunskapshöjande aktiviteter”.
Dessutom ska varje besök inledas med information, muntlig och skriftlig, om alkoholens skadeverkningar. – Plötsligt ser jag framför mig att det här börjar ta tid, säger Schölander.
Gårdsförsäljning ska iföras i Sverige från 1 juni, säger socialminister Jakob Forssmed (KD).
-Pettersson är rädd att ”frihetsreformen” kommer att fastna i byråkrati. Exempelvis vem känner inte till alkoholens skadeverkningar, ska en vuxen person som hanterat alkohol på ett rimligt sätt i 50 år behöva lyssna på information om att det är farligt att dricka för mycket och för ofta, i 30 minuter vid varje besök?
- Dryckerna får endast köpas i samband med ett ”kunskapshöjande besöksarrangemang” som anordnas av tillverkaren.
- Vid ett och samma tillfälle kan en person köpa: 0,7 liter spritdryck, tre liter vin, tre liter starköl och tre liter andra jästa alkoholdrycker.
- Dryckerna får säljas alla dagar mellan klockan 10 och 20, men kommuner kan besluta om mer begränsade tider.
- Endast småskaliga tillverkare omfattas. Vingårdar måste odla sina egna druvor, men andra tillverkare behöver inte producera råvaror på plats.
- Lagen införs tillfälligt i sex år, därefter ska den utvärderas innan den kan införas permanent.
Gårdsförsäljning av alkoholdrycker
Jag såg också att uteserveringar i vissa kommuner inte får tillstånd eftersom byråkraterna är oense om vad som menas med ”lokal” och det är olika regler i olika kommuner. Några menar att en ”lokal” måste ha väggar och tak medan andra tycker det går bra med ett staket runt serveringen. Företagare och privatpersoner (bygglov) är utlämnade till godtycke från enskilda tjänstemän, med olika praxis i olika kommuner.
Min erfarenhet är att det finns många ”lokaler” utan väggar och tak, exempelvis fågellokaler och blomsterlokaler.
***
TIDIGARE 2024-06-05 Gårdsförsäljning av alkohol ska tillåtas
INRIKES. Regeringen vill tillåta bland annat gårdar och mikrobryggerier som producerar alkoholdrycker att sälja direkt på plats. Alkoholförsäljningen ska även kunna ske på helger, men det ska finnas begränsningar.

Statsminister Ulf Kristersson (M) och socialminister Jakob Forssmed (KD) aviserar en lagrådsremiss om gårdsförsäljning som kommer i sommar. – Det här är en frihetsreform. Sverige blir lite mer som övriga Europa, säger Kristersson.
Onsdag den 5 juni bjuder statsminister Ulf Kristersson, socialminister Jakob Forssmed och Liberalernas gruppledare Lina Nordquist in till en pressträff för att presentera regeringens kommande lagrådsremiss om gårdsförsäljning av alkoholdrycker.
Lagförslaget ska omfatta omkring 600 bryggerier och destillerier i Sverige.
Enligt socialminister Jakob Forssmed (KD) ska det bli möjligt att köpa alkohol direkt från tillverkaren. Försäljning får ske mellan klockan 10-20 till besökare som har betalat för till exempel en guidad tur eller en föreläsning.
– Besöken kan gå till på lite olika sätt och det ska finnas en skälig kostnad som den som bedriver verksamheten får ta ut, säger Forssmed på onsdagens pressträff.
Varje person ska enligt förslaget få köpa 0,7 liter sprit och tre liter vardera av vin, starköl och andra jästa drycker.
Det svenska alkoholmonopolet är ett undantag från EU:s handelsregler och omgärdas av en del villkor. Syftet med de begränsningar som ska finnas kring gårdsförsäljningen är att monopolet ska överleva även framåt.
Förslaget är tänkt att träda i kraft under första halvåret 2025.
-Pettersson undrar om Systembolagets monopol kan behållas när de inte längre har monopol. Kommer Coop, ICA, Willys, Lidl, med flera att bli nästa gäng knacka på dörren…Vi får se vad EU-domstolen säger.
Jag som bor på landet är mycket nöjd med Systembolaget. Jag har tillgång till hela sortimentet på nätet och kan beställa innan klockan 23:59 på onsdag och hämta varor vid fredag lunch hos lanthandlarn utan att det kostar något extra.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Politiker saknar förmågan att lyssna på folket som är grunden i vår demokrati.
Se på korv-Johan och Daniel Hellden.
De flesta länderna i EU säljer sprit och vin i matbutiken, det duger till mig. Har inte varit på systembolaget på 50-år. Men jag dricker gärna vin till måltiden.
I sann socialistisk anda ska vi nu vuxna människor uppfostras i hur vi hanterar alkohol ! Vi ska genomlida en föreläsning om alkoholens skadeverkningar precis som om en skolklass var på studiebesök.Detta måste vår omvärld tro är ett Aprilskämt.Hallå ! Vi har gått ut grundskolan vi som ev.kommer att handla vid en gårdsförsäljning.Gör om nu och gör rätt för detta är rent löjeväckande…..
Det blir nog lite bättre för landsbygden.
Det som gör att sossarna får höga oppinionssiffror idag är att den enorma byråkratarme
både i kommunal o statlig förvaltnining ser till att sossarna får röster som dom inte borde ha fått.
Istället för att införa nya korkade instruktioner borde man dessimera byråkratarmen till
minst hälften sv vad den är idag!
Sen kan man undra varför inte Danskarna som har haft fri försäljning av Alkohol i alla
år dryper av Alkoholister? Ser man en full person där kan man ge sig fan på att han är
en Svensk som firat att han kommit bort från förbudshelvetet!
Tycker man nu om alkohol så finns det en trevlig hobby att sysselsätta sig med i hemmet.
Ja Ja, jag kommer ihåg när man började med 3% tillfällig oms.
Huvudsaken det blir krångligt. Gårdarna kommer att sälja i alla fal.
Kan man inte förbjuda så gör man det omständigt/krångligt och oattraktivt så folket tröttnar, samma med byråkratin inom det mesta.
Tjänstemännen ska ha betalt och skapar lagar åt dom själva så jobben finns kvar, se gärna jordbruket.
Fattas det en märkning i ena örat på kon/djuret av någon anledning, så straffavgift på 15k..
https://jordbruksverket.se/djur/lantbruksdjur-och-hastar/notkreatur/registrering-markning-och-journalforing#h-Markdinanotkreatur
Jag är konservativ, vi behöver inte ändra nått som fungerar bra.
Odlarna kan sälja genom systembolaget.
Anonym24, är du säker på att de du kallar ”odlarna” tycker Systembolaget fungerar bra?
Hur lätt är det att få sälja små volymer genom systemet?
Jag är inte så säker på att det är så lätt och kan ske till rimliga kostnader för en väldigt liten leverantör.
https://www.systembolaget.se/kontakt/bli-leverantor/
Nej jag är inte säker, det kanske är för krångligt för dem. Ser helst att de odlar livsmedel och djurfoder.
Socialistiska dumheter.
Lita på att borgarnas viktigaste jobb vid makten är att förvalta den socialistiska ordningen som Partiet bestämt.
Att tvinga vuxna människor sitta igenom en 45 minuters lektion för att köpa tre liter vin är patetiskt och löjligt. Den som kom på den idén borde skickas till ett gulag i Moskvastaten. Kan man beskattas ska man har rätt att göra vad man vill.
Gårdsförsäljning fungerar alldeles utmärkt i resten av världen och kan göra det i Sverige också. Men socialisterna i Stockholm är så rädda för att svensken får för sig att det går faktiskt att köpa något utanför Partiets monopol att de försöker slå ihjäl detta med onödig byråkrati. Precis som Partiet försöker slå ihjäl kapitalismen med skatter.
Niklas R, problemet är i detta fall EU som inte tillåter försäljning om vi ska behålla Systembolagets monopol, problemet är att hitta en rimlig kompromiss eller avskaffa bolaget.
”Kunskapshöjande aktiviteter”. Det lär bli det svåraste att få genomfört med tanke på IQ nivån på många besökare.
Behöver väl inte jämt krångla till allt. Är väl trevligt med gårdsförsäljning.